Ахмет-хан Султан: чи стане національність на заваді вшанування льотчика-героя?

1
Двічі герой Радянського Союзу Ахмет-хан Султан
02.02.2012
Оцініть статтю: 
(100 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

1 лютого, в 41-у річницю загибелі двічі героя Радянського Союзу Амет-хана Султана, представники громадськості автономної республіки оголосили, що скаржитимуться на Україну до міжнародних інституцій, оскільки кримська влада відмовляється увічнити пам'ять цього легендарного льотчика часів Другої світової війни.

Ахмет-хан Султан народився і тривалий час прожив у Криму і вважав себе сином кримськотатарського народу. Ще два роки тому ціла низка всеукраїнських і кримських громадських організацій закликала органи влади автономії присвоїти ім’я полковника Ахмет-хана Султана міжнародному аеропорту «Сімферополь», проте, кримський парламент відповів відмовою.

Кримський парламент двічі розглядав це питання і обидва рази відхиляв таку пропозицію, щоразу називаючи різні причини – від браку коштів до пропозицій назвати аеропорт іменем далекого від авіації князя Потьомкіна. Щоразу, під час обговорення цього питання, з боку деяких кримських політиків звучали заяви, що межують з ксенофобією.

Проте, заступник голови Верховної Ради Криму «регіонал» Григорій Іоффе каже, що тут «ніякої політики немає», проблема в українському законодавстві: «Треба звертатися не до ОБСЄ, а до своїх народних депутатів, щоб вони вносили зміни до закону. Такий аеропорт уже є; два аеропорти з однією назвою за законом і підзаконними актами в цій ґалузі – це не можна, адже плутатимуться льотчики». За словами кримського віце-спікера, раніше ім’я Ахмет-хана Султана отримав міжнародний аеропорт «Махачкала» у Росії, і саме це перешкоджає перейменуванню сімферопольського летовища.

​​Герой-кримчанин

Ахмет-хан Султан народився в Алупці у родині дагестанця і кримської татарки. Він завжди вважав себе кримчанином і сином кримськотатарського народу. Під час Другої світової війни здійснив понад 600 бойових вильотів, особисто і в складі групи збив 49 літаків ворога.

Лауреат Державної премії СРСР, нагороджений трьома десятками бойових орденів і медалей, він двічі отримував звання Героя Радянського Союзу. Висувався і втретє, але у 1956 році разом із групою кримських татар підписав листа до радянського керівництва з проханням дозволити кримськотатарському народові повернутися на батьківщину. Це стало аргументом для влади утриматися від присвоєння високої відзнаки.

У серпні 2010 року вшанувати пам’ять уславленого льотчика-героя і надати його ім’я сімферопольському аеропорту керівництво України і Криму закликав Меджліс. До цього прохання приєдналися десятки громадських організацій, а також сотні відомих і простих людей з багатьох країн світу, у тому числі - об’єднання колишніх військових із України, Росії, Франції, зокрема, - ветерани і нащадки льотчиків відомої ескадрильї «Нормандія».

Національність знову на заваді?

Як повідомив інформаційно-аналітичний інтернет-портал «Кримськотатарське питання online», голова ініціативної групи авіаторів «Ватан к'анатлари» («Крила Батьківщини») Нурі Бейтулаєв вважає, що причина відмови у перейменуванні аеропорту «Сімферополь» ім'ям Ахмет-хана Султана полягає у тому, що він – кримський татарин.

В інтерв’ю Радіо Свобода Нурі Бейтулаєв спростував твердження, що присвоєння імені Ахмет-хана Султана сімферопольському летовищу якось вплине на безпеку польотів. За його словами, усі міжнародні аеропорти мають спеціальне кодування латинкою, і для відповідних авіаційних служб немає жодного значення, яке ім’я вони носять.

Нурі Бейтулаєв повідомив, що у випадку подальшого ігнорування прохань громадськості, ініціативна група авіаторів «Ватан к'анатлари» розцінюватиме це як дискримінацію за національною ознакою і інформуватиме про це Верховного комісара з прав національних меншин ОБСЄ та інші міжнародні інституції.

1 лютого на майдані Ахмет-хана Султана в Сімферополі відбувся мітинг жалоби громадськості міста з покладанням квітів до меморіальної дошки льотчику-героєві. Пам’ятні заходи також були у музеї Ахмет-хана Султана в його рідній Алушті.

Посилання на тему:

Зневажений герой. До 90-ліття легендарного льотчика Амет-хана Султана

У парламенті запропонували відзначити на державному рівні 90-річчя Амет-Хана Султана

Дагестан підтримав перейменування аеропорту Сімферополя на честь Амет-Хана Султана

Аеропорт «Сімферополь» отримає ім'я Амет-хана Султана

В Сімферополі вшанували пам'ять славетного сина кримськотатарського народу Амет-хана Султана

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.