Життя Пророка - найбільший приклад для наслідування

1
«Воістину, у Посланцеві Аллага чудовий приклад для тих, хто вірить і боїться Аллага і Судного дня, і сподівається на милість Аллага і на блага Вічного життя, і багато поминає Аллага» (Коран, 33:21)
10.02.2012
Оцініть статтю: 
(324 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Тяжіння кумирів - це щось дуже природне для людини і властиве нам в усі часи. І у минулі, і в сучасні. Самі кумири змінюються, змінюються їх імена і пригоди, але залишається саме прагнення до більшого, до чогось, що перевершує наші можливості, і тому це є орієнтиром.

«Слід обрати кого-небудь з людей добра і завжди мати його перед очима,щоб жити так, немов він дивиться на нас, і такі вчинки робити, немов він бачить нас»

Сенека. Моральні листи до Луція, XI, 8

Кумири

Ще за часів Київської Русі, якщо судити за літописами та переказами, народними героями були багатирі, що захищали рідну землю від набігів ворогів. У 30-і роки минулого століття кумирами для молоді стали відважні авіатори і практично всі хотіли стати льотчиками, так само, як і після польоту Юрія Гагаріна в 60-і більшість мріяла бути космонавтами.

Пріоритети почали змінюватися в 90-х, коли в якийсь момент усіх колишніх героїв затьмарила в очах молоді «Бригада». Ніхто вже не хотів стати льотчиком і розвідником, тому, що романтика «братиків» виглядала з екранів привабливіше за їх подвиги. Так що не дивно, що у першому десятилітті ХХ століття головним кумиром і об'єктом для наслідування для молодих дівчаток стала гламурна Ксюша Собчак зі своїм публічним теледомом.

Тяжіння кумирів - це щось дуже природне для людини і властиве нам в усі часи. І у минулі, і в сучасні. Самі кумири змінюються, змінюються їх імена і пригоди, але залишається саме прагнення до більшого, до чогось, що перевершує наші можливості, і тому це є орієнтиром.

У середньому, захоплення кумирами починається у підлітків років у 12, а завершується до 17-18. Психологи ж стверджують, що насправді подібне захоплення в цьому віці - це абсолютно нормальний етап дорослішання. Більше того, такі переживання корисні для психіки дитини, якщо, зрозуміло, вони не переходять меж норми і здорового глузду. А тому, ідеал, який сформується на цьому етапі життя юнака або дівчини, надалі слугуватиме орієнтиром, до якого вони будуть прагнути.

Хтось обере для себе кумиром Сашу Білого, хтось власного батька та матір, а хтось - духовного лідера. Залежно від ґалузі інтересів, сім'ї, інтелекту кумиром може стати хто завгодно - дивлячись, що було закладене в дитині з самого початку дитинства. І тому батьки не повинні упустити цей етап.

У свою чергу, американський дослідник Франсиско Джил-Уайт з університету Пенсильванії стверджує, що в людях вже від природи закладена схильність до розпізнавання успішних людей і підлесливого ставлення до них. Причина такого ставлення - у підсвідомому бажанні вивести «формулу успіху», опираючись на приклади відомих осіб.

Тому, в основному, молодь притягають люди успішні, відомі, такі, що досягли високого соціального й економічного становища. Але не завжди те, що привертає її увагу й інтерес, дійсно викликає прагнення наслідувати це. Молода людина може констатувати, що той або інший співак, актор або спортсмен йому подобаються, але, у той самий час, розуміти, що це не його шлях, не його доля.

Друге питання складніше: чим притягають? А притягають вони своїми здобутками, тобто тим, чого конкретно досягли: статус, добробут, слава тощо; професійними якостями (як музиканти, комерсанти і под.); людськими якостями (добротою, співчуттям, справедливістю, мужністю тощо).

Ми бачимо, що ці речі розташовані в різних площинах, тобто відгукуються на вказані речі різні частинки нашого внутрішнього світу, а викликає прагнення слідувати і наслідувати тільки те, що відображає наші власні цінності. Власне кажучи, «скажи мені, хто твій кумир, і я тобі скажу, хто ти».

Під час невеликого дослідження, я вивчала форуми, на яких обговорювалася ця тема. Серед кумирів молоді сьогодення головне місце займають спортсмени, співаки та актори. Проте, на одному не релігійному форумі я зупинилася на наступному коментарі, який не залишив мене байдужою: «Мій кумир - пророк Мухаммед (мир йому і благословення). Кумир - це та людина, яку ти повинен наслідувати. Так, я - мусульманин і хочу наслідувати пророка Мухаммеда (мир йому і благословення), адже він - самий, самий, самий гарний, добрий і под. з людей. Аллаг навряд чи буде кумиром, Він - Творець і Йому треба поклонятися», - пише один з юних мусульман.

У кумирах ми бачимо самих себе, у них відображаються наші таємні мрії, страхи і надії. Інколи у них є той, ким ми хотіли стати, але (з різних причин) не стали. Власне кажучи, наші герої живуть нашими цінностями, в якомусь сенсі, вони - це й є ми.

Аллаг вже створив найкращий приклад для наслідування

Коли Аллаг створив Його улюблене і досконале творіння - Пророка Мухаммеда (мир йому і благословення), повелів нам наслідувати його благословенний приклад. Усе в ньому (від того, як він доглядав за своїм тілом, як здійснював молитву, як сидів під час їжі, як поводився з дружинами і товаришами), кожен аспект його внутрішнього світу і поведінки було доведено до досконалості Всевишнім Аллагом - Найкращим з творців.

Кожен мусульманин має розуміти це і демонструвати своїм способом життя приклад, до якого повинні прагнути і діти, а саме - шлях Посланця Аллага (мир йому і благословення), який є досконалим зразком для усіх людей.

Тут я хотіла б трохи зупинитися і порадити батькам - дізнавайтеся самі, куди ходить ваша дитина, ким і чим цікавиться. Якщо вас щось насторожило, дійте не заборонами, а спробуйте отримати якомога більше інформації про її кумира.

Пам'ятайте, що заборонений плід є солодким, і якщо ви заборонятимете, дитина надалі перестане довіряти і ділитися своїми переживаннями, а вам доведеться виправляти наслідки. Краще, зібравши більше різнобічної інформації про кумира, обговорити її з дитиною, не критикуючи, а аналізуючи: «Ти звернув увагу на це?» Розповідайте, що вам сподобалося, що не сподобалося, запитуйте, що дитина думає з цього приводу. Наводьте приклади з життя пророка Мухаммеда (мир йому і благословення), які будуть йому(їй) цікаві і змусять переглянути свої погляди. Слухайте один одного.

Всевишній Аллаг роз'яснює у Священному Корані, як важливо оберігати своїх дітей: «О ті, що увірували! Оберігайте себе і свої сім'ї від Вогню, розтопленням якого будуть люди і каміння» (Коран, 66:6). Саме тому розповідайте своєму чаду більше прикладів із життя Пророка (мир йому і благословення) і сподвижників, спрямовуйте його, адже коли ми постанемо перед Аллагом того фатального Дня, вимірюватимемо й оцінюватимемо себе з моделлю шанованого Пророка (мир йому і благословення).

Аллаг покаже нам наше серце, в якому не знайшлося місця для салавата (звернення до Аллага з благанням про підвищення Пророка перед Всевишнім), адже Аллаг наказав у сурі «Аль-Ахзаб»: «Воістину, Аллаг і Його ангели вихваляють Пророка і ви прославляйте його» (Коран, 33:56).

Всевишній подивиться на наші кінцівки, які свідчитимуть, як часто ми здійснювали вуду (обмивання). Якщо вони сяють, як світло кінцівок нашого улюбленого Пророка (мир йому і благословення) - Аллаг буде задоволений нами, але якщо виявляться темними і сухими, позбавленими вуду, то більш ймовірно, що ви опинитеся не в кращій ситуації. У Корані говориться: «Того дня беззаконник почне кусати свої руки і промовить: «Краще б я пішов шляхом Посланця» (Коран, 25:27).

Проте, нам дали ціле життя (яке є не що інше, як час), дали усі інструкції, відповідно до яких з легкістю можемо наслідувати ідеальний приклад. І якщо ми дійсно прагнемо до задоволення нами Аллагом і Раю, то повинні їсти, пити, спати, ходити, говорити, дихати і жити згідно з Сунною нашого улюбленого Пророка (мир йому і благословення).

Всевишній Аллаг велів йти за посланцем (мир йому і благословення), сказавши: «Скажи (о, Мухаммед!): "О, люди! Я - посланець Аллага до усіх вас. Йому (Аллагу) належить влада над небесами і землею. Немає божества (гідного поклоніння), окрім Нього. Він воскрешає та убиває. Увіруйте ж в Аллага та Його посланця, що не вміє читати і писати, пророка, який увірував в Аллага і Його Слова. Послідуйте за ним, аби ви пішли прямим шляхом"» (Коран, 7:158).

Усі ці аяти зі Священного Корану зобов'язують мусульман наслідувати шлях посланця Аллага (мир йому і благословення), роз'яснюють, що вірянам необхідно приймати і виконувати те, з чим прийшов Пророк (мир йому і благословення). Саме це і називається Сунною Мухаммеда (мир йому і благословення). Аль-Байхакі передає слова Аль-Зухрі (хай буде задоволений ним Аллаг): «Учені, що жили до нас, завжди підтверджували, що дотримання «Сунни» - це порятунок».

Важливість Сунни багато в чому обумовлена тим, що Пророк Мухаммед (мир йому і благословення) сам ретельно дотримувався посланих Аллагом приписів. Він не ставив себе вище за Закон і став зразком для наслідування в усьому.

Слід нагадати, що Мухаммед (мир йому і благословення) жив у суспільстві, атмосфера якого була забруднена аморальністю. Не лише молодь, але й похилих років люди Хіджаза непристойним і ганебним для себе чином схилялися до розпусти і статевих збочень. Проте, не створивши сім'ї до двадцяти п'яти років, майбутній Пророк (мир йому і благословення) усе-таки уникнув негативного впливу оточення. У цей період життя великого Посланця Аллага (мир йому і благословення) не можна простежити за ним навіть щонайменшого непристойного вчинку. В усякому разі, на відміну від інших, він досяг досконалості в усіх моральних якостях: у великодушності, добрій вдачі, благородстві, терпінні й витримці, чесності, надійності, добросусідстві й віддаленні від вад. У зв'язку з цим, ще до пророчої місії, його величали «Мухаммедом Аміном», що перекладається як «вірна і благонадійна людина».

Життя Посланця Аллага (мир йому і благословення) є чудовим прикладом того, яким мусульманин має бути вже починаючи з дитинства.

Сунна переповнена історіями про те, яким був Пророк (мир йому і благословення) і до чого закликав, роз'яснюючи людям згубність надмірності в одязі, їжі, веселощах, і навіть - у поклонінні Аллагу та в заклику до добрих справ. Всевишній же говорить у Священному Корані: «Беріть же те, що дарував вам посланець, і відмовтесь від того, що він вам заборонив» (Коран, 59:7).

Аллаг відвів для Сунни Свого Пророка (мир йому і благословення) найвище становище, доручивши йому (мир йому і благословення), разом із закликом, також завдання роз'яснення (релігії): «Ми послали тебе Нагадування для того, щоб ти роз'яснив людям те, що їм послане». (Коран, 16:44); «А того, хто чинитиме опір Посланцеві після того, як йому став зрозумілим прямий шлях, і послідує не шляхом вірян, Ми направимо туди, куди він звернув, і спалимо в Геєні. Яке ж погане це місце прибуття!» (Коран, 4:115).

Пророк – ідеал та зразок для всіх

Хвала Аллагу, Господу світів, Який направив Свого Посланця з Істинним Керівництвом, велів людям наслідувати його і сказав: «Воістину, у Посланцеві Аллага чудовий приклад для тих, хто вірить і боїться Аллага і Судного дня, і сподівається на милість Аллага і на блага Вічного життя, і багато поминає Аллага» (Коран, 33:21).

Учений-богослов Ібн Касір у своєму коментарі (тафсир) до Корану пише: «Цей благородний аят є основою для наслідування Посланця Аллага (мир йому і благословення)». А у тафсирі «Рух аль-баян» говориться: «Наслідування Посланця Аллага (мир йому і благословення) є обов'язком кожного вірянина».

Якщо ми наслідуватимемо Сунну в усіх справах, будемо захищені від падіння на дно лиха і нещасть цього і того світу, і нам буде забезпечено сходження на вершину щастя обох світів. Із цього приводу Пророк Мухаммед (мир йому і благословення), сказав: «Моя умма увійде до раю, за винятком тих, що відмовляються». Запитали його: «А хто відмовляється?» Відповів: «Хто слухається мене, той піде до раю, а хто не слухається - той відмовляється».

Що би не сказав або не зробив Пророк (мир йому і благословення), ми повинні наслідувати його в усьому, навіть не ставлячи питань: чому, як тощо. Не може бути у Сунні такого, що не має певного розумного сенсу, мудрості і користі.

Усе життя Улюбленця Аллага, нашого Пророка (мир йому і благословення) - найвищий зразок для людей усіх рангів і станів. Це приклад:

- для юнака (який хоче знайти вірний шлях у дружбі і любові);

- для досконалої людини (яка віддає усі сили поширенню Ісламу і сприяє цьому своїми красивими проповідями і напрочуд розумним словом);

- для керівника, що має владу (який хоче застосувати свій талант у керівництві державою);

- для зразкового чоловіка (який піклується про свою сім'ю і наставляє своїх домочадців);

- для батька милосердного (що любить своїх дітей);

- для талановитого, хороброго полководця;

- досвідченого громадського діяча (що віддає належне народу та Творцеві);

- для того мусульманина, хто намагається досконало виконати борг служіння Аллагу і народу.

Пророк (мир йому і благословення) - ідеал і зразок для усіх.

Всевишній зробив ознакою любові до Аллага і любові Аллага до нас наслідування Пророка (мир йому і благословення) і його Сунни, наше життя за його прикладом, сказавши: «Скажи (о, Мухаммед!): "Якщо ви любите Аллага, то йдіть за мною (пророком), і тоді Аллаг полюбить вас і пробачить вам ваші гріхи, адже Аллаг - Пробачаючий, Милосердний!"» (Коран, 3:31).

В одному з хадисів Посланець Аллага (мир йому і благословення) наводить цікавий приклад: «Уявіть собі людину, яка одного разу вночі розпалила вогнище. Коли цей вогонь освітив все навкруги, на його світло спрямувалися комарі й інші дрібні комахи, які кидалися в полум'я вогнища. Ця людина намагається не підпускати комах до вогню, а вони ж знову кидаються до вогню. Так само і я відсмикую людей за пояс, хочу врятувати їх від вогню, вони ж намагаються вивільнитися з моїх рук і знову кидаються до нього». (Аль-Бухарі, Муслім)

«Умматі, умматі

Абдуллаг бін Амр передав один випадок: «Одного разу вночі (я) стояв під час намазу за спиною Пророка. Він безупинно читав цей аят і плакав, ридаючи: «Господи! Адже вони збили з шляху багатьох людей, а хто піде за мною, той від мене, а хто не послухається мене... Адже Ти - Прощаючий, Милостивий!» (Коран, 14:36). І був у нього ще один такий сумний день. Він плакав і плакав, не зупиняючись. Ось явився Джабраіль, приніс «салам» від Аллага і промовив: «Аллаг запитує: «Чому мій Мухаммед плаче?»

Він - Всезнаючий, Той, кому відоме сокровенне. Його знання охоплюють весь світ. Ніхто не може знаходитися за межами Його знань, всемогутності і бажань, але запитує... Мета цього питання - підтвердити або ж оголосити його перевагу.

Сльози заважали відповісти Посланцеві Аллага. Його губи змогли прошепотіти тільки ці слова: «Умматі, умматі...» («Моя громада, моя громада...»). Його біль і страждання ставали все помітніше. І Аллаг знову відправив до нього Джабраіля з такими словами розради: «Йди до Мого улюбленого пророка і скажи, що Ми, безумовно, потурбуємося про його громаду і не залишимо його наодинці з його хвилюванням і горем» (Муслім)

Подумайте, любі мусульмани, яким милосердям було сповнене серце нашого Пророка (мир йому і благословення) стосовно людей, що навіть перед смертю він думав не про себе, а про нас з вами!

Шановний читач, поглянь, і ти побачиш, яким є приклад Пророка (мир йому і благословення) для нас. На тому величезному просторі, населеному неосвіченими, фанатичними й упертими племенами, як швидко Посланець Аллага (мир йому і благословення) зумів позбавити їх від старих звичок, дикості і нестримності норову, прикрасити чудовими якостями, зробити учителями і вихователями для всіх народів. І це не результат зовнішнього тиску - Пророк завойовував і зачаровував розум, дух і душі всіх людей.

Ця людина була чудовим другом і товаришем, зразковим чоловіком і дбайливим батьком, хоробрим і відважним полководцем, справедливим правителем і лідером, з одного заклику якого люди казали: «Слухаємо і підкоряємося!»

Він був дивовижним оратором, поширюючи Іслам своїми проповідями, що пронизують душу.

Він був і залишається улюбленцем людських душ, учителем розумів і вихователем почуттів!

Так хіба не варто взяти життя Пророка (мир йому і благословення) за найбільший приклад для наслідування і виховувати в цьому дусі й власних дітей?

Благословення і мир нашому Пророкові Мухаммеду, членам його сім'ї, його сподвижникам та всім тим, хто пішов за ними із чистими серцями!

Джинан РУБЧЕНКОВА

Посилання на тему:

Міфи про пророка Мухаммеда

Політична практика Пророка (мир йому) до Хіджри

Обіцянка Пророка Мухаммада (мир йому) християнам

В очікуванні світанку

Ера Ісламу

Нічна подорож і небесне вознесіння Пророка Мухаммада (мир йому)

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.