Апеляційний суд Великобританії дозволив надати гласності секретні документи про катування колишнього в'язня Гуантанамо за участю британських і американських спецслужб.
В середу, 10 лютого британський МЗС був змушений оприлюднити текст документа, у якому розповідається про методи допитів вихідця з Ефіопії, що має британське громадянство Біньяма Мухаммеда, затриманого в 2002 році в Пакистані за підозрою у пособництві терористам.
Допити Мухаммеда за участю співробітників ЦРУ і британської контррозвідки Мi-5 проходили не лише в Гуантанамо, а й на території Пакистану, Афганістану і Марокко - країн-учасниць «антитерористичної коаліції», де він утримувався до відправлення на Кубу. При цьому Біньям Мухаммед став першим в'язнем Гуантанамо, випущеним на свободу після приходу до влади президента Обами і який повернувся у Британію у лютому минулого року.
Як випливає з оприлюдненого у Британії документа, в ході допитів Біньям Мухаммед піддавався методам впливу, покликаним викликати у нього дуже сильний «психологічний і ментальний стрес і страждання». Зокрема, у перервах між допитами його позбавляли сну, заковували у наручники і загрожували йому тим, що, відмовившись співпрацювати зі спецслужбами, він «безвісти зникне».
Скандал між Великобританією і США
Рішення британського суду спровокувало гучний скандал у відносинах між Лондоном і Вашингтоном, відзначає видання. Представник Білого дому вже заявив, що подальше співробітництво у сфері обміну розвідувальною інформацією буде істотно ускладнено.
У свою чергу голова національної розвідки США Денніс Блер назвав рішення неприпустимим і нагадав про те, що «захист конфіденційної інформації є основою ефективної співпраці союзників у галузі безпеки».
Оприлюднення документа не лише завдало удару по співробітництву спецслужб США і Британії, а й виставило у непривабливому світлі британських контррозвідників і дипломатів, що приховували від парламенту інформацію про катування у Гуантанамо, пише Кореспондент.net з посиланням на газету «Коммерсантъ».
На думку голови Апеляційного суду Великобританії лорда Нейбергера, діючи подібним чином, британські дипломати й розвідники завдали серйозного удару по своїй репутації у британському суспільстві й поставили під сумнів свою прихильність принципам захисту прав людини.
Нагадаємо, 22 січня 2009 року Барак Обама підписав указ про закриття протягом року в'язниці для підозрюваних у тероризмі на американській військовій базі Гуантанамо на Кубі. Однак незабаром глава Білого дому визнав, що виконати цю обіцянку вчасно буде неможливо.
За матеріалами Кореспондент.net
Посилання на тему:
США проводить таємні операції у Ємені
Британські мусульмани заявляють, що їх катували у Ємені
США мають намір встановити демократію у Ємені
«Спроба теракту в літаку - постановка і провокація»
Охоронець Гуатанамо з великим інтересом слухав в'язнів
Нові в`язниці для релігійних екстремістів відкриті в Саудівській Аравії
ОБСЄ закликає закрити в'язницю на Гуантанамо
Германія схвильована скандальними пропозиціями міністра внутрішніх справ