Артоб’єкт «Підземний безвихід» створений, щоб не забували про бранців Кремля

Артоб’єкт «Підземний безвихід» створений, щоб не забували про бранців Кремля
Артоб’єкт «Підземний безвихід» створений, щоб не забували про бранців Кремля
09.02.2021
Оцініть статтю: 
(76 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

У центрі Києва, в підземному переході між Національною філармонією та будівлею Міжнародного конгрес-центру — Національного центру ділового та культурного співробітництва «Український Дім» у понеділок, 8 лютого, відбулася презентація артоб’єкта «Підземний безвихід» — спільного проєкту громадської організації «КримSOS» і тбіліської платформи «ARTIФ».

Грузинський художник Давид Кухалашвілі в підземному переході розписав стіни, створивши «тюремний коридор», щоб кожен перехожий міг відчути ту гнітючу атмосферу, в якій роками перебувають кримські в’язні путінського режиму. Стіни коридору пофарбовано в білий і блакитний кольори. На них дуже реалістично намальовані металеві двері. Біля всіх дверей «камер» є QR-код — відсканувавши його, можна ознайомитися з історією кожного кримського бранця Кремля.

Облуплена стеля, миготливе освітлення та брудна підлога посилюють враження перебування в коридорі в’язниці, викликаючи напружене передчуття: ти прямуєш не до виходу назовні, на вулицю, а до камери. Але, на відміну від звичайного перехожого, що промине заґратовані двері камер і вийде сходами в середмістя столиці, близько ста кримчан залишаться у справжніх камерах, що стали прообразом фресок у переході. У камерах, де з порушенням усіх мислимих санітарних норм, у тісноті й холоді без належної медичної допомоги утримуються люди, вся провина яких — у незгоді з російською окупацією, етнічній та релігійній належності та проукраїнських настроях.

Саме в таких умовах щодня перебувають 98 кримчан, що їх окупаційна влада РФ незаконно позбавила волі за надуманими звинуваченнями в тероризмі, екстремізмі та шпигунстві. Цих людей утримують у Криму та РФ. 

Усі факти таких випадків аналітики «КримSOS» зібрали в дослідженні «Умови утримання кримських політв’язнів».

На презентації перед журналістами, небайдужими українськими громадянами та громадськими активістами виступили Таміла Ташева — заступниця Постійного Представника Президента України в АР Крим, одна з ініціаторів і співзасновниця громадської ініціативи «КримSOS»; автор розпису — грузинський художник Давид Кухалашвілі, Євгеній Ярошенко — аналітик «КримSOS», Міла Шевченко — координатор «КримSOS». Також були присутні колишні політв’язні окупантів: Ісмаїл Рамазанов та Олег Сенцов, що не тільки поділилися спогадами про ув’язнення, а й висловили занепокоєння тим, що суспільству намагаються накинути думки про потребу шукати якогось «замирення» з агресором:

— Треба говорити про агресію, про війну, про те, що Росія на нас напала, окупувала території та взяла людей у полон. На жаль, зараз намагаються шукати якісь напрямки до примирення з агресором, але цей шлях призведе до поразки, — сказав Олег Сенцов, наголосивши, що для повернення кримських політв’язнів із неволі в Україні мають постійно говорити про них: 

— Не забувати! Це питання номер один. Треба говорити про агресію, про війну, про те, що Росія на нас напала, окупувала території та взяла людей у полон.

Ще один колишній політв’язень, кримський татарин Ісмаїл Рамазанов, зокрема, заявив, що СІЗО Сімферополя після деокупації Криму має бути знищене: 

— Є таке місце в Криму — СІЗО Сімферополя, яке, на мою думку й на думку хлопців, що там були, після деокупації Криму треба знищити, а на його місці зробити меморіал. Це місце було збудоване за Катерини II, і за часів Царської Росії, як і тепер, там утримували в неволі моїх співвітчизників. Це жахливе місце.

Міла Шевченко, співавторка проєкту та координаторка «КримSOS», розповіла, що мета проєкту — нагадати українському суспільству про те, що Росія досі утримує в заручниках майже сотню кримських політв’язнів, що потрібні спільні зусилля для звільнення бранців:

— Мені шкода, що певна частина українців сприймає сьогодні Крим крізь призму «самі винні» й не цікавиться політичним опором жителів Криму. Для мене дуже важливо донести до широкої аудиторії: у Криму живуть патріотично налаштовані громадяни України, і їх переслідує окупаційна влада. Я хочу, щоб більше людей дізналися та приєдналися до активної допомоги затриманим і засудженим в окупованому РФ Криму. На жаль, українці зовсім не знають, що відбувається у Криму. Вони не знають цих 98 людей, їхні прізвища та їхні історії. Мета нашого артоб’єкта — донести до суспільства важливу думку: ми маємо знати, що в Криму живуть громадяни України, яких окупаційна влада переслідує, арештовує та кидає до в’язниць… Коли звичайний перехожий спускатиметься в цей перехід, він зовсім не чекатиме, що опиниться в «тюремному коридорі». Так само й 98 кримських політв’язнів — 71 людина — це кримські татари — не очікували опинитися в місцях несвободи.

На думку Міли Шевченко, для тих, хто хоче більше дізнатися про опір кримчан і про те, в яких умовах окупанти за це їх тримають у місцях позбавлення волі, варто прочитати випущений у вигляді книги щоденник бранця Кремля Сервера Мустафаєва про умови утримання кримських політв’язнів — «Жизнь в камере под камерой», доступний для читачів на сайті «КримSOS».

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.