9 червня у Королівському товаристві в Лондоні відбулося урочисте відкриття нової виставки «Арабське коріння» (Arabic roots), яка розповідає про зв'язок першовідкривачів і вчених мусульманської цивілізації з найвидатнішими британськими вченими 17 століття.
Почесними гостями на церемонії став британський міністр культури Ед Вейзі (Ed Vaizey) та вельмишановна шейха Моза з Катару, повідомляє «Іслам для всіх» з посиланням на 1001inventions.com.
На виставці представлені рідкісні книги, наукові інструменти і листування, що свідчать про те, як мусульманська цивілізація вплинула на такі ключові фігури британської науки, як Едмунд Хеллі (Edmund Halley) і Роберт Бойль (Robert Boyle).
«Забута історія»
Виступаючи на церемонії відкриття, вельмишановна шейха Моза підкреслила важливість налагодження таких зв'язків у сучасному світі. «Цього можна досягти тільки завдяки таким великим умам, як ті, про яких розповідає ця виставка. Співробітництво між Заходом і Сходом має ключове значення», - сказала вона.
Куратор виставки доктор Рім Туркмані (Rim Turkmani) підкреслила, що сучасне британське суспільство в цілому має слабке уявлення про культурні здобутки арабського світу, хоча «до складу Королівського товариства в ті роки ... входили троє вчених із арабського світу».
«Ця забута історія свідчить про багату традицію спілкування двох абсолютно різних культур і показує, що тоді - як і зараз - співпраця, попри мовні та культурні бар'єри, здатна принести прекрасні плоди», - зазначила вона.
Виставка «Арабське коріння» організована на кошти Фонду Катару (Qatar Foundation), а дослідження проводила британська НДО «Фонд науки, технології та цивілізації» (FSTC). Зусиллями тієї ж організації була підготовлена всесвітньо відома пересувна експозиція «1001 винахід», що зараз працює в Каліфорнії.
Приклад плідної співпраці
Нинішня виставка розповідає про витоки різних наукових відкриттів, у тому числі в галузі медицини. Наприклад, загальновідомо, що першим вакцинацію проти інфекційних захворювань зробив Едвард Дженнер (Edward Jenner) наприкінці 18 століття. Відвідувачі виставки дізнаються, що це стало можливим завдяки працям арабських і мусульманських учених, які також підготували грунт для великих наукових відкриттів в області астрономії та інших наук.
Коли в середині 18 століття епідемія віспи майже спустошила Лондон, члени Королівського товариства звернулися за допомогою до своїх колег із арабського світу. У листах, які вперше представлені до уваги широкої публіки, посол у Тріполі Кассем Альгіада Ага (Cassem Algiada Aga) описав практику щеплень, що століттями застосовувалася в Північній Африці і на Близькому Сході.
У листах Аги викладена цінна інформація з перших рук про безпеку щеплень, у той час як європейці не довіряли і боялися цієї практики. Ага став третім членом Королівського товариства після Мохаммеда ібн Хадду (Mohammed Ibn Haddu) і Бен-Алі Абгалі (Ben Ali Abgali).
За матеріалами «Іслам для всіх»
Посилання на тему:
Новини
Хілларі Клінтон представила «1001 відкриття» ісламської цивілізації в Каліфорнії
Досягнення мусульманської наукової думки вперше представлені у Лондонському музеї
Бі-Бі-Сі зняла телесеріал про «золоту добу» ісламської культури
Статті
Ісламська цивілізація повинна бути відкрита заново
Світло зі Сходу. Європейський Ренесанс як породження мусульманської культури