У Київському будинку вчителя обговорять відносини Української Центральної Ради і кримських мусульман

У Київському будинку вчителя обговорять відносини Української Центральної Ради і кримських мусульман
Київський будинок вчителя
У Київському будинку вчителя обговорять відносини Української Центральної Ради і кримських мусульман
Андрій Іванець
У Київському будинку вчителя обговорять відносини Української Центральної Ради і кримських мусульман
У Київському будинку вчителя обговорять відносини Української Центральної Ради і кримських мусульман

Сьогодні, 29 червня, у Київському будинку вчителя відбудеться історичний діалог «Партнерство українців і кримських татар у 1917 році: відносини між Українською Центральною Радою та Тимчасовим Кримсько-мусульманським комітетом».

Організатори заходу — ГО «Таврійська гуманітарна платформа», Ісламський культурний центр і ГО «Союз вимушених переселенців».

Час і місце для діалогу вибрані не випадково. Адже перші контакти між лідерами організованих національних рухів українців і кримських татар відбулися наприкінці червня 1917 року після проголошення І Універсалом автономії України. А відбулися переговори представників Тимчасового Кримсько-мусульманського комітету з лідерами УЦР у приміщеннях, де нині розташовується Київський будинок вчителя.

Захід розпочнеться лекцією кримського історика, координатора Таврійської гуманітарної платформи Андрія Іванця на тему «Відносини Української Центральної Ради та Тимчасового Кримсько-мусульманського виконавчого комітету: реалії й альтернативи». Після цього відбудеться обговорення проблематики.

— Що ми, сучасні громадяни України, знаємо про відносини українського і кримськотатарського народів у минулому? Більшість, на жаль, не так вже й багато. Один із ключових моментів у кримськотатарсько-українській взаємодії — це налагодження співпраці у бурхливих революційних умовах 1917 року. Саме про цей складний, але й захопливий період ми пропонуємо поміркувати 29 червня, — сказав Андрій Іванець.

Під час заходу буде також здійснено показ унікального документального фільму-хроніки «Перший мир Світової війни» з коментарями завідувача відділу НМІУ «Музей Української революції 1917–1921 років» Олександра Кучерука. Цей відеоматеріал відображає підписання Брестського миру між УНР та Центральними державами і був нещодавно віднайдений у Бундесархіві ФРН.

Ісламський культурний центр подарує всім охочим учасникам діалогу науково-популярну роботу публіциста, перекладача і письменника Юнуса Кандима «Курултай. Як це було». У брошурі йдеться про скликання 1-го національного з’їзду кримських татар у 1917 році. З кримськотатарської на українську її переклав Ю. Косенко, який також планує відвідати захід.

Запрошуються усі, хто хоче розібратися в історії відносин українського і кримськотатарського народів, а також у цікавих, важливих і заплутаних подіях періоду війн і революцій в Україні загалом.

Захід відбудеться об 11:00 за адресою: м. Київ, Київський будинок вчителя (2-й поверх), «Музей української революції 1917–1921 років», вул. Володимирська, 57.

Контакти — прес-служба Таврійської гуманітарної платформи, 050-606-49-17

Довідково:

Кримська Народна Республіка (Qırım Halq Cumhuriyeti, قريم خالق جمهوريات) — державне утворення, засноване у грудні 1917 р. Одразу після скинення царату кримськотатарська молода генерація, значна частина якої тим чи іншим чином пройшла школу Першої світової війни, спробувала приєднатися до руху рад — найпопулярніших тоді органів революційного самоврядування. У квітні у Сімферополі був скликаний З’їзд мусульман Криму, який обрав Мусульманський виконавчий комітет. Його очолив щойно призначений цим же з’їздом на посаду муфтія 32-річний богослов, юрист і публіцист Номан Челебіджіхан. На посаду голови вакуфної комісії обрали іншого офіцера-фронтовика — 28-річного юриста Джафера Сейдамета.

У результаті контактів влітку-восени 1917 р. з організаційним центром кримськотатарського руху — Тимчасовим Кримсько-мусульманським виконавчим комітетом — Українська Центральна Рада визнала основним суб‘єктом самовизначення в Криму саме кримськотатарський народ.

Фактично Кримська Народна Республіка не відбулася, оскільки в січні 1918 владу на півострові захопили більшовики. Утворення було одним із перших у світі проектів демократичної республіки серед мусульман.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.