Варто переглянути: «Південь без міфів. Історія Одеси»

Відеоролик УІНП виводить історію Надчорномор’я за межі російського імперського дискурсу
Відеоролик УІНП виводить історію Надчорномор’я за межі російського імперського дискурсу
17.02.2021
Оцініть статтю: 
(77 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Важливий напрямок діяльности Українського інституту національної пам’яті — поширення історичних знань, зокрема про минуле степової України. Торік УІНП розпочав просвітницьку кампанію «Південь без міфів», мета якої — деконструювання російських імперських міфів про історію Надчорномор’я, що начебто починається саме після приходу росіян на ці терени.

Першим етапом інформаційно-просвітницької кампанії, адресна аудиторія якої — молодь, стало створення серії анімаційних роликів про ранню історію Одеси, Дніпра та Маріуполя. Ролик про Одесу дав старт проєкту.

«Ідея з хіп-хопом та анімацією полягає в тому, щоб у зрозумілий для молодої аудиторії спосіб донести невідомі та малодосліджені факти з історії степової України. Тому козаки у нас сканують QR-коди, щоб дізнатися інформацію про територію, куди вони в’їжджають, купці замовляють послуги охорони, переправи через річку та ночівлі онлайн, а полковники в паланці (адміністративна одиниця Січі) рекламують себе з білбордів. Попри легкий стиль, відео базується на фактах та конкретних історичних дослідженнях. За що дякуємо групі істориків, котрі допомагали нам з верифікацією, зокрема доценту кафедри історії України з Дніпровського національного університету ім. О.Гончара Олегові Репану», — розповідає ініціатор проєкту, заступник голови УІНП Володимир Тиліщак.

Інформаційно-просвітницька кампанія «Південь без міфів» покликана вивести історію Надчорномор’я за межі поширеного російського імперського дискурсу. Адже об’єктивна історія краю охоплює також історію Кримського ханства та Речі Посполитої, козацьке освоєння степових просторів. На жаль, ці наративи маловідомі в українському суспільстві. Наприклад, що задовго перед приходом Російської імперії у чорноморських степах розвивалися міста, була жвава торгівля. 

Від часів Катерини II активно впроваджували колонізаційний дискурс про те, що на простори Надчорномор’я цивілізацію принесла саме Росія, що відвоювала ці землі в Османської імперії — так виник концепт «Новоросії» як нових, освоєних імперією, земель. Під цей концепт сформували міфи про заснування Російською імперією міст краю. Щоб укорінити ці міфи, імперська влада перейменовувала міста регіону. Приклад такого перейменування — Одеса: місто було відоме ще з XV століття як Кочубіїв, а пізніше — Хаджибей. Аж наприкінці XVIII ст. Катерина ІІ видала рескрипт «Про вільний вхід торговельних суден у Хаджибейську гавань та реконструкцію існуючого порту», що дало початок російському міфу про Одесу.

 

© Young & Hungry production/Український Інститут національної пам’яті: Південь без міфів. Історія Одеси
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.