У Польщі підписано Декларацію «Християни і мусульмани: від конкуренції до співпраці»

«Християни і мусульмани: від конкуренції до співпраці» — День ісламу в католицькій церкві Польщі
©http://wiez.com.pl

У Польщі від імені членів Спільної Ради католиків і мусульман підписано Декларацію, приурочену до ХІХ Дня ісламу в католицькій церкві. Документ підписали співголова-представник католицької сторони Агата Сковрон-Налбожик (Agata Skowron-Nalborczyk) і Рафал Бергера (Rafał Berger), співголова-представник мусульманської сторони. У документі констатується близькість морально-етичних засад і цінностей, які поділяють католики і мусульмани, а також міститься заклик до налагодження тісної співпраці на благо суспільства, попри всі стереотипи й болісні спогади, які мають обидві сторони.

Текст «Декларації Спільної ради католиків і мусульман на ХІХ День ісламу» оприлюднено у виданні WIEZh.

«Існує чимало стереотипів і болючих спогадів з обох сторін. Але, незважаючи ні на що, ми повинні об’єднуватися і спільно діяти там, де це можливо!

26 січня ми знову відзначаємо День ісламу в Католицькій Церкві. Як і щороку, його тема взята з послання Папської ради з міжрелігійного діалогу наприкінці мусульманського місяця посту, Рамадан. Тому ми святкуємо День Ісламу на тему: „Християни і мусульмани: від конкуренції до співпраці“.

Ця тема особливо близька Спільній Раді католиків і мусульман (Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów). Мета її існування полягає не тільки у прагненні до пізнання релігії, культури і традицій християнства й ісламу, а й у створенні простору для спільних дій як з освітніх, так і з соціальних і релігійних питань. Ми вважаємо, що використання ресурсів обох релігій не лише не загрожує жодній з них, а навпаки — з соціальних причин допомагає зміцненню спільних цінностей, серед яких ключовою є турбота про людину і її гідність, а на релігійних підставах — сприяє поглибленню нашої віри (відповідно, католиків і мусульман) і кращому її розумінню. Тому присутність наших братів — католиків і мусульман — приймається з вдячністю, як підтримка і допомога, надана нам.

Ми усвідомлюємо, що історичний досвід обох сторін, а також ризики і виклики суспільству, геополітичні процеси спричиняють міжрелігійні протиріччя і можуть завадити налагодженню таких відносин. Хоча історія Речі Посполитої може бути надзвичайно привабливим прикладом співіснування обох релігій в одній країні і взаємного доброзичливого використання культурної спадщини, утім, існує чимало стереотипів і болючих спогадів з обох сторін. Католицька церква, вже у Декларації Ради про ставлення католицької церкви до нехристиянських релігій, звернулася до “Nostra aetate”: “Якщо протягом століть виникло багато суперечок і ворожнеча між християнами і мусульманами, то Святий Собор закликає всіх очистити в пам’яті негативні спогади про минуле, намагаючись щиро працювати над налагодженням взаєморозуміння, щоб разом охороняти і розвивати соціальну справедливість, моральні цінності, мир і свободу на благо суспільства“. Мусульмани в листі до християнських лідерів “Рівне слово для нас і для вас” написали: “Мусульмани і християни разом становлять понад половину людства у всьому світі. Без миру і справедливості між цими двома релігійними спільнотами не може йти мови про мир у світі. Майбутнє світу залежить від миру між мусульманами і християнами”.

Тому ми сердечно заохочуємо всіх католиків і мусульман, які визнають Польщу своєю батьківщиною, до здійснення спільної діяльності у всіх можливих сферах, зокрема соціальній. Особливо ми звертаємося до організаторів різних католицьких соціальних ініціатив з проханням запрошувати до участі братів — мусульман. Може скластися враження, що невелика спільнота мусульман не може суттєво вплинути на формування польських соціальних реалій, однак їхня присутність і участь можуть бути свідченням спільності цінностей і можливостей співпраці у суспільстві, яке постійно змінюється і трансформується».

Спільна рада католиків і мусульман діє з 1997 року і має на меті сприяти забезпеченню діалогу між послідовниками цих двох релігій у Польщі, Центральній і Східній Європі. Це організація офіційно визнана польською єпископською конференцією.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.