В Європарламенті обговорили кримськотатарське питання

1
В резолюції Європарламенту міг би бути відзначений, як унікальний, виключно мирний підхід кримськотатарського народу до відстоювання своїх прав, сказав Леонідас Донскіс.
17.03.2010
Оцініть статтю: 
(782 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

В Європарламенті вперше пройшли парламентські слухання щодо ситуації кримських татар. Ініціював їх депутат від Литви Леонідас Донскіс. А про сучасне становище кримських татар розповідав лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв.

Леонідас Донскіс вважає, що Європа настільки зафіксована на своїх великих проблемах, що дуже часто забуває про малі народи. «Цей випадок надасть нам можливість поговорити про долі меншин, про народи, які забуті, про яких забула Західна Європа», - сказав європейський політик.

Кримські татари очікують від Європи оцінки депортації

Мустафа Джемілєв вважає, що Європейський парламент має у своїй резолюції дати оцінку депортації кримських татар, аналогічну тій, яка була дана голодомору українського народу, що був названий злочином проти людства.

«23 жовтня 2008 року демократичні сили України з глибоким задоволенням привітали резолюцію, яка визнала голодомор, організований радянським режимом, злочином проти людства. Схожа оцінка Європарламентом геноциду та депортації кримських татар з їх рідної землі, за якою слідувало майже піввікове вимушене життя у вигнанні, стала б значним внеском у справу відновлення правди та справедливості до цієї нації», - заявив Джемілєв під час слухань у Європарламенті.

Лідер меджлісу сказав, що така резолюція сприяла б покращенню міжетнічного клімату в Криму, передає кореспондент УНІАН у Брюсселі.

У свою чергу, Донскіс вважає, що головним пунктом такого документу повинно бути зафіксовано право кримських татар на їхню історичну та культурну самобутність, на збереження їхньої мови. Крім цього, євродепутат хоче вірити в те, що й українська держава з розумінням підійде до цього питання. «Треба запам’ятати, що кримські татари не якийсь фантом, не фантазія, а історичний народ, який пережив велику трагедію», - цитує литовського європарламентаря Deutsche Welle.

Він зазначив, що навряд чи є сенс приймати резолюцію, у якій містилася б виключно оцінка геноциду та депортації кримськотатарського народу, оскільки цей злочин відноситься до ряду інших численних злочинів сталінського режиму, вже засуджених Європарламентом.

Він додав, що в резолюції Європарламенту міг би бути відзначений, як унікальний, виключно мирний підхід кримськотатарського народу до відстоювання своїх прав. «Я вважаю, чим унікальний цей зразок - виключно мирним шляхом, який здійснили кримські татари», - підкреслив депутат.

Євросоюзу запропонували розробляти програми підтримки кримських татар

Крім того, глава меджлісу закликав Європейський Союз до планування й здійснення програм відродження й розвитку кримськотатарського народу. Він зазначив, що такі програми повинні бути реалізовані разом з Україною й при участі кримських татар.

На думку Джемілєва, до числа таких програм відноситься будівництво в Криму десятків шкіл і дошкільних дитячих установ у місцях компактного поселення кримських татар, сприяння у зміцненні матеріально-технічної й науково-дослідної бази Кримського інженерно-педагогічного університету, реставрація унікальних історичних і архітектурних пам'ятників кримськотатарської культури середньовіччя, сприяння розвитку електронних і друкованих ЗМІ кримськотатарською мовою, сприяння у розвитку малого й середнього бізнесу серед репатріантів, сприяння у спрощенні механізмів репатріації більше 100 тис. кримських татар, що залишаються у місцях заслання.

«Відповідно, ми виходимо з того, що ці та інші питання, пов'язані з рішенням кримськотатарської проблеми, повинні бути включені до порядку денного асоціації Україна-ЕС», — цитує главу Меджлісу інформагентство е-Крим.

Крім того, Мустафа Джемілєв звернув увагу європейської громадськості на призначення міністром внутрішніх справ України Анатолія Могильова. Три роки тому цей чиновник очолював кримську міліцію й запам’ятався проведенням операції на плато Ай-Петрі, у ході якої міліцейські спецпідрозділи застосували безпрецедентне по своїй жорстокості насильство проти кримських татар.

Тоді ж Могильов зробив надбанням гласності в одній із кримських газет статтю з виправданням депортації Сталіним із півострова кримських татар та інших народів. «Таке призначення є загрозою для спокою в Криму. Адже людина, яка за посадою повинна боротися з ксенофобією й міжнаціональною ворожнечею, сама ж її розпалює», - наголосив Джемільов.

Він повідомив, що у Меджлісі вже підготували звернення до Генпрокурора України з вимогою притягти Могильова до кримінальної відповідальності, інформує «Кореспондент.net».

За матеріалами ЗМІ

Посилання на тему:

Влада ігнорує наявність проблем у кримськотатарській культурі

Кримські татари обурені призначенням Могильова главою МВС України

В Криму провели мітинг на підтримку Загальної декларації прав людини

У Німеччині стурбовані становищем кримських татар

ОБСЄ працює у сфері вирішення проблем кримськотатарського народу

Кримські і казанські татари Німеччини закликали Україну і РФ забезпечити права татар

ЄС зацікавився проблемами кримських татар

Репатріанти закликали ООН і ЄС сприяти у відновленні їхніх прав

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.