Компанія Apple після чотирьох років звернень активістів додала підтримку кримськотатарської мови до останніх оновлень своїх операційних систем, позначивши її в налаштуваннях, як Crimean Turkish (crh).
Про це в соцмережі «Фейсбук» повідомив активіст Андрій Алексєєв, що разом з іншими небайдужими звертався до компанії:
«У нещодавніх оновленнях своїх операційних систем компанія Apple нарешті додала підтримку кримськотатарської мови! Ми з Elzara Abduramanova почали кампанію звернень до них ще у 2017 році, і ось — світ трохи змінився. Тепер розробники можуть локалізувати свої додатки кримськотатарською. А раніше не могли. Борітеся і поборете! Ğalebe bizim olacaqtır! (Перемога буде за нами!)».
Відтепер користувачі iOS 14.5 і macOS 11.3 можуть обрати кримськотатарську мову, ввімкнувши в налаштуваннях Crimean Turkish (crh) — в компанії, цілком ймовірно, трохи помилились, переплутавши Turkic (тюркський) та Turkish (турецька).
За класифікацією ЮНЕСКО, кримськотатарська належить до мов корінних народів, і йому загрожує серйозна небезпека зникнення. Взагалі у світі кримськотатарською мовою говорять понад 300 тис. осіб.
«Процес вимирання мов корінних народів триває. За наявними оцінками, що два тижні перестає існувати одна з таких мов», — зазначалося в одній із доповідей на 15-й сесії Постійного форуму ООН з питань корінних народів «Корінні народи: конфлікт, мир і врегулювання». Там само висловлювали побоювання, що до кінця цього століття можуть зникнути більшість мов корінних народів. Експерти пропонують запобігти такому сценарію, нагадуючи, що мови корінних народів — це не тільки засіб спілкування, а й широка комплексна система знань, накопичених за тисячоліття. Вони грають центральну роль у самобутності корінних народів, збереженні їхньої культури, світогляду та в прагненні до самовизначення:
«Загроза для мов корінних народів — загроза для самих корінних народів», — сказано в доповіді. Її автори вважають, що зникнення корінних мов — прямий наслідок колоніалізму та колоніальної практики, що призвели до знищення корінних народів і їхньої культури. Проблема посилюється процесами глобалізації та появою кількох панівних, з погляду культури, мов.
Носії кримськотатарської мови сьогодні живуть здебільшого в Україні, Туреччині, Узбекистані, Румунії та Болгарії.