Суд Малайзії дозволив християнам використовувати слово Аллаг на позначення Бога

captionMalaysia's iconic Christ Church in the city of Malacca
11.03.2021
Оцініть статтю: 
(119 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Вищий суд Малайзії скасував заборону на використання християнами слова Аллаг на позначення Бога. Рішення стало завершенням багаторічної судової тяганини у справі, порушеної за позовом християнки, що в неї конфіскували релігійні матеріали, бо вони містили слово Аллаг.

Як повідомляє BBC, проблема використання немусульманами слова Аллаг у минулому викликала напруженість і навіть насильство в Малайзії. Близько двох третин населення країни становлять мусульмани, але є й великі християнські громади. Останні заявляють, що століттями використовували слово Аллаг, що прийшло в малайську мову з арабської, на позначення Бога, і що заборона порушує їхні права.

Конституція Малайзії гарантує свободу віровизнання, але останніми роками посилилася релігійна напруженість. 2008 року влада Малайзії вилучила компакт-диски у християнки Джилл Айрленд Лоуренс Білл в аеропорту, виявивши в назвах записів малайською мовою слово Аллаг. Потім пані Білл подала позов проти заборони використання християнами цього слова в публікаціях.

У середу, 10 березня 2021 року, після понад десяти років, Вищий суд Куала-Лумпура ухвалив, що вона має право не стикатися з дискримінацією на підставі своєї віри. У своєму рішенні суддя Нор Бі зазначає, що слово Аллаг разом із трьома іншими словами арабського походження — Кааба (головна святиня Ісламу в Мецці), Байтулла (Дім Бога) та солат (молитва) — можуть використовувати християни.

Суддя Нор Бі заявила, що директива, яка забороняє використання цих чотирьох слів, була «незаконна та неконституційна».

«До свободи визнавати свою релігію належить і право володіти релігійними матеріалами», — сказала вона.

В іншому випадку місцева католицька газета The Herald подала до суду на уряд, заявивши, що не може використовувати слово Аллаг у своєму виданні малайською мовою для опису Бога, як його розуміють християни. 2009 року суд нижчої інстанції виніс рішення на користь The Herald і дозволив виданню використовувати це слово. Рішення викликало сплеск релігійної напружености між мусульманами і християнами — десятки церков і кілька мусульманських молитовних зал зазнали нападів і були спалені. 2013 року рішення скасував Апеляційний суд, відновивши заборону.

Днями малайзійська політична коаліція Muafakat Nasional закликала передати останнє рішення Вищого суду до Апеляційного суду.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.