Судовий процес «хіджаб проти МВС»

1
Близько тисячі українських мусульманок вважають, що наказ міністра внутрішніх справ порушує їхнє громадянське право на віросповідання. Право, гарантоване Конституцією України.
04.02.2010
Оцініть статтю: 
(491 оцінка)
oksana
Зображення користувача oksana.

«Оглядач», 3.02.2010

Хіджаб - традиційна ісламська жіноча хустка, що залишає обличчя відкритим, став причиною конфлікту українських мусульман і влади.

Правовірні мусульманки починають носити хіджаб з 15-16 років. Громадянка України Сусанна Ісмаїлова, етнічна кримська татарка з дитинства шанує традиції ісламу і дотримується релігійних догматів. Коли дівчина вперше одержувала паспорт і подала фотографію з хусткою, ніяких питань до неї не виникло: документ у Джанкойському відділі паспортної служби оформили без проблем.

Коли ж Ісмаїловій виповнилося двадцять п'ять років, і вона звернулася до паспортистів, щоб вклеїти нову фотографію відповідно до загальноприйнятого порядку, співробітники міліції їй категорично відмовили. Мотивували тим, що з'явився новий наказ МВС «Про порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України» від 2006 року, підписаний міністром Луценко. За цим наказом фотографуватися на документ потрібно без головного убору. Крапка.

Сусанна Ісмаїлова подала у суд на українську міліцію. Безпрецедентний у вітчизняному судочинстві позов уже назвали «справою хіджабу». На боці позивача виступило близько тисячі українських мусульманок, які вважають, що наказ міністра внутрішніх справ, що є, по суті, внутрішньою інструкцією, порушує їхнє громадянське право на віросповідання. Право, гарантоване Конституцією України.

МВС у свою чергу офіційну відповідь вирішило вкласти у вуста інспектора управління юридичного забезпечення Миколи Грінцова, який представляє відомство у суді. Співробітник міліції заявив: «ніяких законних підстав, що вказують на порушення прав людей, у МВС не бачать. У наказі чітко вказується - фотографуватися на документ потрібно без головного убору».

Адвокат Ісмаїлової Енвер Умеров вважає, що підписуючи наказ, Луценко своїм розчерком перекреслив і статтю Конституції про свободу віросповідання і основні вимоги Корану. І навіть розуміючи свою помилку, міліцейське керівництво, намагається зберегти хорошу міну при поганій грі і наполягає на своїй правоті.

Хоча слід зазначити, що й підлеглі міністра, що подписав цей документ, як свідчить практика, виконують розпорядження через раз. Фотографії у хіджабі приймають і для паспорта, і для прав водія. Все залежить від того, як домовишся з конкретно взятим співробітником управління у справах громадянства, імміграції і реєстрації фізичних осіб...

До речі, у посольствах закордонних країн, у тому числі європейських, при оформленні віз таких проблем звичайно не виникає. Там діє правило: якщо ви постійно носите головний убір, фотографуйтеся у ньому. Ольга Фриндак, відповідальна за зв'язки з громадськістю мусульманської асоціації «Альраід», згадує, що останній раз схоже непорозуміння сталося у посольстві США.

Причому претензії американське «ембассі» висуває всім людям, сфотографованим з «особливими» прикметами (а не лише мусульманам у хустках, як у нашій історії). Скандал вибухнув, коли дипломатичне представництво США відмовило у візі росіянці Діані Гурцькій. Службовцям посольст ва не сподобався ступінь затемнення окулярів відомої співачки. Реакція представників Гурцької була дуже жорсткою. У результаті посольство визнало порушення прав людини, надіслало листа із вибаченнями і додало, що завдяки російській співачці, змінені правила розгляду документів.

Директор департаменту держкомітету України у справах національностей і релігій Володимир Любчик упевнений, що доводи МВС, озвучені у суді, непереконливі, адже національне законодавство, на відміну від відомчого, не забороняє людині носити хіджаб як у частковому, так і у повному вигляді. Хоча не факт, що МВС погодиться з думкою суду, і в черговому відстоюванні «честі мундира», не пуститися у багаторічні апеляції.

У будь-якому разі судовий процес «хіджаб проти МВС» корисний по суті. Всі ми, незалежно від національності і віросповідання зобов'язані змушувати державу поважати себе. У противному випадку, нам слід забути або поняття громадянин, або термін держава.

(Наводиться з незначними змінами і скороченнями)

Оригінал статті на сайті «Оглядач»

Інші публікації на сайті «Оглядач»:

В Росії з'явилася мусульманська страхова компанія

Публікації на тему в українських ЗМІ:

Жіноче щастя по Корану («ТАЙМЕР»)

У Данії доведеться доплатити за паранджу в автобусі («Сегодня»)

Як живеться у гарячих точках українським дружинам мусульман. Стаття у газеті «Сегодня»

Та, яка качає колиску правою рукою, лівою качає увесь світ («Голос Крыма»)

Біженка Олена Ель-Сабі: Життя немає ні у Газі, ні в Україні («Газета 24»)

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.