Аль-Джазіра: Махмуд Аббас у змові з ізраїльтянами

1
Суть розсекречених документів, зводиться до одного: заради досягнення міцного миру і появи незалежної палестинської держави глава автономії Махмуд Аббас і його команда в 2008 році були готові віддати «Ізраїлю» майже все.
27.01.2011
Оцініть статтю: 
(120 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Катарський телеканал «Аль-Джазіра» оприлюднив палестинські секретні документи, з яких випливає, що Махмуд Аббас був готовий на неймовірні поступки заради миру з «Ізраїлем».

Ця подія буквально потрясла арабський світ і поставила хрест на продовженні мирного процесу в колишньому руслі і з колишніми людьми, передає «Ансар.ру» з посиланням на lenta.ru.

«Аль-Джазіра» стверджує, що отримала доступ до майже до 1700 секретних документів, які стосуються мирного процесу. Зміст цих файлів настільки вразив журналістів, що вони кілька місяців не публікували їх, перевіряючи й перевіряючи автентичність.

Скрупульозність редакції зрозуміти нескладно: в її руках опинилася справжня інформаційна бомба, здатна зрівняти з землею декілька десятиліть переговорів. Аби аналіз достовірності не був однобоким, катарські журналісти звернулися до колег із британської газети The Guardian, що брала участь у публікації даних сайту Wikileaks.

Спільними зусиллями дві редакції опитали десятки людей, перевірили тисячі документів і прийшли до однозначного висновку: матеріали, що опинилися у розпорядженні «Аль-Джазіри», достовірні. Першу їх порцію оприлюднили в ніч на 24 січня, решту пообіцяли опублікувати до кінця поточного тижня.

Суть розсекречених документів, зводиться до одного: заради досягнення міцного миру і появи незалежної палестинської держави глава автономії Махмуд Аббас і його команда в 2008 році були готові віддати «Ізраїлю» майже все. Але тодішньому прем'єру Ехуду Ольмерту цього здалося мало.

Якщо конкретніше, то з'ясувалося наступне:

- Палестинці відмовилися від монопольного суверенітету над Храмовою горою, погодившись передати її під міжнародне управління.

- Палестинці погодилися на ізраїльський суверенітет над майже всім Східним Єрусалимом.

- Палестинці погодилися на збереження абсолютної більшості єврейських поселень на Західному березі.

- Палестинці відмовилися від вимоги повернути мільйони своїх біженців в «Ізраїль», погодившись на поетапне повернення лише ста тисяч із них.

Взагалі, якщо називати речі своїми іменами, то для більшості арабів все це означає тільки одне: керівництво Палестини за їхньою спиною зрадило та/або продало свій народ і його багаторічну боротьбу. Але це ще не все. Ситуацію тільки поглибила інформація про те, як саме велися переговори.

З документів випливає, що палестинські парламентарі були такими собі «хлопчиками для биття» - вели себе невпевнено і зніяковіло, боялися вимагати виконання своїх умов, погоджувалися на все більші поступки, а партнери - ізраїльтяни й американці - ставилися до них відверто зневажливо, а то й просто знущалися. Не дивно, що навіть від запропонованої Аббасом капітуляції в Єрусалимі відмовилися, вимагаючи більшого.

При цьому лідер ПА і підлеглі йому сили безпеки активно співпрацювали з ізраїльтянами, користувалися послугами британської розвідки в розробці плану протистояння з рухом ХАМАС. Більше того: з'ясувалося, що в грудні 2008 року Аббас знав про ізраїльське вторгнення в сектор Газа, але попереджати «братів про нього не став».

Усе це в комплексі призвело до цілком пояснюваного гніву серед простих палестинців і відвертого зловтішання з боку противників Аббаса із руху ХАМАС.

Щоправда, поки що те, що думає ХАМАС, мало кого турбує. Зараз усі зацікавлені сторони намагаються відійти від шоку, викликаного публікацією конфіденційних даних. Американці нічого не коментують, посилаючись на необхідність перевірити достовірність матеріалів. Ізраїльський уряд теж не надто охоче ділиться думками з приводу того,що відбулося. Поки що виступив лише ексцентричний глава МЗС Авігдор Ліберман.

Він сказав, якщо вже «лівак» Ольмерт не зміг домовитися з палестинцями, то єдина можливість досягнути миру - це його план, який передбачає створення тимчасової арабської держави на приблизно 50 відсотках території Західного берега. Треба сказати, що навіть не надто принципові керівники ПА покрутили пальцем біля скроні, ознайомившись з ліберманівською розробкою, тому шансів у неї теж небагато.

Активність вужів на сковорідці виявляють лише палестинські лідери, які, як і передбачалося, клянуться, що все не так, що їх неправильно зрозуміли, що в документах брехня і напівправда, а самі ці документи - підробка і фальсифікація. Проте їм уже давно мало хто вірить - репутація у цих чиновників надто вже неоднозначна. Крім того, колишній прес-секретар Ольмерта Яків Галанти підтвердив, що усної домовленості про врегулювання конфлікту в 2008 році було досягнено, але вона зірвалася через наближення виборів у США та «Ізраїлі».

З усього цього випливає один очевидний висновок: близькосхідний мирний процес вже не буде таким, як раніше.

По-перше, Махмуду Аббасу, який уже повідомив про намір піти у відставку восени 2011 року, вже не вийде «передумати» - люди не зрозуміють. Більш того, при несприятливому для нього збігу обставин, звільнитися доведеться і раніше - все одно з боку простих палестинців довіри до нього вже ніякої не буде.

По-друге, до зміни політичного керівництва ПА ніякого продовження мирного процесу не буде - у Аббаса і його команди просто не залишилося мандату довіри на укладання будь-яких угод. А хто прийде їм на зміну - питання риторичне: борці за незалежність Палестини вже потирають руки.

По-третє, всім стало ясно, де межа компромісу для ізраїльтян. І тим паче вияснилося, що жоден наступний палестинський уряд не піде так далеко, як Аббас, якщо тільки не захоче розділити його долю.

По-четверте, публікація секретних документів стала справжнім подарунком для руху ХАМАС, який в очах палестинців залишився єдиною чесною та непідкупною силою, здатною боротися за права своїх співвітчизників.

Ну і по-п'яте, з'ясувалося, що заяви ізраїльських керівників про те, що в них «відсутній партнер у переговорах», виявилися вигадкою. Партнер був, причому дуже гнучкий. Але Ольмерт і його уряд не захотіли задовольнятися майже всім, вирішивши «дотиснути» палестинців.

Тепер варто очікувати того, що мирний процес буде заморожений як мінімум до приходу до влади в Палестині нового керівництва, причому з великим ступенем ймовірності це керівництво буде набагато радикальнішим, ніж попереднє.

Як результат, остаточне врегулювання близькосхідного конфлікту знову відтерміновано - на невизначений час.

За матеріалами «Ансар.ру»

Посилання на тему:

Новини

Ізраїльтяни збираються знести мусульманське кладовище у Єрусалимі

Human Rights Watch: За дев'ять років з окупованих територій виселена третина палестинського населення

Ізраїльська армія стерла з лиця землі палестинське селище Аль-Аракіб

Палестинцям загрожує нова хвиля масової депортації

«Ізраїль» зазіхає на мечеті на Західному березі

Палестинці на Західному березі ріки Йордан повстали проти імамів на захист Аль-Карадаві

Єгипет перешкоджає руху гуманітарного конвою, що направляється у Сектор Газа

Статті

Тарік Рамадан: Єгипет/Палестина - Стіна ганьби

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.