Вийшла друком праця «Османсько-українська дипломатія в документах XVII–XVIII ст.». Її автором є професор Інституту сходознавства ім. Агатангела Кримського НАН України Олександр Середа.
В історико-документальному дослідженні вперше запропоновано широке коло джерел з історії дипломатичних відносин Османської держави з Гетьманською Україною. Зокрема, представлено документи османсько-турецькою мовою, здійснено транслітерацію сучасною турецькою графікою і переклад українською мовою.
Документи з османсько-українських взаємин охоплюють період гетьманування Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка, Юрія Хмельницького, Івана Мазепи і Пилипа Орлика.
Заключним меморандумом Пилипа Орлика (французькою мовою з перекладом українською) щодо двостороннього договору узагальнюється гетьманський період українсько-османської дипломатії.
Видання розраховано на істориків, науковців, студентів, викладачів вищих навчальних закладів, усіх, хто цікавиться історією України і Туреччини загалом, а також на всіх, хто досліджує історію взаємин Османської держави з Україною козацької доби.
Одним з перших нову книгу з рук автора отримав відомий український науковець, перекладач смислів Корану українською, сходознавець Михайло Якубович.
Нагадаємо, історик Олександр Середа, українець, який тривалий час працює у Туреччині в одному з найстаріших університетів на кафедрі україністики, і один з небагатьох у світі науковців, які знаються на староосманській мові.
Саме Олександрові Середі вдалося розгадати таємницю фірмана — листа турецького султана, що зберігається у Кам’янці-Подільському.
Виявляється, у посланні Мехмед ІV звертався до Богдана Хмельницького як до «одного з найбільших володарів над народами християнського віросповідання, козацького гетьмана…» й підтверджував, що надсилає йому у подарунок золототканий халат. Але не це найголовніше. У цьому листі Мехмед IV пише, що особисто просив турецького хана Іслама Гірея допомагати Хмельницькому у боротьбі проти Польщі…
Олександр Середа є одним з українських викладачів Стамбульського університету — провідного вищого навчального закладу Туреччини, найстарішого університету країни, у якому 18 серпня 2018 року було розпочато підготовку перших фахівців з української мови і літератури на кафедрі слов’янських мов.
Також нагадаємо, що 27 листопада 2018 року у приміщенні Таврійського національного університету ім. В. Вернадського відбулася наукова частина II Міжнародного конгресу сходознавців, під час якої Олександр Середа розповів про українсько-османську дипломатію, що знайшла відображення у письмових джерелах XVII–XVIII ст.
Праця професора Олександра Середи «Османсько-українська дипломатія в документах XVII–XVIII ст.» також доступна в електронному вигляді на сайті «Чтиво» .