“У народів України і Чечні є загальний стрижень – дух свободи і боротьби за свою країну, тому ми завжди знаходимо спільну мову”, – Адам Осмаєв

17.02.2021
Оцініть статтю: 
(309 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Наприкінці січня 2020 року суд відпустив з-під варти трьох осіб  , яких підозрювали в організації та скоєнні вбивства Аміни Окуєвої 30 жовтня 2017 року. ЇЇ чоловік, Адам Осмаєв, поки не коментує рішення суду, лише у відповідь на питання Вінницької агенції журналістських розслідувань зауважив: “як всім відомомо, судову систему в Україні потрібно покращити”.  Аміна Окуєва була  лікаркою, громадською активісткою та військовослужбовицею. Учасниця подій в “Революції гідності” та війни на сході України у складі батальйону «Київ-2». Вона була у батальйоні імені Джохара Дудає і дотримувалася антиросійських поглядів. 

Напередодні журналіст Вінницької агенції журналістських розслідувань мав змогу поспілкуватися з Адамом Осмаєвим 

Чому ви вирішили пов’язати своє життя з Україною і захищати її?

У другу світову війну, багато польських і французьких солдатів воювали в складі союзних армій, після того як їх батьківщина була повністю окупована. У моєму випадку, до того ж моя дружина була громадянкою України і звичайно ми не могли не захищати наші обидві батьківщини від одного окупанта. Більш того, історія взаємодії представників наших народів має глибоке коріння, і не тільки з війни 90-х років. Ще за часів Імама Шаміля, з російської армії масово дезертирували українці і поляки і переходили на бік Шаміля, де у них була свобода, і вони навіть будували свої церкви, незважаючи на те, що у Шаміля була теократична державу.

Як живеться чеченцям і чеченкам в Україні? Як ставиться до вас держава і люди?

Багато чеченці в Україні є громадянами цієї країни, і живуть як і представники інших народів. Звичайно, велику роль зіграла російська пропаганда, яка довго створювала негативні стереотипи про чеченців. Також не допомагало участь так званих кадировців у війні на сході України, хоча ми і намагалися донести, що вони не представляють чеченський народ, також як і всякі Захарченко і Гіві не представляли український народ. У народів України і Чечні є загальний стрижень – дух свободи і боротьби за свою країну, тому ми завжди знаходимо спільну мову з гідними людьми в Україні.

Ваше ставлення до політики Рамзана Кадирова в Чечні і за її межами?

Моє ставлення таке ж, як відношення патріотів України до політики покійних Захарченко або Гіві, тільки набагато гірше. Тому що на відміну від цих зрадників України, Кадирови спочатку закликали до священної війни за свободу від Росії, а потім стали жорстоко знищувати людей, які вийшли на цю боротьбу. Імперія завжди купувала зрадників з малих народів, але доля їх, як правило, не завидна.

Яке майбутнє , на вашу думку,  очікує Чечню у найближчі  20 років?

Безумовно, такий режим як в РФ і особливо в Чечні не може довго існувати в 21 столітті. Я сподіваюся, що за допомогою цивілізованого світу, народи колишнього СРСР зможуть позбутися від цих середньовічних режимів, і побудувати нормальні європейські держави. Після зміни режиму в РФ, думаю, постане питання про входження нових державних утворень в ЄС і НАТО. Нагадаю, що Чечня географічно є частиною Європи. Сподіваюся, Україна і Грузія, на той час члени обох організацій, допоможуть народам Північного Кавказу в державному будівництві. В інтересах України мати безліч союзних вільних країн на схід від себе.

Хто замовник замахів на вас і чому ви комусь неугодні?

Держава анахронізм РФ носиться з отрутами по всій Європі і труїть в тому числі своїх громадян за політичними мотивами. Було б дивно, якби вони не скоювали замахи на таких як я, які зайняли активну проукраїнську позицію. Для імперської політики Росії, найстрашніше це взаємодія наших народів, які доповнюють і зміцнюють один одного. Повертаючись до часів Імама Шаміля, в його армії, українці і поляки керували артилерією. Держава Шаміля існувало десятиліттями без зовнішньої допомоги, а в деякі роки Російська Імперія витрачала близько третини бюджету на війну на Кавказі.

Кажуть, що діаспору чеченського народу очолюють кадирівці, і що вони себе прекрасно почувають в Україні і мають тут свій бізнес. Чи це правда?

У цьому є правда, але треба враховувати, що до війни, Кадиров себе добре відчував в Україні і мав великі плани на неї як і його господар Путін. Думаю, спеціальні служби України повинні перевіряти різних діячів на предмет лояльності Україні або режиму країни-агресора.

Як ви ставитесь до того, що в Україні, вшановуючи пам’ять вашої дружини, перейменовують вулиці на її честь і відкривають меморіальні дошки?

Я дуже вдячний всім хто бере участь у цій важливій роботі. Аміна народилася і виросла в Україні і захищала її на фронті, коли прийшла війна. Те, що знають про переваги Аміни, це тільки маленька частка того, щоб було насправді гідного в ній. У житті рідко зустрічаються люди, яких можна віднести до поняття свята людина. Ті, хто близько знали Аміну підтвердять, що її якості відповідали цьому поняттю.

У Вінниці розмаїта громада

Після розмови з Адамом Осмаєвим у Вінницькій агенції журналістських розслідувань вирішили дізнатися більше про місцеву розмаїту громаду ВІнницької області.( 

Дані щодо громадянства та етнічного походження населення можно дізнатися тільки під час перепису населення, яке проводили в Україні  у 2001 році. За тими даними в Україні проживали 2 877 людей, які назвали себе представниками чи представницями чеченської громади: найбільше у Харківській області – 384 людини та жодного представника чи представниці чеченської громади у Чернівецькій області. Минуло 20 років. Виросло ціле покоління, а перепису населення більше не проводили.

Відповідно до перепису у 2001 році, у всій Вінницькій області проживало 33 представника чи представниці чеченської громади. Надіславши запит до Вінницької міської ради, “Вінницька агенція журналістських розслідувань” прагнула дізнатися  назви тих організацій, які тим чи іншим чином могли  бути дотичними до чеченської громади. Виявилося, що  в органі місцевого самоврядування відсутня будь-яка інформація про це. Управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА надало інформацію про всі ісламські організації, зареєстровані на теренах Вінницької області. В Агенції вирішили спробувати знайти представників/иць чеченської громади серед них. Всього 5 таких організацій у Вінницькій області

  1. Мусульманська релігійна громада “Ассалям” у Вінниці створена іноземними студентами, які навчаються у вищих навчальних закладах обласного центру. Організація зареєстрована розпорядженням голови Вінницької ОДА від 27 січня 2000 року № 37.
  2. Релігійна громада мусульман “Аз-Захра” створена азербайджанською спільнотою. Зареєстрована  наказом начальника відділу у справах релігій Вінницької ОДА від 01 липня 2009 року № 84.
  3. Вінницька міська релігійна громада мусульман “Ахлі-Бейт” “Алейхімус-салам” створена азербайджанською спільнотою. Зареєстрована  наказом начальника відділу у справах релігій Вінницької ОДА від 03 січня 2012 року №1
  4. Незалежна релігійна громада “Сади праведних” у Вінниці створена громадянами України. Зареєстрована  наказом начальника відділу у справах релігій Вінницької ОДА від 01 жовтня 2012 року № 183
  5. Незалежна мусульманська релігійна громада “АЗЕК” створена представниками кримськотатарської спільноти. Зареєстрована  наказом начальника відділу у справах релігій Вінницької ОДА від 08 червня 2015 року № 97

 

“Ахлі-Бейт” “Алейхімус-салам” здійснює свою релігійну діяльність у приміщенні облаштованому для богослужінь на вулиці Короленка, 1 у Вінниці. Прийшовши на місце, автор матеріалу знайшов лише офіси. Про азербайджанські релігійні громади місцеві мешканці, принаймні ті, з ким поспілкувався журналіст, не чули

Зусилля правозахисників в Україні – марні, каже чеченська правозахисна асоціація “Вайфонд”

Після спроб знайти представників чи представниць чеченської громадиу Вінниці, “Вінницька агенція журналістських розслідувань” вирішила пошукати і в інших областях України. Автор матеріалу розіслав запити до всіх органів влади обласних центрів, щоб вони допомогли з пошуком. Переважно відповідає, що нічого не знають. У кількох відповідях надали контакти місцевих осередків всеукраїнської громадської організації (ВГО) “Діаспора чеченського народу”  Ця організація існує з 2011 року. За офіційною інформацією, ВГО “Діаспора чеченського народу” об’єднує більш ніж 1000 осіб і має 15 регіональних представництв. Здавалося б, тут вже точно допоможуть з пошуком можливих героїв і героїнь матеріалу з громади, щоб розповісти проїх життя в Україні. Але ні. “Вінницька агенція журналістських розслідувань” дзвонила, писала, зверталась до регіональних представництв – все марно. Поцікавившись більше цією організацією, автор матеріалу зрозумів, чому редакції ніхто не відповідав. 

ВГО “Діаспора чеченського народу” – це, судячи з усього, можна припустити, що проросійська організація, яка має контакти з Рамзаном Кадировом. Голова  “Діаспора чеченського народу” Даніл Гончаров займається бізнесом, про який є неоднозначні відомості

Починаючи з 2014 року ця організація перебуваєу тіні і публічно не виступає, на зв’язок з журналістами не виходить. ВГО “Діаспора чеченського народу” засвітилась у одній кримінальній справі, де зазначалось, що ця організація погрожує людині фізичною розправою.

Ті чеченці та чеченки, що проживають в Україні і не належать до “кадирівців”, уникають будь-якої публічності, тому що по всьому світу ведеться  “полювання” на чеченців, які не мають спільних  поглядів  з Рамзаном Кадировим та його політикою. “Засвітитися”  в Україні – для них  смертельно небезпечно. Не захищає представників чеченської громади й Україна, як говорить чеченська правозахисна асоціація “Вайфонд”

–  Ми намагаємося підтримувати наших співвітчизників в будь-якій точці світу, у тому числі і в Україні. Однак, на жаль, ми втратили надію на адекватну поведінку українських судів і міграційних інстанцій. Всі зусилля правозахисників в Україні щодо того, щоб чеченців та чеченок не видавали Росії  – марні, – написали Агенції у відповідь на запит з Чеченської правозахисної асоціації “Вайфонд”

На одне з численних звернень Вінницької агенції, відгукнувся чеченський активіст, який проживає в одній із держав Євросоюзу.

–  Я не жив в Україні, а бував там двічі. Провів в 2015 і 2016 році трохи більше п’яти місяців. Чеченців там бачив. Зустрічався з ними. В основному з тими, хто приїхав на допомогу Україні з Європи. З місцевими чеченцями зустрічей не було. За моєю інформацією, місцеві чеченці не мали проблем ні з населенням, ні з владою України і задоволені ставленням до себе. Це те, що я можу сказати з цього приводу. Ставлення до тих, хто приїхав допомагати з Європи, м’яко кажучи, залишає бажати кращого. Мова йде про допомогу у війні з Росією. Чеченці воюють і різних підрозділах. Якщо говорити про відомий батальйон імені Джохара Дудаєва,то після загибелі їх командира  Іси Мунаева,батальйон фактично розпався. Бійці просто розійшлися по іншим підрозділам, – каже чеченський активіст Муса Таіпов

Пам’ятаємо видатних чеченців  та чеченок в Україні

На честь Аміни Окуєвої названа вулиця у Києві та Дніпрі. У столиці перейменування вулиці на честь Аміни Окуєвої почалось з пропозиції депутата Київської міської ради Олександра  Пинзеника 10 липня 2018 року на засіданні комісії з питань найменувань. Громадське обговорення тривало з 10 серпня по 10 жовтня 2018 року і більшість підтримала цю ідею. 12 листопада 2019 року відповідно до рішення Київської міської ради вулиця Проектна 13119 у Шевченківському районі була перейменована на честь Аміни Окуєвої. 24 червня 2020 року рішенням сесії міської ради, на честь Аміни Окуєвої була перейменована вулиця у Дніпрі. Нещодавно, 3 грудня 2020 року у селі Глеваха Київської області, де Аміну вбили 30 жовтня 2017 року, відкрили меморіальну дошку.

Іса Мунаєв, який створив та був комендиром батальйону імені Джухара Дудаєва і загинув 1 лютого 2015 року в бою під Дебальцевом, запам’ятався в Україні. На його честь названо  вулиці у Києві та Дніпрі. У Дніпрі на честь Іси Мунаєва перейменували вулицю Краснодонську.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.