Шаріатські суди у Великобританії стають все популярнішими

1
В основному шаріатські третейські суди мають справу з цивільними і комерційними суперечками, але крім цього доводиться також займатися сімейним правом і розлученнями
17.03.2010
Оцініть статтю: 
(308 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Жителі Великобританії все частіше звертаються за допомогою до шаріату для залагодження правових спорів. Причому, як повідомив представник Мусульманського арбітражного трибуналу (Muslim Arbitration Tribunal, MAT) Фарід Чеді, цього року число немусульман, які звернулися до третейського шаріатського суду для вирішення комерційних суперечок, зросла на 15%.

«Ми пропонуємо недорогі й ефективні послуги як для мусульман, так і для немусульман, - говорить Чеді. - 95% тих, хто звертається до нас, вважають, що не мають потреби в юридичному представництві».

В основному шаріатські третейські суди мають справу з цивільними і комерційними суперечками, але крім цього доводиться також займатися сімейним правом і розлученнями, пише «Guardian».

«Все частіше доводиться займатися примиренням подружжя, втручатися в сімейне життя, - розповідає Чеді. - У багатьох з таких справ позивачами є жінки, які відчувають проблеми у шлюбі і мають потребу в раді і керівництві. Якщо вони після цього все-таки побажають розірвати шлюб, ми також можемо їм у цьому допомогти».

Особливо кількість справ, присвячених шлюбам і розлученням, збільшилася після того, як одна юридична консультація Hamilton Burns в Глазго, вперше в історії країни, почала давати поради на підставі цивільного законодавства Шотландії, з одного боку, і шаріату - з іншого. Юристи стверджують, що на такий крок їх підштовхнув зростаючий попит з боку клієнтів-мусульман, охочих дізнатися одночасно точку зору і релігійного, і громадянського закону. Для задоволення цього попиту фірма вступила у співробітництво з мусульманським вченим Шейхом Амером Джамілем, який спеціалізується в області сімейного права.

Однак далеко не всі задоволені такою ініціативою шотландських юристів. Деякі вважають, що таке визнання шаріату у Великобританії є ознакою регресу та обмежує права жінок.

«Ми склали петицію, яку підписали 22 тисячі людей. У ній говориться про неприпустимість дії будь-яких третейських судів, як в рамках юридичної системи, так і поза нею», - заявила Маріам Намазі, представник громадської кампанії «Один закон для всіх» (One Law for All Campaign), яка виступає проти законів шаріату в Британії.

«Я розмовляла з жінками, яким шаріатські поради відмовляють у піклуванні про дітей - за законом шаріату після досягнення дитиною певного віку турбота про неї покладається на батька, незалежно від того, на добро це дітям чи ні, - додала вона. - Бувають випадки, коли чоловіки вдаються до домашнього насильства, але жінки не подають на них до суду, а шаріатські поради посилають цих чоловіків на курси самоконтролю. Але в нашій країні зовсім інше ставлення до домашнього насильства».

Але багато юристів-мусульман називають огульні виступи проти шаріату в Британії «ісламофобськими», вказуючи, що існує величезна різниця між шаріатськими порадами - які діють в основному незалежно від законодавства країни - і третейськими судами, які підпорядковуються до прийнятого парламентом закону про арбітраж.

«ЗМІ просто висмикнули цю тему з контексту і роздули її, - вважає доктор Саба аль-Мактар з Асоціації арабських юристів. - Англійські закони передбачають можливість залагодження суперечностей на будь-яких підставах, прийнятних для обох сторін, за умови, що це не суперечить англійському законодавству ... це чудова ідея».

Проте, супротивники шаріату здаватися не збираються. Більш того, вони стверджують, що їх кампанія спрямована не тільки проти мусульман.

«Наша кампанія зосереджена на шаріаті, але ми проти всіх релігійних судів, у тому числі іудейського бет-дин (рабинського суду - IN), - говорить Намазі. - Права людини не підлягають обговоренню, а релігійні суди ставлять релігію вище прав і свобод людини. Будь-який закон, заснований на релігії - чи то Біблія, Тора або Коран - прямо протилежний тим правам, які мають жінки в нашому столітті. Багато з цих прав, якими користуються жінки зараз у Великобританії, це результат важкої боротьби за те, щоб вирвати контроль з рук Церкви».

За матеріалами «ІсламНьюз»

Посилання на тему:

Новини

Британська поліція подякувала мусульманам за уроки ісламу

В Лондоні вперше проведене наукове дослідження ісламофобії і злочинів на ґрунті релігійної ненависті

У Великобританії видається фатва, що забороняє теракти смертників

Мусульмани вважають помилковою стратегію Блера щодо імамів

В британських університетах не знають про іслам

Британські мусульмани більшою мірою довіряють державним інститутам, поліції та судам, ніж середньостатистичний британець

Британські профспілки приєдналися до мусульман в боротьбі проти ісламофобії

Статті

Європейська Медина і абдулли ібн салами наших днів

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.