4 квітня, в благословенну п'ятницю, в історичному місті Карасубазар (суч. Білогорськ) відкрилася нова Соборна мечеть Джума-Джамі, будівництво якої почалося в жовтні 2013 року. Зведення мечеті взяв на себе кримськотатарський підприємець, меценат, засновник Благодійного фонду сприяння міжнаціональної злагоди ім. Бекіра Чобан-заде Ресуль Веліляєв.
Меценат зазначив, що ця мечеть йому особливо дорога і цінна, так як він виконав заповіт свого покійного батька Рефата Веліулла, який перед смертю взяв з нього слово, що син приїде в Карасубазар і побудує там мечеть. «Душу переповнює гордість, що виконав заповіт батька і свою заповітну мрію. Сподіваюся, ця мечеть послужить центром об'єднання людей. Будівництво будь-якої культової споруди в Криму - це головне в духовному відродженні будь-якого народу, будь-якої нації», - підкреслив він.
Ініціатора будівництва мечеті Ресуля Веліляєва присутні вшановували словами «МашАллаг», йому надали заключне слово в урочистій частині заходу.
«Цей день залишиться в історії нашого міста, це день, коли починає відновлюватися історична справедливість на цій землі, де було 22 мечеті, а сьогодні побудована перша, але я впевнений, ми всі їх відновимо. Ми всі повинні радіти відкриттю храмів, будь то церква, мечеть або синагога, бо це центр духовності, тоді ми ніколи не побачимо війни на такій землі. Це історичний день для мене, я сьогодні виконав мрію свого батька. Його сьогодні з нами немає, але я впевнений, він знає про наше подію», - розповів меценат і урочисто вручив символічні ключі від мечеті голові Духовного управління мусульман Криму, відзначивши, що нова мечеть переходить на баланс Муфтіята.
На урочисте відкриття Соборної мечеті, цю знакову не тільки для міста, але й для всього Криму подію, приїхали близько 2 тисяч осіб. Мусульмани прибули на свято з усіх районів Криму, а також Башкортостану, Татарстану, Дагестану, Росії та Туреччини.
Серед запрошених були перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, віце-прем'єр Криму Руслан Бальбек і глава Держкомітету у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян російського уряду Криму Заур Смирнов, а також голова Асоціації «Творення» в Криму д-р Мухаммад Таха.
Мечеть прикрашають два мінарети, заввишки 33 метри. Купол споруди розписаний кримськими майстрами, для внутрішньої обробки використані цінні породи деревини.
Місткість мечеті - 500 осіб. На першому поверсі розташовується молитовна кімната для чоловіків, на другому - для жінок. У підвальному приміщенні планується розмістити класні кімнати, конференц-зал, кімнату для ритуального обмивання і їдальню. У майбутньому поряд з мечеттю планується побудувати медресе і створити паркову зону.
Як повідомляють багаточисленні ЗМІ, що висвітлювали урочистість, під час відкриття мечеті над спорудженням заграла веселка.
Урочистості розпочалися з виконання іляха (релігійних пісень) ансамблем АТР ізаслуженим артистом Криму Рустемом Меметовим, потім пролунали сури священного Корану.
Почесне право урочистого відкриття заходу надали духовному лідерові мусульман Криму хаджі Еміралі Аблаєву. Муфтій привітав усіх присутніх та висловив глибоку вдячність всім, хто мав відношення до будівництва Білогірської Джума-Джамі.
«Для нас це дуже довгоочікуваний день, за часів наших предків Карасубазар був дуже розвиненим містом, він славився своїми вченими, знавцями Корану, дуже радісно, що ми це сьогодні відновлюємо. Як би не було складно, щоб не трапилося, наш обов'язок - навчати, виховувати гідних представників народу... Сьогодні над Кримом мирне небо, і ми повинні бути безмежно вдячні Всевишньому за те, що не дав нам пережити те, що пережили наші предки, не пролилася кров», - зазначив Муфтій хаджі Еміралі Аблаєв.
Від імені Централізованої релігійної організації «Духовне управління мусульман Республіки Крим та міста Севастополь» засновнику мечеті, меценату Ресулю Веліляєвубула подарована картина із зображенням нової мечеті і вручена подячна грамота за вагомий внесок у розвиток Ісламу в регіоні. Також подячні грамоти були вручені автору проекту, майстрам з розпису і всім, хто взяв участь у будівництві Будинку Аллаха.
Радість мусульман прийшли розділити і жителі міста, які сповідують християнство, настоятель Білогірського Свято - Микільського собору отець Максим зачитав слова привітання від імені кримської Єпархії та особисто митрополита Сімферопольського і Кримського Лазаря.
«Цей новий храм буде духовним центром мусульман міста, я знаю, як вони довго цього чекали, всі ми пам'ятаємо той день, коли була закладена капсула у фундамент майбутньої мечеті. Я щиро поділяю вашу радість», - сказав представник православного духовенства.
На знак підтримки міжконфесійного та міжнаціонального миру в місті меценат Ресуль Веліляєв, що побудував мечеть, пожертвував кошти й на благоустрій міського православного храму - Білогірського Свято-Нікольського собору. Він вручив грошовий сертифікат настоятелю храму отцю Максиму.
Свої вітання мусульманам Білогірська і всьому кримскотатаскому народу висловив перший заступник голови Меджлісу Наріман Джелял, він побажав, щоб мечеті в Криму ніколи не залишалися порожніми, народ жив в єдності і процвітанні.
Голова Асоціації «Творення» в Криму д-р Мухаммад Таха подарував новій мечеті сувеніри з ісламською каліграфією і кілька примірників Священної книги Коран в оригіналі.
Почесне право перерізати стрічку на вході в мечеть і першим увійти в Будинок Аллаха надали духовному лідерові мусульман Криму хаджі Еміралі Аблаєву. Муфтій Криму провів у мечеті перший колективний п'ятничний намаз і прочитав хутбу, в якій закликав батьків приводити в мечеть дітей і сприяти їх релігійній грамотності. Муфтій хаджі Еміралі Аблаєв прочитав молитви Всевишньому за благополуччя і процвітання народу на своїй Батьківщині.
Крім того, в новій мечеті духовний лідер мусульман Криму провів перші церемонії одруження (нікях). Спеціально до відкриття Соборної мечеті Білогорська пройшла вечірня культурна програма «Мевлюд ен-Небі» за участю артистів кримськотатарського фольклорного ансамблю «Кирим».