Представники Уряду, Парламенту та громадськості проаналізували стан та тенденції державно-конфесійних відносин в Україні у 2009 році

1
Прес-конференція на тему "Стан та тенденції державно-конфесійних відносин в Україні у 2009 році" відбулася 12 січня в УКРІНФОРМі (Фото ІРС)
15.01.2010
Оцініть статтю: 
(500 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

За останні роки відбулися якісні зміни у діяльності релігійних організацій. Церкви відроджують традиційні форми діяльності у суспільстві, а не лише задовольняють релігійні потреби віруючих. Традиційна для Церков соціальна діяльність, присутність в армії, ініціативи у сфері освіти – всі ці напрямки діяльності церков переживають період «якісного употужнення».

Про це заявив голова Державного комітету України у справах національностей та релігій Юрій Решетніков під час прес-конференції в УКРІНФОРМі на тему "Стан та тенденції державно-конфесійних відносин в Україні у 2009 році", повідомляє РІСУ.

Голова Держкомнацрелігій відзначив, що за останні два роки вдалось вирішити низку складних питань державно-конфесійних відносин. Зокрема він зазначив, що з січня 2009 року відновлено право Церков і релігійних організацій на безкоштовне постійне користування земельними ділянками з земель державної та комунальної власності. Також релігійним організаціям надано можливість набуття в оренду земельних ділянок і об’єктів державної та комунальної власності без застосування конкурсних процедур, які до недавнього часу ставили їх на один рівень з комерційними структурами. Вирішено питання щодо довготривалого перебування в Україні священиків-іноземців, які здійснюють пастирську та іншу релігійну діяльність на запрошення українських конфесій, інформує Інститут релігійної свободи.

Голова Держкомнацрелігій Юрій Решетніков
Голова Державного комітету України у справах національностей та релігій Юрій Решетніков
Юрій Решетніков також нагадав, що у вересні 2009 року Кабінет Міністрів ухвалив постанову про встановлення для Церков і релігійних організацій ціни на природний газ на рівні тарифів, передбачених для населення. Пізніше Уряд розробив та затвердив відповідний механізм забезпечення потреб релігійних організацій у природному газі, що дозволило опалювати культові споруди та інші соціальні заклади при Церквах за помірними цінами.

Голова Держкомнацрелігій зауважив, що на сьогодні Урядом опрацьовується партнерська модель відносин між Державою і Церквою. У цьому контексті Юрій Решетніков підкреслив ефективність роботи дорадчих органів по співпраці з Церквами та релігійними організаціями, які впродовж 2009 року плідно працювали при Міністерстві освіти і науки, Міноборони, Міністерстві охорони здоров'я та Національній експертній комісії з питань захисту суспільної моралі. На стадії формування знаходяться громадські ради при інших центральних органах виконавчої влади.

На його думку, особливе значення для розв’язання найскладніших питань державно-конфесійних відносин має діяльність Комісії з питань забезпечення реалізації прав релігійних організацій, утвореної при Кабінеті Міністрів України. Робота цього органу у 2009 році під керівництвом Віце-прем’єр-міністра Івана Васюника засвідчила здатність до ухвалення важливих політичних рішень.

У свою чергу голова правління громадської організації «Інститут релігійної свободи» Олександр Заєць відзначив, що з погляду громадськості 2009 рік став одним з найрезультативніших в сучасній історії України в плані інтенсивності та ефективності державно-конфесійного діалогу в Україні.

Олександр Заєць
Голова правління громадської організації «Інститут релігійної свободи» Олександр Заєць
“Протягом минулого року відбувся цілий ряд зустрічей між представниками влади та конфесій, у тому числі на найвищому рівні, за результатами яких було ухвалено низку рішень та нормативних актів, спрямованих на розв’язання найбільш актуальних проблемних питань діяльності релігійних організацій”, – підкреслив Олександр Заєць.

Згідно спостережень Інституту релігійної свободи основним суб’єктом державно-церковного діалогу у 2009 році з боку релігійного середовища була Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО). З боку державних органів влади основним суб’єктом діалогу був Уряд.

Олександр Заєць також відзначив, що у минулому році отримав продовження конструктивний діалог між ВРЦіРО та Урядом, який був започаткований у квітні 2008 року. Ключовою складовою цього діалогу, на його думку, стала зустріч від 13 липня 2009 року Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко з главами конфесій – членами ВРЦіРО, за результатами якої було видано окреме урядове доручення.

Він додав, що протягом 2009 року також продовжувався поступовий розвиток діалогу між представниками місцевої влади та конфесій у форматі регіональних обласних рад церков і релігійних організацій.

Представляючи результати законотворчої роботи, народний депутат України Павло Унгурян підкреслив, що з метою захисту суспільної моралі у 2009 році Урядом ініційовано та прийнято ряд важливих для нації законопроектів. Він згадав рішення про заборону грального бізнесу та азартних ігор в Україні, ухвалення законопроекту про протидії розповсюдженню дитячої порнографії, прийняття низки рішень з метою боротьби з алкоголізмом та тютюнопалінням – підвищення ставок акцизного збору на тютюнові та алкогольні вироби та продовження мораторію на пряму рекламу алкоголю та тютюну.

Павло Унгурян
Народний депутат України Павло Унгурян
Павло Унгурян відзначив, що відтепер релігійні організації законодавчо отримали право на участь в соціальній роботі у сфері профілактики ВІЛ/СНІД, що передбачено Законом України «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки», в якому окрім іншого передбачено залучення релігійних організацій до виконання програм профілактики епідемії ВІЛ/СНІД.

Парламентар зауважив, що у 2009 році у Верховній Раді України створена Міжфракційна депутатська група «За духовність, моральність та здоров’я України», яка об’єднала 68 депутатів із усіх фракцій Парламенту. На його переконання, це дозволить більш ефективно провадити законотворчу роботу у даній сфері.

На завершення прес-конференції голова Держкомнацрелігій Юрій Решетніков висловив сподівання, що попри все у новому 2010 році динаміка державно-конфесійного діалогу та співпраці органів державної влади з Церквами і релігійними організаціями буде лише зростати.

За матеріалами ІРС і РІСУ

Посилання на тему:

З 1 січня 2010 року заборонена реклама алкоголю та тютюну у друкованих ЗМІ

Уряд спростив для релігійних організацій умови будівництва культових споруд

Розпочала роботу Комісія з питань забезпечення реалізації прав релігійних організацій

Уряд знизив тарифи на природний газ для релігійних організацій до рівня, як для населення

Верховна Рада остаточно заборонила гральний бізнес в Україні

Громадська рада Міносвіти розглянула питання викладання духовно-моральних курсів у школах

За зберігання порнографії з метою збуту чи розповсюдження притягуватимуть до кримінальної відповідальності

У Верховній Раді пропонують врегулювати питання щодо надання релігійним організаціям права постійного користування земельними ділянками

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.