Абітурієнтам з Донбасу і Криму після презентації громадським фондом «Відкрита політика» проекту «Дорожня карта» довелося зіткнутися з проблемами: вони скаржаться, що є неконкурентоспроможними порівняно з іншими вступниками, оскільки шкільна програма РФ відстає від української.
Як передає агентство QHA, перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джеппар заявила, що це «болісне питання» і можна говорити про тенденцію до збільшення кількості випускників кримських навчальних закладів, які не мали можливості вивчати передбачені українськими навчальними програмами предмети — українську мову та літературу, правознавство, історію України.
За її словами, це стало великою проблемою вступної кампанії, але в цьому році МОН України був складений список українських вишів, які брали кримських вступників без ЗНО.
— Я знаю точно, що є кримські студенти, які складали іспит на 190–196 балів — це особистий фактор, але кількість дітей, які все менше і менше знатимуть українську мову і літературу, зросте. Вони просто не мають доступу до вивчення цієї мови або предметів, які можна вивчати тільки тут, — підкреслила Еміне Джеппар.
Перший заступник міністра інформаційної політики України зазначила, що вони на рівні помічника міністра піднімали питання про те, чи можуть бути виділені якісь квоти для кримських абітурієнтів. Також вона зверталася до Меджлісу кримськотатарського народу з проханням актуалізації цього питання.
Нагадаємо, завдяки МОН цього року почали діяти освітні центри під назвою
Крім того, громадський фонд «Відкрита політика» презентував проект «Дорожня карта» для випускників шкіл Донбасу і Криму, яка повинна спростити їм вступ до українських вишів.
Раніше ЗМІ повідомляли з посиланням на заяву міністра освіти і науки України Лілії Гриневич, що для абітурієнтів з окупованого Криму, які готові здавати зовнішнє незалежне оцінювання в Україні, організована додаткова сесія ЗНО. Міністерство таким чином зреагувало на звернення народного депутата України Мустафи Джемілєва щодо проблем абітурієнтів з окупованого Криму і термінів здачі для них ЗНО.
Крім додаткової сесії ЗНО, яка була передбачена влітку, для тих, хто не зміг здати його в урочні терміни, міністерством були передбачені зміни до умов прийому, «щоб вони могли вступати у певні університети за вступними екзаменами, на конкурсній основі. Це ті університети, що евакуйовані з зони АТО, і ті, які знаходяться на території Донбасу та страждають від малої кількості абітурієнтів», — цитували міністра ЗМІ.