Індійський Верховний суд розглянув інцидент щодо храму в Айодх’ї — справу, яка тягнеться вже чверть століття і має довгу передісторію.
За всі роки незалежності Індії напруженість у відносинах між індуїстами (більшістю населення країни) і мусульманами, яких в країні десятки мільйонів, не тільки зберігається, але й час від часу набуває дуже гострих форм.
Невелике (50 тис. жителів) місто Айодх’я на півночі Республіки чверть століття тому стало ареною одного з найзапекліших конфліктів у відносинах між двома громадами.
Місто серед семи головних святинь індуїзму. Вважається, що саме там народився один із головних героїв давнини — бог Рама, якому присвячена поема «Рамаяна», блискучий зразок найдавнішої індійської літератури. За віруваннями, відбулася ця подія 900 тис. років тому — індуїстська хронологія подій значно відрізняється від уявлень авраамічних релігій.
На ймовірному місці народження Рами в далекій давнині був побудований храм, який, можливо, багато разів оновлювався і перебудовувався, поки не був зруйнований у XVI ст.
Мечеть Бабрі масджид благополучно простояла 400 років, але з 1984 року
Тепер справа дійшла до Верховного суду, який виявився у дуже непростій ситуації. Відновити точну історичну істину щодо храму практично неможливо, а ось акт розгрому мечеті і подальше кровопролиття — факти незаперечні. Але в
Тому Верховний суд пішов на політично коректний крок. Замість розгляду делікатного питання по суті він закликав індусів і мусульман вирішити спірне питання мирно, за столом переговорів. Суд зголосився також виступити посередником у таких переговорах, які дозволили б (як сподіваються) не тільки досягти компромісного рішення з конкретного питання, але і створити прецедент для врегулювання інших конфліктних ситуацій — як на релігійному, так і на етнічному ґрунті, — яких в багатонаціональній Індії вистачає.
Джерела: