На конкурсі «Коронація слова» визначено автора дотичного до ісламської тематики твору

На конкурсі «Коронація слова» визначено автора дотичного до ісламської тематики твору
На конкурсі «Коронація слова» визначено автора дотичного до ісламської тематики твору
На конкурсі «Коронація слова» визначено автора дотичного до ісламської тематики твору
На конкурсі «Коронація слова» визначено автора дотичного до ісламської тематики твору
На конкурсі «Коронація слова» визначено автора дотичного до ісламської тематики твору
На конкурсі «Коронація слова» визначено автора дотичного до ісламської тематики твору
12.06.2018
Оцініть статтю: 
(199 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

У колонній залі Київської міської держадміністрації 7 червня відбулася урочиста церемонія нагородження переможців Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова». Серед поданих на цей авторитетний конкурс рукописів у різних жанрах було представлено й кілька творчих доробків, тематика яких прямо чи опосередковано пов’язана з ісламом.

Як і в попередні роки організатори заходу не лише звернулися до Ісламського культурного центру м. Києва за експертною допомогою, а й виокремили твори ісламської тематики в окрему номінацію, слідуючи ще торішній пораді муфтія Духовного управління мусульман України «Умма» шейха Саіда Ісмагілова. Таким чином у партнерстві зі столичним ІКЦ в рамках «Коронації слова» було започатковано конкурс кримськотатарської сучасної прози та поезії «Sözün küçü — Сила слова».

Втім, номінація, що охоплює твори ісламської тематики, не є номінацією для винятково кримськотатарських авторів — як зазначав Саід Ісмагілов, уявлення про те, що мусульмани в Україні — це лише кримські татари, є неправильним.

— Іслам сповідують представники багатьох народів. До того ж інтерес до ісламу та життя мусульман останнім часом неабияк зростає. Це пояснюється багатьма чинниками, на жаль, і негативними. Поінформованість людей щодо ісламу та його послідовників виявляється диким міксом із якихось казок, міфів та ксенофобських вигадок. А наукових, науково-популярних книжок, художніх творів, де неупереджено показано багатогранний ісламський світ, бракує.

Цьогоріч вже традиційно до визначення переможців серед кількох рукописів, представлених в номінації, Ісламським культурним центром м. Києва було залучено авторитетних ісламознавців, літературознавців, філологів та письменників, які підкріпили свої оцінки детальними рецензіями.

І ось визначено переможця — cпеціальну відзнаку від Ісламського культурного центру в номінації «Романи» отримала футуристична антиутопія «Вони повертаються» автора з Київської області, що пише під творчим псевдонімом Гарфанг — і лише під час нагородження з’ясувалося справжнє ім’я письменника — це Поліщук Олеся.

— Ми так і знали, що це буде жінка, тому що роман написано дуже по-жіночому. У нас в комісії були переважно жінки, які дуже високо оцінили Ваш фантастичний роман про майбутнє, в якому мусульмани стали значною частиною України, — сказав під час оголошення переможця Саід Ісмагілов, вручивши літераторці матеріальне заохочення, грамоту й подарунок — український переклад смислів Корану.

— Мені дуже приємна така відзнака. Яка б не була релігія, а основні людські цінності мають бути на першому місці. Тоді можуть порозумітися між собою й знайти щось спільне представники будь-яких релігій, — розповіла в ексклюзивному інтерв’ю нашому кореспонденту пані Олеся.

А на запитання кореспондента — чому все-таки дієвими особами в її романі є саме мусульмани, письменниця відповіла:

— Гадаю, що так чи інакше Україну не обійде те, що нині відбувається в Європі: Європа старіє, і все більше вихідців зі Сходу переселяються туди. А вони — мусульмани. Якщо старіння нації не припиниться в Україні, рано чи пізно це з нами теж станеться. Дія в романі — це варіант майбутнього, який цілком можливий… Цікаво те, що з боку однієї з головних героїв іде критика як ісламу, так і православ'я. Для мене цілковита несподіванка, що мусульмани це оцінили, — відзначила Олеся Поліщук.

Як вже було сказано, «Вони повертаються» — це футуристичний роман. У ньому наявні усі характерні ознаки антиутопії: тотальний контроль влади і придушення свободи окремої особистості, присутні такі елементи тоталітарного устрою, як таємна поліція, репресивний апарат, чіпізація населення, відсутність особистої свободи. Романів такого типу в українській літературі практично немає.

Дія роману розгортається на території України у далекому майбутньому. Про суспільний устрій майже нічого не відомо, автор лише дає до зрозуміння читачеві, що герої твору живуть в умовах тоталітаризму. Письменницею дуже голосно і чітко озвучені екологічні ідеї, заклик до збереження і пошанування навколишнього середовища, показано моторошні картини повністю знищеної природи і людства на межі вимирання.

Головні герої твору почувають себе глибоко нещасними — вони перебувають у замкненому просторі великого міста, з якого неможливо вибратися. Разом з тим у романі є і риси науково-фантастичного роману (в антиутопіях таке трапляється досить часто), тут знайдемо і поєднання елементів фентезі, які спочатку появляються лише у снах персонажів. Головна сюжетна інтрига — героїв твору поєднує щось спільне, про що ані вони, ані читач до певного моменту не здогадується.

Лише з розвитком сюжету усі його ниточки щораз більше зближуються, викликаючи у читача непереборне бажання продовжувати читання.

Довідково:

Коронація слова — міжнародний літературний конкурс романів, п’єс, кіносценаріїв, пісенної лірики та творів для дітей. Метою є підтримка новітньої української культури, пошук нових імен, видання найкращих романів книжками, стимулювання й підтримка сучасного літературного процесу кіно й театру, і як наслідок — наповнення українського ринку повнокровною конкурентоспроможною літературою, а кіно й театру — якісними українськими фільмами й п’єсами. За 18 років конкурс відкрив близько 1000 нових імен, романісти «Коронації слова» видали понад 800 романів сукупним накладом понад 10 млн примірників. Завдяки «Коронації слова» українська література доповнилася творами сучасних відомих авторів: Люко Дашвар, Ірен Роздобудько, Лариса Денисенко, Володимир Лис, Галина Вдовиченко, Наталка і Олександр Шевченки, Анна Багряна, Максим Кідрук, Марина Гримич, Олексій Волков, Міла Іванцова, Маріанна Малина, Юрій Сорока, Василь Шкляр, Богдан Коломійчук, Марія Матіос, Вікторія Гранецька, Андрій Кокотюха, Марія і Сергій Дяченки, Світлана Талан, Кіра Малко.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.