У Києві вшанують пам’ять Амет-Хана Султана з нагоди 99 річниці з дня його народження

У Києві вшанують пам’ять Амет-Хана Султана з нагоди 99 річниці з дня його народження
У Києві вшанують пам’ять Амет-Хана Султана з нагоди 99 річниці з дня його народження
25.10.2019
Оцініть статтю: 
(205 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Під час Другої світової війни в армії СРСР воювало багато мусульман, зокрема і кримських татар. Але військова звитяга, мужність і героїзм киримли всіляко замовчувалися радянською владою, бо тодішні керманичі СРСР безпідставно оголосили весь кримськотатарський народ «зрадником» і депортували у віддалені регіони Союзу, розпорошивши людей по степах за Уралом і середньоазійських пустельних районах.

Але попри всі спроби, не вдалося забути ім’я видатного героя Амет-Хана Султана, якого два народи — кримськотатарський і лакський вважають своїм сином, своєю гордістю.

Льотчик-ас, при згадці імені якого ворога охоплювало почуття страху, який особисто збив 30 фашистських літаків і ще 19 — у групових боях, успішно здійснив понад 600 бойових завдань, а після війни у період з 1947 до 1971 року випробував у повітрі 107 одиниць понад 50 типів літальних апаратів, і загинув на бойовому посту під час випробування літака.

25 жовтня Амет-Ханові Султану виповнилося б 99 років…

Як повідомляє Кримськотатарський культурний центр «Кримська родина — Qirim ailesi», у Києві громадськість за сприяння Меджлісу кримськотатарського народу у п’ятницю, 25 жовтня 2019 року, у Парку Вічної Слави о 16-й годині відзначить 99-у річницю з дня народження активного учасника кримськотатарського національного руху, відважного льотчика-винищувача Другої світової війни, двічі Героя Радянського Союзу і льотчика-випробувача у повоєнний час Амет-Хана Султана.

Урочистості відбудуться біля пам’ятника Амет-Ханові Султану.

У заході візьмуть участь представники Меджлісу кримськотатарського народу, державні і громадські діячі України, представники громадськості.

Будь-хто з небайдужих жителів української столиці і її гостей може долучитися до заходу і вшанувати пам’ять героя.

Вітається принесення учасниками державного прапора України і кримськотатарського національного прапора.

Учасники збиратимуться біля центрального входу до парку Вічної Слави. Саме звідси о 16.00 розпочнеться хода учасників до пам’ятника Амет-Ханові Султану.

За необхідності — довідки за телефоном: 0679641104

15 травня 2015 року видання Інтерфакс-Україна повідомляло, що Верховна Рада України ухвалила постанову про присвоєння міжнародному аеропорту «Сімферополь» імені кримськотатарського льотчика-випробувача, двічі Героя Радянського Союзу Амет-Хана Султана.

На підтримку проєкту постанови авторства народного депутата фракції «Народний фронт» Андрія Тетерука на засіданні 14 травня 2019 року проголосували 240 народних депутатів.

Як повідомляється на офіційному сайті українського парламенту, проєкт постанови був зареєстрований 8 травня 2015 року за № 2796.

13 травня комітет Верховної Ради з питань культури і духовності рекомендував прийняти його за основу і в цілому.

Нагадаємо, Амет-Хан Султан народився у 1920 році у селищі Алупка Ялтинського повіту Таврійської губернії (нині — місто у складі Ялтинської міськради АРК).

Батько Амет-Хана — Султан — лакець за національністю (лаки, казикумухці (самоназва — лак) — народ в Дагестані, що сповідує суннітський іслам), мати Насіба — кримська татарка.

Амет-Хан вважав себе кримським татарином, незважаючи на те, що під час гонінь на корінний народ Криму йому неодноразово натякали: визнай себе дагестанцем, щоб уникнути проблем. Але він твердо сказав, що буде зі своїм народом завжди.

Амет-Хан Султан був одним з учасників кримськотатарського руху. Він підписував петиції, їздив до влади з кримськотатарською делегацією і вимагав повернення свого народу на батьківщину.

Амет-Хан Султан — лауреат Державної премії СРСР. Нагороджений трьома десятками бойових орденів і медалей. Двічі йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Висувався і в третій раз, але у 1956 році разом з групою кримських татар підписав лист до радянського керівництва з проханням про дозвіл на повернення кримськотатарському народу на Батьківщину.

Це стало аргументом для влади утриматися від присвоєння високої відзнаки.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.