Починається робота над наповненням онлайн-енциклопедії «Вікіпедія» текстами кримськотатарською мовою. Для створення оригінальних матеріалів і перекладу з української мови планують залучити мовознавців, видавців, студентів кримськотатарської філології та активну кримськотатарську молодь.
Про це, як повідомляє пресслужба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, йшлося на організаційній зустрічі за участи заступника міністра Снавера Сейтхалілєва, адміністратора української «Вікіпедії», координатора програм ГО «Вікімедія Україна» Антона Процюка та програмної менеджерки державної установи «Український інститут» Ксенії Калини, кримськотатарської молоді та активістів.
Антон Процюк та Ксенія Калина поділилися своїм досвідом роботи з наповнення «Вікіпедії», залучення громадськости до створення текстів через різні інструменти комунікації. Такий досвід дуже важливий і стане в пригоді під час роботи з текстами кримськотатарською мовою, адже кількість статей української «Вікіпедії» становить понад 1 млн.
«Інтеграція кримськотатарської мови в сучасні цифрові платформи є одним із важливих елементів її розвитку та популяризації, а „Вікіпедія“ — це дуже потужний інструмент. Такий підхід сприятиме вивченню та використанню кримськотатарської мови представниками корінного кримськотатарського народу, а також популяризує її за межами етнічної групи», — зазначив Снавер Сейтхалілєв.
Як нагадує Мінреінтеграції, згідно з резолюцією Генасамблеї ООН №74/396 від 02.12.2019 року, період від 2022 року до 2032 року — Міжнародне десятиліття мов корінних народів. Тому Уряд України, зокрема Мінреінтеграції, наприкінці 2020 року розпочав роботу над Стратегією розвитку та популяризації кримськотатарської мови. Зокрема вже у січні було оприлюднено Концепцію майбутньої Стратегії.
У грудні 2020 року Мінреінтеграції звернулося до корпорації Google LLC з проханням додати кримськотатарську мову до сервісу Google Translate. У клопотанні було зазначено, що кримськотатарська — це мова одного з корінних народів України та невіднятний елемент його ідентичности, етнокультурної цілісности. В Україні кримськотатарською мовою розмовляють понад 300 тис. громадян, а у світі налічують до 6 млн кримських татар разом із діаспорами в Туреччині, Узбекистані, Румунії та Болгарії, а також невеликими громадами в США та Канаді. Водночас, згідно з класифікацією ЮНЕСКО (UNESCO Atlas of the World's Languages in Danger, 2010), кримськотатарська мова належить до мов, що перебувають під серйозною загрозою.
Також Мінреінтеграції зверталося до компанії Duolingo, найпопулярнішої платформи для вивчення іноземних мов у світі, з пропозицією започаткувати курс кримськотатарської мови на базі цього сервісу.