Достойне життя за крок до вічності: українські реалії і перспективи підписання Хартії про паліативну допомогу

©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
©http://eleos.com.ua
19.06.2019
Оцініть статтю: 
(217 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Комісія з питань соціального служіння Всеукраїнської Ради Церков і Релігійних Організацій (ВРЦіРО), Громадська Організація «ЕЛЕОС-УКРАЇНА», МФ «Відродження» організували і провели у Києві 18 червня 2019 року презентацію і підписання «Хартії релігійних організацій про надання паліативної допомоги людям старшого віку».

У заході взяли участь лідери церков і релігійних організацій, керівники відділів душпастирської опіки, соціального служіння церков і релігійних організацій; представники Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства соціальної політики України, Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини; представники неурядових організацій, об’єднань пацієнтів та їх родин.

Серед промовців — виконавчий секретар Комісії з питань соціального служіння ВЦіРО, голова правління ГО «Елеос-Україна» Сергій Дмитрієв, голова фонду «100% Життя» Дмитро Шеребей, представниця МФ «Відродження» Ксенія Шаповал, представник Інституту правових досліджень та стратегій Андрій Роханський, пастор УВЦ ХЄВ, член Громадської Ради при МОЗ Сергій Убогов й інші особи.

На захід було запрошено і представників мусульманської спільноти України, зокрема Муфтія Духовного управління мусульман України «Умма» шейха Саіда Ісмагілова і помічника Муфтія Духовного управління мусульман Криму (створене на материковій території України після окупації Криму Російською Федерацією-ред) Ігоря Демура.

Муфтій ДУМУ «Умма» шейх Саід Ісмагілов підписом засвідчив свою згоду з викладеною у Хартії думкою про те, що отримання паліативної допомоги є невід’ємним правом літніх людей і їх сімей.

«Ми, що підписалися, маючи різний життєвий досвід, різні особисті, професійні, культурні, релігійні і духовні передумови, сьогодні зібралися, щоб підтвердити основне право людей літнього віку і їх сімей на отримання паліативної допомоги, якої вони потребують. Ми надаємо потужну підтримку вірянам різних спільнот і релігій з використанням різних механізмів і закликаємо до максимально широкого поширення паліативної допомоги для літніх людей», — йдеться у документі.

Свій підпис під Хартією від імені ДУМ Криму поставив і помічник Муфтія Ігор Демур.

Надаючи слово Муфтієві ДУМУ «Умма» шейхові Саідові Ісмагілову, модератор заходу заступник голови відділу соціального служіння УГКЦ, віце-президент «Карітас-Україна», священик Української греко-католицької церкви (УГКЦ) о. Андрій Нагірняк, зазначив, що присутність серед підписантів Хартії мусульман шейха Саіда Ісмагілова свідчить про те, що всі релігійні спільноти дотримуються думки, що людина як творіння Бога, особливо на схилі літ чи у період важкої хвороби, потребує постійної опіки і підтримки.

«Релігійні організації не можуть, будучи вірними Богові, позбавити цієї опіки і підтримки тих, кого Господь Бог сотворив, адже Він бажає їхнього спасіння. Тому надзвичайно важливо показати, що у цій сфері відсутні протиріччя не тільки між християнськими конфесіями, а й між різними релігіями, представленими в Україні», — сказав о. Андрій Нагірняк, зауваживши, що іслам є традиційною для України релігією.

Шейх Саід Ісмагілов у своїй промові підтвердив, що в Україні дійсно існує співпраця послідовників різних релігій, які підтримують один одного і допомагають у добрих справах.

«…Разом працюємо над цими питаннями. Це ілюструє міжрелігійну взаємоповагу і засвідчує, що ми — єдина українська політична нація, і релігійні організації різних конфесій і релігій переймаються людьми, які потребують допомоги, піклування і духовного супроводу. Щодо ісламу, то ця релігія, як і християнство, закликає піклуватися про хворих, лікувати людей, супроводжувати тих людей, які помирають. Існує комплекс заходів, які повинні здійснювати мусульмани, зокрема ісламські релігійні діячі. Йдеться не лише про духовну підтримку, але і про медичну», — зауважив шейх Саід.

Серед проблем, з якими стикаються невиліковно хворі і літні люди на схилі свого життя, є серйозні хронічні розлади, що супроводжуються стражданнями і болем, при цьому літні люди, як правило, відчувають певні обмеження у реалізації свого права на доступ до якісних послуг системи охорони здоров’я.

Позбавлені соціальних зв’язків, ізольовані, перебуваючи у бідності, літні люди потребують більшої допомоги.

У Хартії зазначається, що духовні лідери, очільники релігійних організацій повинні налагоджувати взаємодію з працівниками охорони здоров’я з метою сприяння інтеграції системи паліативної допомоги і полегшення страждань з національними системами охорони здоров’я.

«Ми так само як і представники християнських церков опікуємося питаннями і паліативної допомоги, і турботи про важкохворих, і супроводом тих, хто вже помирає. Ця діяльність потребує залучення релігійних діячів, а не лише медиків. І навіть серед мусульман є люди, які мають і медичну, і духовну освіту, тому вони можуть виконувати функції не лише медиків, а фактично є медичними капеланами. Паліативна допомога — дуже важливий напрям, адже люди не повинні помирати й страждати на самоті, позбавлені Божого слова, підтримки, лікування, опіки, турботи. Тому зростає роль медичних капеланів у реалізації цього напряму. Маю надію, підписання цієї Хартії сприятиме тому, що релігійні організації будуть готувати висококваліфікованих духовних наставників, які перебуватимуть у медичних закладах і у разі потреби допомагатимуть людям», — зазначив пан Ісмагілов.

Муфтій наголосив, що ісламська традиція — «за» надання допомоги і полегшення стану хворої людини, а також зауважив, що іслам дозволяє знеболювальне.

«Щодо того, чи можна використовувати знеболювальні препарати, то у цьому питанні розбіжностей у думках немає. В усіх мусульманських країнах практикується застосування анестезії під час хірургічних операцій, навіть при видаленні зуба, адже іслам це схвалює. Щодо випадків, у яких люди, які помирають від важких хвороб, зокрема від ракових захворювань, потребуючи застосування сильних знеболювальних засобів, то навколо цього питання ще тривають дискусії в ісламському світі… Ми, мусульмани України, у рамках внутрішньоконфесійного діалогу ще не обговорювали це питання, але підписання цієї Хартії, на мою думку, буде спонукати муфтіїв різних духовних управлінь до обговорення цього питання і формування спільної думки. Адже уже підписана Хартія мусульман України із соціальних питань. Тому є потреба в обговоренні медичних аспектів. Я як Муфтій є прихильником знеболювального, застосування якого допомагає мінімізувати важкі страждання і муки людей, адже Всевишній Господь — милостивий і він нам допомагає. Тому вважаю, що ми також спільно ухвалимо рішення, яке допомагатиме тяжкохворим людям. Від імені ДУМУ «Умма» приєднуюся до цієї Хартії. Прошу Всевишнього Господа благословити Україну й українців. Сподіваюся, що сьогоднішнє зібрання матиме потрібний резонанс у суспільстві, і ми робитимемо те, що маємо робити заради нашого Господа», — зауважив Саід Ісмагілов.

Після обговорень проблемних питань розвитку системи паліативної допомоги в Україні було презентовано виданий за сприяння МФ «Відродження» посібник для членів родини паліативного пацієнта «Паліативна допомога» і практичний порадник «Забезпечення пацієнтів лікарськими засобами…» з відповідями на запитання, що виникають у лікарів-практиків, які працюють з важкохворими пацієнтами, зокрема й такими, що потребують потужного знеболення, і рідними таких хворих. Книгу видано за сприяння МФ «Відродження», Аналітичного Центру Громадського здоров’я, БФ «Мати Тереза» і БФ «Соборність».

Зазначимо, що «Хартія релігійних організацій про надання паліативної допомоги людям старшого віку» була підписана в Італії релігійними лідерами, лікарями, пацієнтами та їх родинами, громадськими активістами 30 березня 2017 року.

Цьогоріч до підписання Хартії долучилися й українські релігійні лідери, громадські активісти, медпрацівники й урядовці.

«Хартія релігійних організацій про надання паліативної допомоги людям старшого віку» була підписана у м. Дніпро (13.02.19), у м. Харків (14.02.19), у м. Одеса (1.03.19), у м. Рівне (21.03.19), у м. Львів (22.03.19).

Раніше — 1 червня 2017 року лідери ВРЦіРО, в.о. міністр охорони здоров‘я Уляна Супрун й Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба підписали «Хартію прав дитини, що помирає».

Довідка: За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров`я (ВООЗ) паліативна допомога — це підхід, що дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів і їхніх сімей, які зіткнулися з проблемами смертельного захворювання, шляхом запобігання і полегшення страждань завдяки ранньому виявленню, ретельній оцінці й лікуванню болю та інших фізичних симптомів, а також наданню психосоціальної і духовної підтримки. За стандартами ВООЗ, необхідним мінімумом є 100 ліжок для паліативних пацієнтів на 1 млн. населення. За даними МОЗ, для України потреба становить 4200 ліжок. У країні наявні 1247, ще 148 538 пацієнтів отримують допомогу вдома — при потребі близько 600 000. Понад 80% пацієнтів не мають доступу до знеболення через зарегульованість галузі, небажання лікарів виписувати рецепт з остраху кримінальної відповідальності. Згідно з класифікацією Міжнародного альянсу паліативної допомоги при ВООЗ, Україна належить до групи країн «з несистемним забезпеченням паліативної допомоги».

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.