Репресивні закони Росії значно обмежили свободу віросповідання на окупованих територіях

Репресивні закони Росії значно обмежили свободу віросповідання на окупованих територіях
Репресивні закони Росії значно обмежили свободу віросповідання на окупованих територіях
22.05.2019
Оцініть статтю: 
(44 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Комісія США з міжнародної релігійної свободи (USCIRF) встановила, що Росія знову заслуговує на статус «країни особливого занепокоєння» (вперше такий статус РФ отримала у 2017 році), а також на нові санкції за утиски релігійної свободи на окупованих територіях України.

ІРС (Інститут релігійної свободи) повідомляє, що такий висновок USCIRF зробила у своєму новому звіті, оприлюдненому 29 квітня 2019 року у Конгресі США у Вашингтоні.

«В окупованому Росією Криму російська влада продовжувала свавільно викрадати, катувати й ув’язнювати кримськотатарських мусульман. Російські сепаратисти на сході України, який часто називають Донбасом, продовжували експропріювати церковні будівлі і залякувати релігійні громади», — наголошується у Звіті Комісії USCIRF.

USCIRF зазначає, що у 2018 році російська окупаційна влада як у східній частині України, так і в Криму продовжувала систематично переслідувати релігійні меншини, докладаючи зусиль щодо збереження соціального і політичного контролю на окупованих українських територіях.

«У Криму російська окупаційна влада продовжувала політику переслідувань, залякування і цілеспрямованих атак на релігійні групи, підозрюваних у нелояльності до російської держави, серед яких були кримські татари й інші мусульмани. Звинувачення у приналежності до „Хізб ут-Тахрір“ здебільшого висуваються проти етнічних кримських татар- політичних активістів, які виступають проти російської анексії 2014 року», — йдеться у звіті.

Релігійні переслідування окупаційної влади у Криму поширюються не лише на мусульман. Репресивні закони Росії значно обмежили свободу віросповідання на півострові.

У 2018 році у Криму розпочато 23 провадження за звинуваченням у здійсненні «місіонерської діяльності», що вдвічі більше, порівняно з 2016 роком. Крім того, відкрито 17 проваджень проти релігійних громад й окремих віруючих за те, що вони не використовували повну юридичну назву зареєстрованої релігійної громади. 9 із цих випадків призвели до штрафів у розмірі приблизно двох середньомісячних заробітних плат.

Більшість переслідуваних у Криму належать до «нетрадиційних» християнських спільнот. Російська влада відреагувала на відмову Української Православної Церкви Київського Патріархату (нині — Православна Церква України) перереєструватися, захопивши церковне майно і переслідуючи духовенство. Станом на літо 2018 року залишилося лише 8 із 46 парафій УПЦ КП (ПЦУ).

Окупаційна влада Криму провела десятки арештів у помешканнях Свідків Єгови, обґрунтовуючи свої дії забороною цієї організації у Росії.

Сергій Філатов став першим мешканцем Криму, якого російська влада заарештувала і засудила за те, що він очолював місцеву спільноту Свідків Єгови.

Сепаратистська влада окупованих Росією територій на сході України залишається упередженою у ставленні до всіх релігійних груп, окрім Російської православної церкви, і продовжує переслідування релігійних меншин за допомогою «законодавчих» обмежень, конфіскації майна, цілеспрямованих атак на духовенство й окремих віруючих.

Зокрема, USCIRF зазначає про те, що у лютому 2018 року окупаційна влада Луганська оголосила про необхідність перереєстрації всіх релігійних груп на підконтрольній їй території. Експерти вважають це початком відкритої боротьби з релігійними меншинами.

Окупаційна влада відмовила в обов’язковій перереєстрації всім церковним громадам баптистів, п’ятидесятників й адвентистів сьомого дня.

До того ж, на окупованій Луганщині сепаратисти заборонили діяльність Всеукраїнського союзу церков євангельських християн-баптистів, назвавши її «екстремістською» організацією.

У серпні 2018 року громада п’ятидесятників зазнала фізичного нападу. Під час богослужіння до молитовного будинку увірвалися озброєні люди, які змусили всіх лежати на підлозі у той час, коли вони конфісковували церковне майно і проводили затримання пастора разом з кількома членами керівництва.

З 18 лише 2 православні громади Київського Патріархату (ПЦУ) наразі продовжують свою діяльність. Окрім того, бойовики окупаційної влади Луганська захопили й опечатали 5 залів царств Свідків Єгови, а 30 травня 2018 року один із них було знищено пожежею, причина виникнення якої — невідома.

У 2018 році окупаційна влада Донецька захопила 2 баптистські церкви і мечеть. За звичною схемою, озброєні люди вривалися до будівель і конфісковували літературу й інше майно перед тим, як опечатати ці приміщення. Крім того, 26 вересня донецькі сепаратисти за прикладом Росії повністю заборонили діяльність Свідків Єгови.

Враховуючи це, Комісія США з міжнародної релігійної свободи закликає Державний департамент США накласти санкції на Росію за порушення релігійної свободи.

У листопаді 2018 року Держдеп США вперше включив Росію до свого «Спеціального списку спостереження» — нової категорії, створеної згідно з поправками до Акту про міжнародну релігійну свободу, на підставі якого утворена USCIRF. Цей список, на відміну від позначення списку «країн особливого занепокоєння», не передбачає жодних штрафів, санкцій або інших відповідних дій. Тому USCIRF рекомендує Державному департаменту США визначити Росію саме як «країну особливого занепокоєння» і запровадити відповідні санкції.

Нагадаємо, що раніше Інститут релігійної свободи оприлюднив Доповідь «Свобода віросповідання під прицілом: російський терор на окупованих територіях Східної України».

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.