Саід Ісмагілов: На окупованих територіях опинилось дві третини мусульман України

Саід Ісмагілов: На окупованих територіях опинилось дві третини мусульман України
Саід Ісмагілов: На окупованих територіях опинилось дві третини мусульман України
07.10.2020
Оцініть статтю: 
(55 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

«Український феномен полягає в тому, що зараз на окупованих територіях опинилось дві третини мусульман України», — сказав муфтій Духовного управління мусульман України Умма шейх Саід Ісмагілов в інтерв’ю виданню телеканалу «Black Sea TV» («Чорноморська телерадіокомпанія»), відповідаючи на запитання щодо становища послідовників ісламу на тимчасово окупованих територіях.

«Саме з Криму і починалася історія ісламу і мусульман. Не лише у Криму, Приазовських і Причорноморських степах. Але і мусульман заходу України, Польщі, Литви, Білорусі. Саме Крим був потужним джерелом ісламської релігії у цій частині Європи. Тому дійсно не можна говорити про Крим, не згадуючи про релігійну ситуацію. Якщо ми будемо порівнювати з усіма регіонами України, то найбільше мусульман перебуває на окупованому півострові. Підтримувати зв’язки — дуже важко і навіть небезпечно. Окупаційна влада намагається відстежувати контакти кримських мусульман з представниками духовного управління, з імамами, зі мною особисто, з громадами, тож будь-які контакти можуть бути небезпечними. Зараз за допомогою сучасних електронних засобів передачі інформації люди розповідають, що і як там відбувається, які є порушення прав і свобод. Тому у більшості випадків ми знаємо, що там зараз коїться», — зазначив пан Ісмагілов.

Муфтій наголосив, що репресивні заходи окупаційна влада застосовує до мусульман Криму невипадково. 

«Завжди до ісламу і до мусульман у всіх регіонах Росії застосовували, так звані «карательные» заходи. І на Північному Кавказі, і в Татарстані, і в усіх регіонах Російської Федерації. Росія вбачає в ісламі і мусульманах небезпеку для себе. Не безпідставно: більшість мусульманських регіонів були силою і війною приєднані до Росії. Дуже багатьох це не влаштовує. У людях живе історична пам’ять. Люди бачать, що знищуються на державному рівні їхні мова, культура, самобутність, навіть їхня релігійна ідентичність. Такі настрої дійсно дуже розповсюджені серед мусульман Росії. Тому в Російській Федерації іслам є нетерпимою релігією. Не можна було очікувати, що до мусульман Криму буде якась інша політика, адже вони на початку окупації своєю переважною більшістю продемонстрували незгоду. Більшість мусульман на окупованому півострові досі демонструють свою громадянську позицію непідкорення окупантові. Вони ігнорують вибори, ігнорують масові заходи, які організовує окупаційна влада, щоб сподобатися місцевому мусульманському населенню. Це, звісно, не залишається поза увагою російських каральних органів. Український феномен полягає в тому, що зараз на окупованих територіях опинилось дві третини мусульман України. За моїми підрахунками, в Україні нараховується близько мільйона мусульман, щонайменше до 700 тисяч мусульман опинилися на окупованих територіях Криму і Донбасу. Найбільше інституцій — навчальні заклади, мечеті, громади — розташовано саме в Криму і на Донбасі, оскільки у цих регіонах було найбільше мусульман», — пояснив пан Ісмагілов.

Як зауважив Саід Ісмагілов, ситуація з Кримом і Донбасом значно відрізняється.

«Росія взяла на себе відповідальність за Крим. Вона впровадила там свої закони, свої державні органи, державні механізми. Донбас Російська Федерація не визнає і напряму там не впроваджені російські закони. Тому в Криму зберігають хоч якийсь вигляд законності того, що робить окупаційна влада. Все це, у широкому сенсі, — беззаконня, коли людей арештовують, за надуманими справами дають чималий строк ув’язнення. Але відбувається хоча б якась процедура: арешт, суд, можливість мати адвоката і подавати апеляцію… На Донбасі ніякого вигляду не роблять. Там немає закону, немає права, немає нормального суду, немає нічого. Якщо людину заарештують на окупованій території Донбасу, її можуть навіть не судити. Вона може просто зникнути. Тому, якщо порівнювати ситуацію з Кримом і Донбасом, то з одного боку — на Донбасі важче через беззаконня, фактично там такий собі „заповєднік“ беззаконня. Але до мусульман Донбасу напряму не застосовують постійні репресивні заходи. У Криму щомісячні обшуки, арешти, суди і нові строки ув’язнення — все це відбувається постійно. Тобто, з одного боку, на Донбасі важче через відсутність правосуддя, а з іншого боку — у Криму важче через те, що репресивний механізм там не зупиняється».

У передачі обговорювалися й інші питання. Зокрема, йшлося про список так званої «екстремістської літератури», зберігання якої окупаційна влада кладе у фундамент своїх звинувачень щодо мусульман.

Щодо цього, то шейх Саід зауважив, що деякі твори, включені до цього списку, дійсно доцільно заборонити, адже вони закликають до насильства, до неповаги тощо. Але більшість забороненої у Росії мусульманської літератури викликає лише подив.

Наприклад, заборона перекладу Корану російською мовою Кулієва, молитовник російською «Крепость мусульманина», збірка хадисів «Сади праведних».

Говорячи про федеральний список забороненої літератури, шейх Саід наголосив, що Росія користується ним, щоб у такий спосіб застосовувати репресивні заходи до мусульман Криму, яким неодноразово підкидали заборонені твори під час обшуків.

«Іноді це виглядало зовсім безглуздо: заборонені книжки підкидали на вулицю біля туалету. Мусульмани з такою безумовною повагою ставляться до релігійних творів, що для них є окремі полички всередині мечеті. Ці твори не можна класти навіть на підлогу, оскільки там згадується слово Боже, цитується Коран. Неможливо уявити, що якийсь мусульманин піде на вулицю і біля туалету кине цю книжку. Але під час обшуку якимось дивом книжки ось так от знаходили. Очевидно, що все це влаштовувалося, щоб під час обшуку звинуватити, наприклад, певну мусульманську громаду».

Повний відеозапис інтерв’ю муфтія ДУМУ «Умма» шейха Саіда Ісмагілова доступний на ютуб-каналі Чорноморської телерадіокомпанії за посиланням.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.