Всеукраїнський рейтинг «Книжка року-2020» оголосив короткі списки в 7 номінаціях, що ними вже 22 роки оцінюють вартий уваги книжковий асортимент. Нагородження лавреатів відбудеться на початку лютого.
Серед багатьох книг у списку особливу увагу привертають збірка «Кримський інжир. Демірджі» — результат другого письменницько-перекладацького конкурсу «Кримський інжир / Qirim inciri» (2019); книга сучасного турецького письменника Орхана Памука «Рудоволоса жінка», дослідження Олесі Жданович «Великий Тюркський каганат: кочова імперія євразійських степів» та видана київським видавництвом «Zалізний тато» збірка, що містить два твори: збірку інтерв’ю «Джохар Дудаєв. Лицар свободи» та мемуари Аслана Масхадова «Честь дорожча за життя».
Збірка «Кримський інжир. Демірджі», що вийшла друком у «Видавництві Старого Лева» (укладачі: Алім Алієв, Анастасія Левкова), ввійшла до Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2020» в номінації «Жанрова література». Ця книга — результат другого письменницько-перекладацького конкурсу «Кримський інжир / Qirim inciri» (2019), організованого «Кримським Домом». В антології зібрано найкращі твори, подані на конкурс, українською та кримськотатарською мовами, прозу та поезію, оригінали та переклади. Твори-оригінали дозволять доторкнутися до автентичної кримськотатарської культури, відчути кримську природу, заглибитися в темні сторінки історії півострова, зрозуміти світовідчуття кримців і кримчан сьогодні. У творах кримськотатарською мовою обізнаний читач зауважить особливості різних діалектів і стилів. Дитячі твори й розважать, і вчитимуть, покажуть, як традиційні цінності можуть бути вплетені в сучасні реалії. Через переклади читач може порівняти різномовні версії творів сучасних українських і кримськотатарських письменників.
До Всеукраїнського рейтингу в номінації «Сучасна зарубіжна проза / есеїстика / драматургія» ввійшла також випущена видавництвом «Фоліо» книга сучасного турецького письменника, прозаїка, володаря найвищих світових премій, лавреата Нобелівської премії з літератури 2006 року Орхана Памука «Рудоволоса жінка». Ця історія ведеться від імені молодого хлопця Джема Челіка. Вона починається 1986 року, коли його батько зникає через проблеми з поліцією. Підліток — письменник-початківець, що готується до вступного іспиту в університет, знаходить на літо роботу як учень майстра з пошуку свердловин. Майстер Махмут, що до нього Джем ставиться як до батька, розказує йому не тільки про тонкощі копання колодязя, а й дає уроки життя. Під час робіт у сусідньому місті увагу хлопця привертає рудоволоса жінка, що грає у трупі бродячого театру. І все починається... Як завжди в романах Орхана Памука, тут багато відсилань до історії, до давньої літератури, до мітології. Без протистояння Заходу і Сходу також не обійшлося. Можна впевнено сказати, що «Рудоволоса жінка» — це роман-притча, це роман у романі, де тісно переплелися театр і реальність, легенда й міф, метафора й дійсність, Схід і Захід, батько й син, релігія і атеїзм, отже — життя і смерть.
До розділу «Популярні видання / історична белетристика» Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2020» увійшло й дослідження Олесі Жданович «Великий Тюркський каганат: кочова імперія євразійських степів». Книга, що вийшла у видавництві «Темпора», присвячена історії Великого тюркського каганату — першої держави стародавніх тюрків, що виникла в середині VI ст. внаслідок об’єднання багатьох тюркомовних племен. Про цю державу на Південному Алтаї світ уперше дізнався з писемних свідчень візантійського письменника Менандра Протектора. У своїй праці він докладно описав посольство Каганату до Візантії, під час якого ромеї дізналися про існування нової східної держави. Дуже цінними та інформативними стали писемні згадки про подорож візантійських послів до ставки тюркського кагана. Крім інформації про державний лад, побут, звичаї, спосіб життя, вірування та традиції давніх тюрків, західний світ на початку Середньовіччя дізнався про велику кочову імперію, що грала значну роль у міжнародній торгівлі та політичному житті.
У номінації «Обрії» в розділі «Публіцистика / сучасні мемуари» міститься видана київським видавництвом «Zалізний Тато» збірка, що містить два твори: збірку інтерв’ю «Джохар Дудаєв. Лицар свободи» та мемуари Аслана Масхадова «Честь дорожча за життя».
«Лицар свободи» — добірний купаж міркувань, опіній, ретроспекцій патріарха державного суверенітету Чечні Джохара Дудаєва. У книзі достеменно показано структуру агресії репресивної машини проти маленького волелюбного народу, і легко впізнаються обриси експансії, що до неї Кремль удався у випадку окупації частини українських територій. Наповнення книги стверджує першого президента Ічкерії у статусі автора та трансформує його для читача в цікавого та пронизливого співрозмовника. Всупереч кілометровим нашаруванням брехні з боку російської пропаганди ця тема постає у зрозумілих акцентах логіки боротьби та найзавзятішої війни народного характеру нового тисячоліття. До творення книги долучилися члени родини чеченського лідера — дружина президента Алла Дудаєва та його син Дегі.
Не менш важлива за наповненням і культурною місією є друга частина виданої «Zалізним Татом» книги — праця наступного після Дудаєва президента Ічкерії, Аслана Масхадова «Честь дорожча за життя». Видана українською мовою, вона постає без редакційних правок і цензури. Відшліфовані тексти інтерв’ю голови чеченської держави постають у вигляді чітких блоків політичних роздумів харизматичного громадянського лідера та військового керівника повстанців — це видовищне спростування російської пропагандистської брехні. Книга доповнена вступним словом сина голови Ічкерії, Анзора Масхадова, що долучився до роботи над пропонованою версією праці його батька.
Ми повідомляли про ще одну надцікаву книжку, що ввійшла до цьогорічного Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» — це «Книга спасіння. Логіка. Фізика. Метафізика» Ібн Сіни, випущена видавництвом «Темпора» в серії «Філософія».
Щоб сформувати короткі списки, експерти оцінили близько 1000 книжок. Повні списки кожної з номінацій формуються на підставі асортименту книгарень та інформації видавничих сайтів. Далі експерти оцінюють книжки за актуальністю теми, якістю тексту й перекладу, професійністю видавничої підготовки, художньо-поліграфічного оформлення. У кожній з номінацій працюють від 10 до 25 експертів. З повним коротким списком Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2020» можна ознайомитися за посиланням.