«Я хотів би, щоб Україна визнала геноцид чеченського народу», — Анзор Масхадов

«Я хотів би, щоб Україна визнала геноцид чеченського народу», — Анзор Масхадов
Анзор Масхадов із прапором Ічкерії на фоні Оперного театру у Львові
«Я хотів би, щоб Україна визнала геноцид чеченського народу», — Анзор Масхадов
Анзор Масхадов показує документи, що доводять звірства росіян у Чечні за часів війн
«Я хотів би, щоб Україна визнала геноцид чеченського народу», — Анзор Масхадов
Анзор Масхадов — син колишнього президента Ічкерії Аслана Масхадова
«Я хотів би, щоб Україна визнала геноцид чеченського народу», — Анзор Масхадов
«Я хотів би, щоб Україна визнала геноцид чеченського народу», — Анзор Масхадов
«Я хотів би, щоб Україна визнала геноцид чеченського народу», — Анзор Масхадов
19.05.2022
Оцініть статтю: 
(75 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Син колишнього президента Республіки Ічкерія (1997–2005) Аслана Масхадова, Анзор Масхадов,  привіз в Україну документи, що доводять звірства росіян у Чечні за часів війн, та впевнений, що це допоможе міжнародній спільноті у справі розслідування злочинів росіян на українській землі. 

В інтерв’ю сайту «Вікна» Анзор Масхадов поділився думками про Росію, кадировців, про підтримку України чеченським народом. Зокрема, він уважає, що Росія зможе приборкати свої імперські амбіції лише програвши війну в Україні:

«Я вважаю, що коли Росія програє — а вона програє, бо у світі зрозуміли, звідки йде ця небезпека і хто загрожує людству; коли Україна вистоїть — а вона вистоїть, і перемога буде за Україною — тоді будуть великі зміни в самій Росії… Я вважаю, що люди вже поступово розплющують очі, вже знають, звідки йде ця загроза, але все-таки я не розумію росіян, які мовчать. Їх завжди посилають на забій, як це було в нас за часів російсько-чеченської війни, і як це відбувається сьогодні в Україні». 

Відповідаючи на питання, чи зможе РФ після поразки знову напасти на Україну, Анзор Масхадов відповів чеченським прислів’ям, нагадавши, що навіть підписані мирні угоди не зупинили свого часу РФ від нападу на Ічкерію:

«У нас є таке прислів’я: у росіянина дев’ять разів змінюється думка до дня. Тобто вірити йому не можна. Зараз він дасть слово, наобіцяє цілі гори, але за годину він змінить свої думки, тобто можна очікувати підлість. Ось таку підлість і ми отримали: підписали мирні угоди, мирний договір, але коли ми підписували його з Росією, вони вже готувалися до нової війни. У них усе завжди заплановано. Вони готувалися до нової війни. У 1996 завершилася перша війна, і за три роки починається нова війна Путіна. Вони знали, що треба буде привести до влади нову людину, невідому, і на цій війні підняли її популярність у Росії. Ось нібито молодий, він зараз відновить Росію, вона встане з колін. І з того часу вже 20 із гаком років вони „встають з колін“»

Анзор Масхадов звертає увагу на те, що нині РФ перебуває в міжнародній ізоляції:

«Ми чуємо прямі загрози на адресу Фінляндії, Швеції, Польщі, балтійських країн, тобто Росія загрожує всім довкола. Як казали чеченські лідери, мій батько, Аслан Масхадов: „Путін добиває Росію“. Сьогодні він її добив усередині та щодо своїх сусідів. Він з усіма пересварився, і Росія сьогодні ізольована. Упевнений, що там скоро будуть великі зміни».

Звірства рашистів в Україні, що вразили цілий світ, росіяни «напрацьовували» в чеченських війнах. Як стверджує Анзор Масхадов, саме так, як нині в українських містах, свого часу російські військові знищували мирне населення Ічкерії:

«Я був у Бучі, Гостомелі, Ірпені, розмовляв із місцевими жителями. Ми говорили про ці події, а також про ті, що були в нас у Республіці [Ічкерія]. Як російські фашисти вбивали чеченців — мирне населення. Все точнісінько: одна тактика, одні методи. Заходять до населеного пункту — кого вони спіймають, того розстріляють, спалюють, знищують усе довкола. Потім забивають свої БТР, вантажні автомобілі пральними машинами й телевізорами. Це армія мародерів і злочинців. Був один випадок у 2002 році. Ці російські окупанти зайшли до чеченського села, хотіли забрати з собою одного старого, хворого на туберкульоз. Але прийшли на допомогу сусіди, жінки, щоб відбити цього старого в росіян. А ті почали стріляти над головою. Потім підходить офіцер і наказує розстріляти всіх. І ці фашисти почали розстрілювати їх великокаліберним кулеметом. Ось такі фашисти…»

З приводу участи «кадировців» у злочинах російських військових і того, як у Росії з них пишуть образи «героїв», Анзор Масхадов зауважив, що насправді «кадировці» — не що  інше, як «мерзенні істоти», і власний народ їх не вважає за чеченців:

«Ми називаємо Кадирова клоуном, тут уже почали називати його тіктокером. Це звичайне лякало. Створили такий міф, мовляв, колишні чеченські бойовики перейшли на бік Кадирова, як вони сурмили щосили. Тобто готували таку страшилку, хоча насправді ті, хто воював проти російських військ під час війни, здебільшого загинули. А це — зрадники. Ми не вважаємо їх чеченцями, ми вважаємо їх мерзенними істотами. Вони зрадники чеченського народу. Кожен народ має своїх зрадників, у нас вони такі… Насправді „кадировці“ перебувають у тилу, це так звані загороджувальні загони. І там знімають свої відео, нібито ведуть бої. Вони нічого не варті, не такі вже й воїни, як про це кажуть».

Анзор Масхадов розповів і про свою реакцію на звістку про напад на Україну 24 лютого та про те, як справжні чеченці допомагають українцям виборювати перемогу:

«Скажу про свою реакцію. Почалося вторгнення в Україну. Я повернувся до 11 грудня 1994 року. Тоді Росія пішла на нас війною. Те саме: ці колони військ, які з трьох сторін заходили в нашу республіку. Тисячі російських окупантів увійшли на територію. Це були різні підрозділи: ОМОН, контрактники, регулярні війська тощо. Ось такі ж почуття. Видно було, що це великомасштабна війна, і проллється море крові. Я приблизно розумів, яка картина буде: звірства, бомбардування, удари по містах. Потім я одразу зрозумів, що я поїду до України. Я спілкувався з чеченцями, дізнавався думку, хоч там уже було зрозуміло, що ми проти війни… Ми проводили мітинги, протести у Європі, були на конференціях, робили все можливе в інформаційному полі. А також збирали речі для військових. Все, що ми могли зібрати, доправляли в Україну. Я закликав своїх земляків, щоб вони робили все можливе. Бо ваш народ сьогодні потребує цієї підтримки. Додам, що в Україні є чеченці, що воюють проти російських окупантів. Вони воюють тут від 2014 року».

Анзор Масхадов переконаний: те, що відбувається сьогодні в Україні — це геноцид: 

«Сьогодні ми перебуваємо під окупацією, і росіяни чинили такий самий геноцид проти нашого народу. Це все треба пред’являти Росії. Так само можуть зробити і грузини, адже Путін також воював проти Грузії. Я хотів би, щоб Україна визнала геноцид чеченського народу, а потім і ті країни, що допомагають їй сьогодні. Щоб визнали геноцид, який чинили за наказом Єльцина і сьогодні — Путіна. Це військові злочинці — ті, що винні в загибелі 300 тис. мирних жителів, і тепер цей Путін убиває українців».

Масхадов наполягає, що важливо протистояти російській пропаганді, яка вселяє людям у свідомість образ «героя-чеченця», що бореться проти українців, а насправді  більшість чеченців готові віддати свої життя «у війні проти ворога людства» й заради українців:

«Нам важливо працювати проти російської пропаганди, проти звинувачень на адресу чеченців, нібито чеченці прийшли вбивати українців тощо. Так, є нехай і 500 людей, але чеченці підтримують Україну та мають підтримувати. Як можна підтримувати ту країну, яка тебе вбиває, тобто Росію? Як можна піти на цю зраду і служити Путіну, Кадирову? Потрібно показати українцям, що ми робимо все можливе й робитимемо. Готові віддати свої життя тут, на українській землі, заради миру, справедливости, війни проти ворога людства».

Відеозапис  інтерв’ю доступний на YouTube-каналі «Вікна-новини».

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.