Кияни дізнаються про роль жінки у Кримському ханстві

Кияни дізнаються про роль жінки у Кримському ханстві
Кияни дізнаються про роль жінки у Кримському ханстві

Яким був статус жінок у Кримському ханстві? Як проходили їх будні, якими жінок уявляли і відображали у своїх творах митці того часу? Відповіді на ці запитання кияни та гості столиці можуть отримати в суботу, 26 травня, о 15:00 під час дискусії в культурному центрі «Кримський дім».

Як повідомляють організатори, захід модеруватиме програмний директор «Кримського дому» Алім Алієв, а до участі в дискусії запрошено історика Гульнару Бекірову, літературознавця Джемілє Сулейманову, художницю Афізе Юсуф-кизи та артистку й співачку Гулізар Бекірову.

Після завершення дискусії також відбудеться відкриття виставки-продажу картин на склі авторства Афізе Юсуф-кизи.

Зауважимо, як свого часу писала Гульнара Абдуллаєва, багато мандрівників, дипломатів та місіонерів, що в різні часи відвідували Кримське ханство, звертали увагу на особливе становище жінок у державі Гіреїв. Про це вони красномовно писали у своїх мемуарах і записках. Захоплюючись привітністю, гостинністю та красою мешканок ханства, вони наголошували, що тут представниці прекрасної половини людства частенько були головним, хоча деколи й невидимим, стрижнем патріархальної кримськотатарської родини, де ставлення до жінки завжди було шанобливим.

Більше того, письмові джерела повідомляли, що і в середні віки, і в Новий час глибока повага до матері, дружини, сестри й доньки часто висловлювалась у турботі про її матеріальну самостійність. Інакше кажучи, економічне забезпечення жінки у кримськотатарському світі було не лише надано главі родини, а й оберігалося законом.

Жінка у Кримському ханстві завжди користувалася свободою. Вона була соціально захищеною і мала права та привілеї більші, ніж її сучасниці в багатьох державах Заходу, Сходу й Півночі. У ханстві, насамперед, переважали тюркські звичаї, закладені ще в далекій старовині. І якщо становище аристократок під впливом сусідньої Османської імперії з часом дещо змінилося, і вони почали вести замкнутіший спосіб життя, то кримськотатарська жінка з народу не втратила своїх прав та свобод. До неї продовжували ставитися з повагою і пошаною представники сильної половини людства. Безумовно, таке ставлення було заслугою самих жінок…

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.