Візит держсекретаря США до Єгипту: повчальний урок справжнього демократизму і патріотизму

1
Візит Дж. Керрі став надзвичайно важливою подією для підтримки нинішнього єгипетського президента, його зовнішньополітичного і внутрішньополітичного курсу, спрямованого на розвиток єгипетської демократії.
11.03.2013
Оцініть статтю: 
(324 оцінки)
nourdeen
Зображення користувача nourdeen.

Дводенний візит державного секретаря США Дж. Керрі до Єгипту відбувся у надзвичайно складний і відповідальний для долі цієї країни час. Противники нинішнього президента Єгипту М. Мурсі і провладної Партії свободи і справедливості — політичного крила єгипетських «Братів-мусульман» — намагаються будь-якими засобами зірвати наступні парламентські вибори.

Адже вони розуміють, що їхнє успішне проведення неодмінно завершиться перемогою сил поміркованого ісламу, що надають їм право сформувати на своїй базі уряд національної згоди. Таким чином, буде завершено етап у політичній історії країни, підсумком якого стане формування цілісної конструкції нової влади, що надасть владі можливість швидкими темпами реконструювати країну, врятувати її економіку від колапсу, населення від зубожіння і, в цілому, утвердити нову роль Єгипту як авангарду «арабської весни».

Годі й казати, що для цих так званих «опозиціонерів» візит новопризначеного американського держсекретаря до Єгипту був надзвичайно небезпечним, змінював усі їх плани щодо подальшої дестабілізації ситуації в країні. Тому й сприйняли вони цю звістку зі «скрежитом зубів». Одразу ж лідери опозиції виступили про бойкотування ними американського гостя. Однак усіх перевершив такий собі шейх Мохаммед Абдулла Наср, який проголошує себе захисником світської держави. Він без усякого сумніву заявив, що Дж. Керрі прибуває до Єгипту для того, щоб підтримати «сіоніста Мурсі», що «Брати-мусульмани» і євреї — це одне й теж саме», що «безпека «Братів-мусульман» є частиною безпеки Ізраїлю» й інше у такому ж контексті.

Однак, візит Дж. Керрі відбувся і став надзвичайно важливою подією для підтримки нинішнього єгипетського президента, його зовнішньополітичного і внутрішньополітичного курсу, спрямованого на розвиток єгипетської демократії.

У чому ж полягає важливість візиту американського держсекретаря Дж. Керрі до Єгипту?

По-перше, держсекретар підкреслив, що важливість сталого й постійного американсько-єгипетського діалогу і відносин для забезпечення стабільності й відновлення Єгипту. За словами самого Дж. Керрі, його діалог з М. Мурсі був «відкритим і конструктивним»; засвідчив те, що наступні парламентські вибори у Єгипті є важливим кроком на шляху до демократизації країни за умови забезпечення прозорості й об'єктивності народного волевиявлення. Держсекретар США проголосив, що США виділять Єгипту 450 млн. доларів економічної допомоги, 190 млн. з яких надійдуть уже протягом найближчого часу. Керрі також заявив, що США спрямують 60 млн. доларів для американсько-єгипетського фонду підприємництва, який створено для підтримки малих і середніх підприємств у приватному секторі. З часом потенціал цього фонду планується збільшити до 300 млн. доларів.

По-друге, американський очільник зовнішньополітичного відомства своєї країни надав дуже повчальний урок усьому єгипетському політикуму, й, передусім, тим, хто за своїми вузькопартійними чи клановими інтересами ігнорують загальнонаціональні інтереси Єгипту. Дж. Керрі дав їм чітко зрозуміти, що спроби деяких опозиціонерів використати його приїзд на свою користь — марні. Він заявив: «...ми приїхали сюди як друзі всього єгипетського народу, а не лише як прибічники діяльності уряду, чи якоїсь особи, однієї партії, ідеології». Також він зазначив: «я не маю намірів втручатися, я повинен вислухати».

Водночас американський гість декілька раз наголошував, що і правлячий режим і опозиція в Єгипті повинні дійти згоди, досягнути компромісу, забезпечити ефективну співпрацю між собою, а не бойкотувати один одного. «Необхідне бажання обох сторін забезпечувати істотний компроміс у вирішенні проблем з питань, які стосуються інтересів єгипетського народу», — заявив Дж. Керрі репортерам після своєї зустрічі з міністром закордонних справ Єгипту Мохаммадом Каміл Амром. «Ми віримо, — підкреслив держсекретар США, — що в цей момент економічного виклику дуже важливо для єгипетського народу об'єднатися навколо вирішення нагальних економічних проблем і знайти спільне підґрунтя і шляхи їх вирішення».

Дж. Керрі також наголосив на важливості отримання Єгиптом кредиту від МВФ в обсязі 4,8 млрд. доларів США. А це стане можливим, роз'яснював Дж. Керрі, за умови досягненя згоди між тими частинами єгипетського народу, що сьогодні розділені і протистоять одна одній.

Доволі відверто Дж. Керрі висловив своє ставлення до нинішньої бойкоту з боку єгипетської опозиції. Він заявив про розчарування такою тактикою. «Найкращим шляхом забезпечення прав особистості та утримання політичного балансу... є політична й економічна стабільність, — підкреслив держсекретар США. — Ми віримо, що активне забезпечення миру є важливим у розбудові сильної спільноти і стабільної демократії».

Головну мету свого візиту до Єгипту Дж. Керрі вбачає у тому, щоб підтримати демократичне майбутнє країни. Однак, він попередив, що адміністрація Б. Обами уважно спостерігатиме за тим, як президент М. Мурсі виконує свої обіцянки стосовно політичних і економічних реформ, від чого залежатиме подальша допомога. «Шлях до цього буде важким і потребуватиме певних дій і заходів», — заявив Дж. Керрі в офіційній заяві, яка була опублікована після двох днів зустрічей із різними політичними силами Єгипту.

Голова Комітету з міжнародних зв'язків Партії свободи і справедливості Амр Дарраг назвав візит держсекретаря США до Єгипту «гарним кроком». Це важливий візит, мотивований, як ми вважаємо, готовністю США мати справу з законним статус-кво в Єгипті. Партія свободи і справедливості вважає, що збалансовані відносини з країнами світу, включаючи США, мають першочергове значення», — заявив він.

Значення візиту американського держсекретаря США для єгипетського президента і правлячої партії країни добре розкрив єгипетський експерт з питань безпеки Салех Сейф аль-Язал, який пояснив позицію щодо цієї події єгиптян. «Існує думка, — пояснював він, — що американська адміністрація дуже підтримує «Братів-мусульман», і ця думка панує не лише на вуличному рівні, а й на рівні інтелігенції, політиків і професіоналів». Бідні люди на вулиці думають так: « …так, голосуймо за «Братів-мусульман», тому що американці підтримують їх». «Вони приходять до влади, це означає, що економіка стане кращою, американці підтримуватимуть такі зміни і життя покращиться», — зазначив аль-Язал.

В`ячеслав Швед,
провідний науковий співробітник
Інституту світової економіки і міжнародних
відносин НАН України,
віце-президент ВГО «Український центр ісламознавства».


Посилання по темі:
— Візит президента Ісламської Республіки Ірану до Єгипту: причини та наслідки
— Єгипет: час важких випробувань

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.