У Маріїнському парку кияни дізнавалися, чому мусульмани люблять Марію

“...І сказали ангели: “О, Мар’ям!

Воістину, Аллаг обрав тебе і зробив пречистою.

Він обрав тебе перед жінками усіх світів!”

(Коран, 3:42)

У неділю, 14 квітня 2019 року, увагу відвідувачів Маріїнського парку української столиці привертав банер «Я люблю Марію тому, що я — мусульманка» і прапор з написом «Задай вопрос мусульманину» («Запитай у мусульманина»). Поруч стояли приязні жінки у довгому вбранні і хустках, які своєю позитивною налаштованістю демонстрували готовність радо відповісти на усі запитання перехожих, зокрема пояснити значення цих написів. Люди не лише запитували про все, що їх цікавило, але й ділилися своїми знаннями й уявленнями про іслам як одну з найпоширеніших світових авраамічних релігій. І хоча на одному зі столів з релігієзнавчою і просвітницькою літературою на табличці було написано, що усім, хто правильно відповість на три запитання щодо ісламу і мусульман, вручать подарунок, кожен отримав щось на згадку про цю зустріч і спілкування. До того ж, киян і гостей столиці, які спілкувалися з мусульманами, частували чаєм, кавою і пригощали смаколиками.

Зважаючи на досить прохолодний вітерець, це було дуже доречно. Але людей зігрівали не стільки напої, скільки приязна, щира, доброзичлива атмосфера, яку створили організатори цієї акції.

Захід «Я люблю Марію тому, що я — мусульманка» організовано і проведено з ініціативи жіночої мусульманської ГО «Мар’ям» з метою ознайомлення послідовників ісламу, а також людей, які сповідують інші релігії, з цікавою і корисною інформацією про постать Марії, яку мусульмани називають Мар’ям, про її значення для мусульман, зокрема для послідовниць ісламу, для яких її життя стало прикладом для наслідування. Активістки заздалегідь проінформували громадськість про захід, запросивши усіх охочих  до діалогу про жінку, якій судилося подарувати світові Месію (Коран, 3:42–48).

Цього разу поруч з активістками громадської організації «Мар’ям», що входить до Всеукраїнської асоціації «Альраід», були й учасники регулярних заходів у рамках постійної просвітницької акції «Запитай у мусульманина». Щонеділі у різних районах столиці, а також в інших українських містах волонтери Ісламських культурних центрів, які у співдружності зі Світовою організацією Mercy for Manking («Милість для людства») реалізують довгостроковий проект — своєрідний релігієзнавчий, просвітницький лікнеп, покликаний розвіяти сформовані в суспільстві і свідомості співгромадян хибні й упереджені стереотипи щодо ісламу і його послідовників; продемонструвати готовність мусульман до міжрелігійного, міжконфесійного діалогу і співпраці шляхом налагодження ефективної комунікації з метою роз’яснення громадськості питань щодо сутності і морально-етичної складової ісламу як релігії, яка пропагує досягнення миру і злагоди.

З того часу мусульмани щотижня виходять на вулиці української столиці, відповідають на запитання перехожих, зацікавлених плакатами з несподіваним для багатьох написом «Я люблю Ісуса, тому що я — мусульманин», «Мухаммад — милість для людства», «Запитай у мусульманина», а також діляться ісламознавчою літературою.

Цього разу основною темою для бесід була Марія, Мар’ям — мати Іси ібн Маріам… Мати пророка Іси… Чи багато немусульман знають, що йдеться про Діву Марію, а пророком Ісою є Ісус? Чи всі християни знають, що Мар’ям вважається однією з найбільш праведних й найбільш шанованих жінок в ісламі (поруч з Фатімою — донькою пророка Мухаммеда, дружиною фараона Асіят, Хадіджею — першою дружиною пророка Мухаммеда (мир йому)? Але лише ім’я Марії озвучується у священній для кожного мусульманина книзі — Корані — кілька десятків разів — і при згадці про Ісуса, й окремо. Марія — єдина жінка, яку названо на ім’я у Священній Книзі. До того ж, вона єдина жінка, іменем якої названо суру.

Зауважимо, що не випадково жіноча громадська організація «Мар’ям» має саме таку назву — на честь Діви Марії.

«Згадай, як ангели радували Марію звісткою про народженого, який був створений Словом Бога, ім’я якому Месія Ісус, син Марії. Він буде славний у цьому житті як пророк шляхетний і в останньому житті буде разом з вибраними пророками у числі наближених до Бога».

Перед тим, як шукати цю цитату у Новому Завіті, можете звернутися до свого колеги-мусульманина, друга або сусіда, щоб позичити примірник Корану. Ця цитата — 45-й аят третього розділу ісламської книги одкровень.

Інші уривки Корану, які мусульмани вважають безпосередніми приписаннями від Бога, свідчать, що Ісус «був підкріплений Духом святим» (2:87) і «явним знаменням для світу» (21:91). Його незвичайне зачаття підтверджується словами Марії: «Господи! Звідки буде у мене дитина, коли не торкався мене жоден чоловік?» (3:47).

У Корані написано, як Ісус віщав з колиски, і як він, з Божого дозволу, зцілював прокажених і сліпих (5:110). Бог також говорить у Корані: «Ми послали Ісуса, сина Марії, і вселили йому Євангеліє, і вселили в серця тих, хто послідував за ним, співчуття, жалість і ніжність» (57:27).

Тим часом як сили ненависті у всьому світі намагаються розірвати зв’язки між мусульманами і християнами, нам вкрай потрібна якась об’єднуюча сила, яка може усунути прірву у взаєморозумінні й довірі. Цією силою могло б стати послання любові, миру і прощення, передане Ісусом і прийняте послідовниками обох релігій. Християнам і мусульманам варто б також взяти до відома ще один рядок з Корану, що підтверджує непорушну Божу ідею духовної єдності: «Скажіть їм: «Ми увірували у Бога і в те, що було ниспослано нам, і в те, що було ниспослано Авраамові, Ізмаїлові, Ісаакові, Іакову і його колінам, і в те, що було даровано Мойсеєві й Ісусові, і в те, що було даровано всім іншим пророкам від Господа їхнього. Ми розрізняємо між ними, віруючи в одних і відкидаючи інших, і віддаємося Господові» (2:136).

Пророк Мухаммад намагався усунути розбіжності між тим, чому сам учив, і тим, чому вчив Ісус, якого він називав Божим «духом і словом». Він сказав: «Як у цьому світі, так і в наступному, я найбільш близький із всіх людей до Ісуса сина Марії. Всі пророки — брати по батьку. Матері (законоположення) у них різні, а віровчення — одне».

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.