Кримські ЗМІ: Конфлікт навколо поклінного хреста під Бахчисараєм може сколихнути весь півострів

1
Хрест на в'їзді в село встановила місцева молодіжна організація, не узгодивши свої дії ні з селищною владою, ні з головою православного приходу.
13.04.2010
Оцініть статтю: 
(286 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Поклінний хрест у с. Віліно Бахчисарайського району, встановленний без жодного попереднього узгодження, з порушенням договору між лідерами мусульманської й православної конфесій про запобігання односторонніх заходів при установці культових символів, може стати причиною нової хвилі міжетнічного протистояння на Кримському півострові. Про це пише щотижневик «Перша кримська».

«У Криму знову протистояння на національному ґрунті. От уже тиждень місцева православна й мусульманська громади з'ясовують відносини навколо Поклінного хреста. Якщо сторони не знайдуть спільну мову, це може вилитися в нову хвилю вандалізму й нічого хорошого не обіцяє ні слов'янам, ні кримським татарам», - констатує газета.

Як повідомлялося раніше, кримські мусульмани вважають, що хрест, установлений перед населеним пунктом, принижує їхню віру, створюючи ілюзію, що тут живуть тільки християни.

За словами голови бахчисарайської РДА Ільмі Умерова, хрест на в'їзді в село встановила місцева молодіжна організація, не узгодивши свої дії ні з селищною владою, ні з головою православного приходу.

Вихід із ситуації Умеров бачить у тому, щоб перенести хрест ближче до православного храму.

Чиновник нагадав, що після аналогічних подій десятилітньої давнини в Судаку, лідерами православної й мусульманської конфесій півострова митрополитом Лазарем і муфтієм Еміралі Аблаєвим була укладена угода, у якій сторони взяли на себе взаємні зобов'язання не вживати односторонні дії, які можуть похитнути мир у регіоні. Десять років цей джентльменський договір діяв і от тепер порушений. Проте Умеров сподівається, що крайніх проявів екстремізму по обидва боки вдасться уникнути.

Однак з цим погоджуються не всі сторони конфлікту. Хрест уже взяли під охорону козаки, а рада отаманів Криму прийняла заяву у зв'язку з інцидентом, у якій відзначила, що не допустить «свавільних дій» з боку частини населення прилеглих населених пунктів стосовно православного символа.

Тим часом справа набула офіційного характеру і стала причиною втручання в конфлікт правоохоронних органів і місцевої влади. Вирішено провести позачергову сесію Вілінської сільради й розглянути проблему.

Однак і прихильники, і супротивники установки хреста не мають наміру чекати рішення влади й готові діяти кожний на свій розсуд. Ініціатори установки християнського символу мають намір за всяку ціну завершити монтаж, укріпити постамент і пофарбувати поклінний хрест на тому місці, де він стоїть з п'ятниці, 2 квітня. А його супротивники обіцяють «зрізати конструкцію болгаркою», якщо ті, хто її поставив, до кінця тижня не приберуть споруду самі.

«Конфлікт, схоже, посилюється й, як це вже не раз бувало, загрожує вилитися в масові зіткнення. Для всього Криму, а не лише для Віліно або Бахчисарайського району, це здатне спричинити не просто новий виток загострення міжконфесіональних і міжнаціональних відносин, але й сплеск елементарного вандалізму, що, як правило, супроводжує подібні події», - пише «Перша Кримська».

Газета нагадує про погроми на мусульманських і православних цвинтарях, що сколихнули весь Крим. Причому, у жодному з подібних випадків їхні організатори так і не були знайдені. «А в результаті небажання шукати компроміс замість мови ворожнечі страждають всі жителі півострова, незалежно від їхніх вірувань і національності», - підсумовує видання.

За матеріалами «Перша Кримська»

Посилання на тему:

Під Бахчисараєм розгорілася суперечка між мусульманами й православними через хрест, установлений до Великодня

В Меджлісі вважають, що правоохоронці навмисно не розслідують акти вандалізму проти кримських татар

У Бахчисараї обурені актом вандалізму на мусульманському цвинтарі

ОІК виступила на захист ісламських святинь на Кримському півострові

В Сімферополі сплюндрували мечеть

Черговий акт вандалізму на мусульманському цвинтарі

В Криму вандали зруйнували мусульманський цвинтар

Акт вандалізму на мусульманському кладовищі вчинили козаки?

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.