Сімферополю повернуть його скіфське та кримськотатарське коріння

1
Стародавня Татарська мечеть. Сімферополь
16.09.2011
Оцініть статтю: 
(280 оцінки)
nourdeen
Зображення користувача nourdeen.

Голова Республіканського комітету з охорони культурної спадщини Криму Сергій Тур направив мерові Сімферополя Віктору Агеєву листа, в якому просить розглянути питання про зміну літочислення міста. Зокрема, за інформацією газети «Сегодня», Тур пропонує вважати датою заснування міста 185-й рік до нашої ери, коли з'явилася столиця скіфської держави Неаполя Скіфського.

«В результаті тривалих археологічних досліджень цього пам'ятника були відкриті потужні оборонні стіни, залишки палаців, царських мавзолеїв, - говориться в листі. - Вся відома в даний час інформація підтверджує, що Неаполь Скіфський був найдавнішим населеним пунктом Криму, який мав статус столичного».

Все це, на думку глави Рескомспадщини, дозволяє ставити питання «про значне удавнення історичного віку столиці АРК».

«Вважаємо за доцільне внести зміни у дані про офіційний історичний вік Сімферополя, тим самим збільшивши його з 226 до 2196 років», - говориться на завершення.

Місто-пам'ятник

Ідею зміни віку міста вже підтримала Громадська рада при виконкомі Сімферопольської міськради. За словами відповідального за зв'язки зі ЗМІ Рескому з охорони культурної спадщини Георгія Когоношвілі, «старіння» Сімферополя дозволить йому потрапити до списків ЮНЕСКО і стати міжнародним містом-пам'ятником, внаслідок чого кримська столиця приверне величезну кількість туристів, дослідників історії і неймовірні кошти.

Одночасно розглядається можливість зміни герба міста: замість нинішньої бджоли пропонується зобразити на ньому скіфського вершника.

Акмесджит

Як відомо, до цих пір з політичних причин датою заснування кримської столиці було прийнято вважати дату його перейменування: після захоплення Криму Росією назву міста було змінено з кримськотатарського «Акмесджит» (Біла Мечеть) в штучно придумане грецьке «Сімферополь» (Місто Користі).

Таким чином, фактично перекреслювався зв'язок міста з його колишньою історією в складі Кримського ханства і викорінювалося все, що не пов'язане з історією Російської імперії.

Представники Меджлісу кримськотатарського народу неодноразово піддавали сумніву правильність щорічного помпезного святкування чергової річниці з дня перейменування Сімферополя в 1784 році і наполягали на поверненні місту його справжнього віку.

За даними істориків, ще в III ст. до н.е. на території нинішнього Сімферополя знаходилася столиця скіфського царства Неаполь, а з XV ст. н. е. - місто Акмесджит, що було резиденцією калги-султана і другим за значимістю центром Кримського ханства після Бахчисарая.

За матеріалами «Крим24»

Посилання на тему:

В АРК планують відкрити «Музей кримської топоніміки»

Ініціатива Донія щодо повернення татарських назв у Криму провалилася

У Криму сперечаються про необхідність повернення татарських назв населеним пунктам

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.