Мусульмани Грузії вважають, що вони обмежені в реалізації прав

Міжнародний форум «Релігія і мир» у м. Батумі
Саід Ісмагілов: Я був запрошений на конференцію, щоб поділитися досвідом вибудовування міжрелігійного діалогу в Україні
На заходи були запрошені мусульмани не тільки з Батумі, а й з довколишніх населених пунктів
27.04.2015
Оцініть статтю: 
(339 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Муфтій ДУМУ «Умма» шейх Саід Ісмагілов поділився своїми враженнями про Міжнародному форумі «Релігія і мир», що відбувся у м. Батумі (Грузія), в роботі якого він взяв участь.

Організаторами міжнародного форуму виступили «Georgian Muslims Union» (Союз мусульман Грузії) у партнерстві з Європейським центром миру і прав людини. На конференції були присутні представники різних церков і релігійних організацій, в тому числі - і ісламських, з багатьох країн світу, вчені-релігієзнавці, правозахисники, громадські діячі та представники державних структур Грузії. Крім того, в ході конференції розглядалися питання поглиблення взаєморозуміння, відносин і співробітництва послідовників різних релігій і віровчень, розширення кола поінформованості про релігійні уявлення, обговорювалася необхідність взаємоповаги та толерантного ставлення при спільному проживанні людей з відмінними один від одного релігійними і культурними традиціями заради добробуту всього суспільства, а також побудови та подальшого розвитку багатосторонніх відносин між релігіями заради об'єднання зусиль представників різних конфесій і релігійних шкіл в досягненні миру.

С. Ісмагілов розповів, що конференція «Релігія і мир» була скликана Спілкою мусульман Грузії («Georgian Muslims Union») для того, щоб привернути увагу правозахисних організацій, лідерів європейських держав, США, України, а також прилеглих мусульманських країн Туреччини, Ірану - до проблем мусульман Грузії.

- Конференція проводилася протягом двох днів, - каже пан Ісмагілов, - в перший день в готелі «Шератон» були виступи в обмеженому за часом форматі. Виступали посол США в Грузії, колишній прем'єр-міністр Норвегії (який зараз очолює правозахисну організацію, що захищає віруючих різних релігій у Європі), були представники різних церков, у тому числі і грузинської православної церкви, і баптисти, і представники англіканської церкви з Великобританії, були гості від мусульманських організацій з України, Ірану, Туреччини та безпосередньо з самої Грузії. Також були присутні представники різних громадських - зокрема жіночих організацій.

Що стосується мусульманських організацій Грузії - в цій країні їх декілька, їх представляють різні лідери.

«Проблеми в Грузії є, і вони стосуються всіх, - сказав шейх Саід, - І ось ця організація - «Georgian Muslims Union» бере на себе відповідальність і намагається налагодити мости, налагодити діалог між різними частинами суспільства - як у самому мусульманському середовищі, так і в середовищі мусульман з немусульманами, а також взаємодію релігійних громад з державними органами Грузії».

Самі мусульмани Грузії заявляють про те, що вони відчувають певні проблеми і певний тиск (у тому числі, як вони вважають, і з боку православних віруючих) на мусульман в Грузії. Іноді спалахують конфлікти: так, наприклад, під час конференції був озвучений випадок, що мав недавно місце, коли в м. Кобулеті до воріт релігійної школи - медресе, де навчали дітей Корану, вночі зловмисники прибили свинячу голову. Ця демонстрація неповаги викликала хвилю обурення серед мусульман Грузії. І в результаті конфлікту, що спалахнув, влада закрила цей навчальний заклад.

Як розповів Саід Ісмагілов, посилаючись на інформацію, озвучену під час конференції мусульманами Грузії, подібні прецеденти періодично трапляються: «То спалахують конфлікти між послідовниками різних релігій, то, на думку мусульман Грузії, державні чиновники допускають дії, що перевищують їх повноваження і обмежують права мусульман. Тому ця конференція мала перед собою мету насамперед привернути увагу європейських і американських правозахисних організацій та авторитетних громадських діячів, політиків і лідерів до проблем мусульман цієї країни, а з іншого боку - донести до державних чиновників самої Грузії, які займаються питаннями релігій, а також до представників грузинської православної церкви інформацію про існуючий стан речей», - сказав муфтій.

Як загострив увагу шейх Саід Ісмагілов, він був запрошений на конференцію, щоб поділитися досвідом вибудовування міжрелігійного діалогу в Україні, існуючого в Україні спілкування та взаємодопомоги і не брав участі в обговоренні ситуації в Грузії. У своєму виступі він розповів про те, в яких сферах може йти на співпрацю та діалог між представниками різних релігій, однак зауважив: «Не знаю, наскільки це буде корисно, наскільки це допоможе в грузинській ситуації. Але виходячи з тих висловлювань, з тих виступів, які я чув, у них досить напружені відносини і самі мусульмани Грузії вважають, що їх утискають і вони обділені в реалізації певних прав і можливостей», - сказав він, ще раз зробивши акцент на тому, що це - не його думка, а те, що звучало в ході конференції у виступах муфтіїв, імамів, громадських діячів.

«І виходячи із загального контексту озвученого, - зауважив Саід Ісмагілов, - у мене і склалося таке враження. Так що повторюся: не знаю, наскільки наш досвід, наші шляхи подолання розбіжностей можуть допомогти, але я намагався донести до присутніх ту думку, що насправді можна цілком нормально жити мирно і дружно і якщо є такий досвід в Україні - то чому б їм не скористатися в Грузії... Адже нікому не потрібні конфлікти внутрішньонаціональні! У будь-якій країні для миру і стабільності необхідно консолідувати суспільство, необхідне примирення. Тому мій виступ і був націлений на те, щоб донести певний позитивний досвід, який напрацьовано в Україні».

Муфтій мусульман України звернув увагу на те, що полеміка, яка велася у зв'язку з озвученими проблемами грузинських послідовників ісламу, була малопродуктивною через прихильність кожної зі сторін до протилежних думок: «Мусульмани всіляко намагалися дати зрозуміти, що у них проблеми існують, а православні та державні чиновники наполягали, що проблем у мусульман немає - і, на жаль, не все сказане вголос було достатньо ввічливо і цивілізовано... Гарячі грузинські чоловіки дуже емоційно і відверто розмовляють на конференціях, іноді досить голосно. Цікаво, що Баптистська християнська церква Грузії видносіться дружно до мусульман і підтримує їх, а Архієпископ Малхаз Сонгулашвілі був навіть модератором конференції».

У своєму виступі на форумі Саід Ісмагілов скористався наданою можливістю і привернув увагу присутніх до історії ісламу в Україні, причому особливу увагу було приділено Криму, як колиски ісламу в нашій країні: «Щоб нагадати світовій спільноті про те, що існує проблема окупації Криму і кримськотатарського народу, що в результаті окупації опинився у вкрай складному становищі».

У той же час, як зазначив Ісмагілов, присутні цікавилися і запитували у нього про Україну, війну і Кримський півострів: «Віходячі з актуальності питань та бесід я зрозумів, що багато хто перебуває в інформаційному просторі російських телеканалів, які транслюються тут у повному наборі», - зазначив він.

Як розповів муфтій, журналісти і вчені, що дуже часто присутні на конференції, піднімали питання так званої «Ісламської держави» - це, на думку Саіда Исмагилова,  наслідок географічної близькості до близькосхідних проблем: «Люди бояться. - говорить шейх, - і дякують Богові, що між ними є Туреччина - велика і сильна мусульманська країна».

Другий день конференції проводився в арт-центрі в Батумі, у форматі заходів, присвячених пам'яті Пророка Мухаммада (мир йому і благословення), де читався Коран, виступали релігійні лідери, було надано слово іноземним гостям, була представлена ​​велика культурна програма - виконувалися пісні, читалися вірші на мусульманську тематику.

На заходи були запрошені мусульмани не тільки з Батумі, а й з довколишніх населених пунктів, багато хто прийшов з сім'ями, з дітьми, лунала мусульманська література грузинською мовою.

І в другий день, - як зазначив Саід Ісмагілов, - панувала тісна неформальна атмосфера, було багато можливостей безпосереднього спілкування - і це скрасило напруженість дискусій першого дня.

Ольга Юрченко, спеціально для «Іслам в Україні»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.