До Міжнародного дня дружби Неформальна група міжрелігійного миру у співпраці з Українською греко-католицькою церквою, за підтримки Управління культури, національностей та релігій КОДА, Київської обласної бібліотеки для дітей, ГО «Всеукраїнська асоціація «Альраід», Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів провели панельну дискусію «Чи можлива дружба між представниками різних релігійних традицій? Підтвердження чи спростування на прикладах із Писань та практичному досвіді». Захід відбувся у Київській обласній бібліотеці для дітей.
До участі були запрошені відомий релігієзнавець, президент Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків Ігор Козловський, завідувач відділу ознайомлення з історією та культурою ісламу Всеукраїнської асоціації «Альраід», посол миру HWPL Тарик Сархан, голова комісії УГКЦ міжконфесійного та міжрелігійного діалогу Ігор Шабан, православний християнин, співробітник просвітницької організації «Відкрита Біблія», релігієзнавець Вячеслав Горшков, представник Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів Володимир Денщиков, представники Управління культури КОДА Ігор Подолянець та Марія Бардин, генеральний директор Київської обласної бібліотеки для дітей Микола Зніщенко, учасники Неформальної групи, читачі та співробітники бібліотеки, інші кияни, журналісти.
Це вже вдруге саме у День дружби організатори обговорюють тему міжрелігійного діалогу — минулого року цьому була присвячена фотовиставка «Дещо спільне».
Учасники дискусії обговорили такі питання: любов і дружба між представниками різних релігій — що про це говорять Писання; чому, попри закладені принципи, цей діалог не завжди є продуктивним; приклади співпраці та взаємодії: український та міжнародний контекст.
Марія Бардин, начальник відділу у справах релігій та національностей управління культури, національностей та релігій КОДА, представила презентацію «Міжрелігійний діалог: український контекст».
— Україна є поліконфесійною державою. У нас зареєстровано більше 50 віросповідань різних напрямів, тому дуже важливо мати діалог, — підкреслила вона. — Це вже стало доброю традицією, що Неформальна група міжрелігійного миру, яку заснувала активістка Любов Єремічева, за сприяння управління культури саме в День дружби відзначає цю дату на базі наших установ. Дружба — то є велика цінність, а особливо дружба у контексті міжрелігійної, міжкультурної комунікації. Всі люди різні, а це може об’єднувати навколо спільних цінностей, навколо простих людських взаємин.
Марія Бардин вважає, що під час таких заходів можна побачити, як саме в Києві і Київській області відбувається співпраця між органами виконавчої влади та релігійними організаціями, який існує міжконфесійний діалог, як люди взаємоповажають один одного, толерують і проводять разом час.
— В Україні ми повинні вирости з рівня діалогу на рівень співпраці, — відзначив Тарик Сархан, завідувач відділу ознайомлення з історією та культурою ісламу Всеукраїнської асоціації «Альраід». — Якби ми справді були віруючими людьми, які намагаються дотримуватися прикладів зі Священних Писань, то у нас і не було б приводів для ворожнечі. Можливо, ми й отримали знання із Одкровень, але мудрості так і не одержали. Різниця між знаннями і мудрістю — у здатності практикувати те, що ми знаємо. Насправді стосунки між людьми займають другу ступінь святості після стосунків людини з Богом. Щиро віруючі люди повинні цьому приділяти уваги не менше, ніж своїй ритуальній практиці у храмах.
Релігієзнавець Ігор Козловський відзначив, що подібні діалоги постійно на часі:
— Я навіть не знаю в історії якоїсь епохи, коли б подібні акції не були актуальними. Тому що ми — істоти соціальні, і щоб будувати регіон, країну і взагалі навколишнє середовище, нам потрібно спілкування, яке б змогло нас зробити співробітниками. Україна — строката, поліконфесійна, поліфонічна країна, тут є представники різних віросповідань з різним світоглядом... Перед нами величезне завдання: будувати соборну країну, що полягає не в тому, аби поділяти одну позицію, а щоб наші світогляди не протирічили один одному. Ми повинні показувати приклад дружніх стосунків людей з різними віросповідальними та світоглядними позиціями.
— Як інші християнські конфесії, ми сповідуємо євангельський принцип любові і поваги до всіх навколишніх. На практиці він відображається у співпраці з іншими релігійними організаціями в багатьох аспектах культурної, гуманітарної та наукової сфер як у світі в цілому, так і в Україні. Та найважливіше — він навчає кожну окрему людину мати дружні стосунки з навколишніми, незалежно від їхнього світогляду, — поділився думками Володимир Денщиков, представник Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів.
— Дружба, про яку можна прочитати в Писаннях Старого та Нового Завітів, не вимагає обмежувати дружні стосунки лише одновірцями. Єдине застереження — це дружба з людьми, які можуть нас розбестити та відвернути від виконання Божих заповідей. Але на власному досвіді я переконався, що в кожній релігії є люди, які щиро бажають жити праведно та дієво любити ближніх. Тому не бачу жодних перешкод для дружби між тими, хто несе любов у наш світ, — підкреслив православний християнин, співробітник просвітницької організації «Відкрита Біблія», релігієзнавець Вячеслав Горшков.
Генеральний директор Київської обласної бібліотеки для дітей Микола Зніщенко запропонував бібліотеку як майданчик для подібних просвітницьких подій у майбутньому. Любов Єремічева, засновниця Неформальної групи міжрелігійного миру, модераторка заходу, наприкінці дискусії зініціювала ідею затвердження нової дати — Дня людини як можливість організовувати різноманітні події, які нагадували б нам, що означає бути людиною, хто ми та у чому наше призначення та відповідальність перед усім сотвореним.
Читайте за темою:
Тарик Сархан: «Мир — це найголовніший елемент культури України»
Неформальна група міжрелігійного миру розділила з мусульманами іфтар
У Києві відбувся міжрелігійний пікнік
Представник HWPL: «Ісламський культурний центр найактивніше в Україні підтримує миротворчу діяльність»
Українські мусульмани відкриті до діалогу заради миру, — муфтій Саід Ісмагілов
Міжнародний міжрелігійний форум — в Ісламському культурному центрі Києва