В Києві вшанують пам’ять першого муфтія мусульман Криму Номана Челебіджихана

  В Києві вшанують пам’ять першого муфтія мусульман Криму Номана Челебіджихана
16.02.2018
Оцініть статтю: 
(260 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Cто років тому, 23 лютого 1918-го в Севастополі  матросами-більшовиками був розстріляний у міській в'язниці видатний політичний та культурний діяч кримськотатарського народу Номан Челебіджіхан (Noman İbraim оğlu Çelebicihan, якого  знають і як Челебі Челебієва).  Його діяльність поклала початок сучасному розвитку кримськотатарського народу. Перший голова уряду Кримської народної республіки, один з організаторів першого Курултаю, перший муфтій мусульман Криму, Литви, Польщі і Білорусі, автор гімну кримськотатарського народу "Ant etkenmen", і це ще не повний перелік досягнень великого діяча.

Для кримських татар ім'я Номана Челебіджихана стало символом патріотичного служіння Вітчизні: «У нагороду за чистоту віри Всевишній довірив нам цю велику і праведну справу... Не життя володіло нами, а ми володарювали над ним. Чи живі, чи мертві – думали не про себе, а про продовження боротьби в ім'я Батьківщини».

Як свого часу зазначив Муфтій Духовного управління мусульман України “Умма” шейх Саід Ісмагілов, відродження історичної правди про кримськотатарський народ і його лідерів — це не просто данина справедливості, а й запорука того, що трагедії, подібні тим, що довелося переживати кримським татарам, в майбутньому не повторяться. Саме внаслідок свідомого приховування історичної правди про національно-визвольну боротьбу кримськотатарського народу, про прагнення кримських татар до самовизначення ім’я Номана Челебіджихана довгий час було невідомим не лише широким колам громадськості, але й деяким історикам.

Як раніше писав Іслам в Україні, за блюзнірською випадковістю рік і день страти кримськотатарського патріота і демократа повністю співпадають із датою заснування тієї армії, силами якої методично намагалися повністю знищити кримських татар як націю: 23 лютого 1918 р. у севастопольській в’язниці матроси-більшовики розстріляли цього великого сина кримськотатарського народу, а його тіло кинули у Чорне море.

З нагоди сотих роковин з дня мученицької смерті видатного сина кримськотатарського народу  громадська організація Q-hub (проектно-освітня платформа некомерційного характеру національного об`єднання  кримських татар)  проведе вечір пам’яті “ "Ant etken - Той, хто дав клятву”.

Захід відбудеться  в приміщенні науково-дослідного центру з питань освіти “Міжнародний Інститут глибинної психології” 23 лютого 2018 року, початок о 18:00.

Адреса: Київ, вул.Лаврська, 16

Як зазначають організатори, кількість місць обмежена, тому  тих, хто бажає  вшанувати пам’ять Номана Челебіджихана, просять заповнити форму за посиланням.

 

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.