Вчора, 21 квітня, в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулась презентація видання відомого українського сходознавця, дослідника релігійно-філософської спадщини Кримського ханства, доктринальної та філософської думки ісламського світу Михайла Якубовича.
Монографія «Іслам в Україні: історія і сучасність» вийшла друком в березні цього року в рамках проекту наукового збірника «Аль-Калям» і вже була презентована в Одесі, Львові, Житомирі.
На заході завідувач кафедри релігієзнавства філософського факультету КНУ ім. Т. Шевченка Євген Харьковщенко зауважив, що вихід друком цього видання є подією, яку не можна залишити поза увагою.
На презентації був присутній також муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, який написав передмову до видання. Виступаючи, шейх подякував університету за надану можливість представити книгу студентам та викладацькому складу:
— Ми приготували презентацію для того, аби студенти, викладачі, науковці з національного університету могли дізнатися про цю роботу, поспілкуватися, поставити запитання автору. Монографія відкриває перед вами світ українського Ісламу в історичній ретроспективі. Я думаю, що ця книга — вагомий внесок шановного автора у більш повноцінне висвітлення нашої загальної історії — історії України.
Автор презентованого дослідження Михайло Якубович погодився з муфтієм ДУМУ «Умма» щодо того, що його «Іслам в Україні: історія і сучасність» не є повним описом історії українського Ісламу:
— Ця книга не є спробою охопити абсолютно все в історії українського Ісламу — тут потрібно декілька томів і, напевно, праця цілого наукового інституту. Чимало з джерел як в Україні, так і поза її межами ще чекають на своє дослідження. Аналізувалися рукописи, які розкидані по різних бібліотеках: від Туреччини і до Сполучених Штатів, бо так склалося, що кримськотатарська спадщина свого часу була поза межами України. Але, на мою думку, найголовніші, найцікавіші моменти у цю книгу увійшли.
Не оминув учений у своїй праці і культурну спадщину, яку залишили по собі українські послідовники Ісламу:
— Досить важливий елемент — це внесок ісламських вчених з України до традиції ісламської інтелектуальної культури. Тому що, як виявилось, у нас була ціла плеяда науковців, фахівців у філософії, в ісламському містицизмі, у тлумаченні Корану, які досі читаються і цитуються у всьому мусульманському світі. І їхня спадщина у такому стислому вигляді аналізується тут, на сторінках цієї книги.
Вчений вважає, що відродження Ісламу на українській землі стало можливим з набуттям країною незалежності:
— Я неодноразово підкреслював і в цьому, і в інших дослідженнях, що український Іслам — ровесник української незалежності, бо відродження релігійних громад почалося після репатріації кримських татар.
У монографії Михайла Якубовича описуються рукописи, які збереглися на теренах України: праці волинських татар, з Криму, які нині доступні для вивчення у Львівському музеї історії релігій. Книга також містить додатки: словник ісламських релігійних термінів і понять, хронологічна таблиця, пов’язана з основними подіями, датами, які мають стосунок до розвитку Ісламу на теренах України.
Під час презентації присутні мали змогу поставити авторові монографії багато запитань. На завершення відбулась автограф-сесія. Кілька примірників книги було передано до бібліотеки вишу.