Уряд схвалив Концепцію розвитку кримськотатарської мови

Уряд схвалив Концепцію розвитку кримськотатарської мови
12.04.2021
Оцініть статтю: 
(87 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію розвитку кримськотатарської мови, розроблену Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Про це повідомляє офіційний сайт Кабміну. 

Як наголосив віцепрем‘єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков, стан кримськотатарської мови сьогодні критичний. Про це заявляє ЮНЕСКО, постійно кажуть українські науковці, а окупація Криму Росією загострила ці проблеми, що не раз зазначено в резолюціях ООН.

У розробці Концепції активну участь брали всі зацікавлені органи влади, Меджліс кримськотатарського народу, профільні наукові та освітні установи, неурядові організації та експерти, в тому числі ті, що перебувають в окупованому Криму.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, коментуючи подію, сказав: 

«Над проєктом Концепції ми (Меджліс. — Ред.) працювали разом з Міністерством окупованих територій України. Це якраз той випадок, коли працювали ретельно, виписуючи всі меседжі та напрямки Концепції. Головне, що Концепція є передумовою напрацювання подальшої стратегії. Концепція дає чіткі напрямки, де нам треба посилювати свої зусилля, щоб витягнути кримськотатарську мову з групи мов, над якими нависла загроза зникнення».

Рефат Чубаров перелічив основні напрямки роботи: розробка словникової бази, напрацювання великого корпусу кримськотатарської мови та максимальне залучення нових технологій, зокрема інтернет-можливостей. Також, за словами політика, йдеться про створення науково-методичного центру.

Голова Меджлісу назвав проривом перехід кримськотатарського алфавіту з кирилиці на латиницю. Він наголосив, що це відповідає фонетичним особливостям кримськотатарської мови та дає змогу об’єднати частини кримськотатарської діаспори в різних країнах, а також тих кримських татар, що живуть у Криму:

«Ми нарешті зможемо не тільки спілкуватися однією мовою, ми зможемо писати й читати одним алфавітом».

Також Чубаров підкреслив: у Концепції спробували сформулювати, що кримськотатарська мова може бути базовою тюркською мовою, вивчивши яку, будь-який громадянин України зможе вільно почуватися в тюркомовному середовищі.

За словами віцепрем‘єр-міністра Резнікова, Концепція — це перший крок до створення Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022–2032 роки.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.