Лідери Меджлісу кримськотатарського народу кажуть, що останнім часом діалог між владою автономії та кримськими татарами припинився. Кримський уряд, що його тимчасово очолює перший віце-прем’єр-міністр Павло Бурлаков, «відійшов від лінії покійного прем’єра Василя Джарти», який співпрацював із Меджлісом. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявив голова Меджлісу Мустафа Джемільов. Урядовці це спростовують і стверджують, що співпраця триває «у робочому режимі».
Після смерті в середині серпня кримського прем’єра Василя Джарти, який активно вибудовував важкий, але продуктивний діалог із кримськими татарами, лідер Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемільов лише один раз зустрічався з виконувачем обов’язків голови уряду автономії Павлом Бурлаковим.
Мустафа Джемільов каже, що діалог із владою практично припинився, більше того, кримські чиновники чим далі, тим більше ухвалюють рішень, котрі суперечать інтересам або ж порушують права кримських татар.
«На похованні Джарти Бурлаков клявся, що йтиме його шляхом. Але вже за кілька днів ухвалив зовсім протилежне рішення. Якщо Джарти назвав встановлення влітку поклінного хреста біля Феодосії провокацією, що не має стосунку до релігії, то тепер уряд під керівництвом Бурлакова вирішив цей хрест встановити. Це не конструктивний підхід», – зазначає Мустафа Джемільов.
Він також наводить приклади звільнення кримських татар із органів виконавчої влади автономії, зміну керівника єдиного об’єкту кримськотатарської культурної спадщини, що зберігся, – Бахчисарайського палацу – без консультацій із Меджлісом та припинення урядових зусиль із розв’язання земельної проблеми.
Діалог продовжиться після призначення кримського прем’єра?
Віце-прем’єр кримського уряду Катерина Юрченко не погоджується з цим, вона каже, що процес виділення репатріантам землі і звільнення ними самозайнятих ділянок триває, як і діалог із Меджлісом.
«Я бачу цей діалог, я беру в ньому участь. Багато питань почали вирішуватися і вони продовжують вирішуватися. Ця важка робота раніше почалася і зараз уже ввійшла у таке системне русло», – зауважила Катерина Юрченко.
За її словами, прикладом цього може бути результат спільних зусиль із відновлення бюджетного фінансування Державної програми з повернення та облаштування раніше депортованих кримських татар, що було зупинене з початком нинішнього року. Віце-прем’єр каже, що кошти надійдуть уже в листопаді. Крім того, кримський уряд лобіює включення коштів для репатріантів до Державного бюджету України на наступний рік, повідомила Катерина Юрченко.
Керівник урядової Експертної ради і радник голови уряду автономії Олександр Форманчук визнає проблеми у стосунках лідерів кримських татар та очільників республіканської влади.
«Той імпульс, що дав Джарти, сьогодні дещо знизився і затухає. Це пов’язано насамперед із невпевненістю Бурлакова, чи призначать його прем’єром. Тут є певний елемент побоювання, щоб бува не донесли якихось дратуючих мотивів в Адміністрацію Президента. Та пауза, що виникла із призначенням прем’єра, не на користь такому діалогу», – вважає кримський політолог.
Разом з тим Олександр Форманчук припустив, що як тільки в Криму з’явиться легітимний глава уряду автономії, то діалог із кримськими татарами буде поновлений у повному обсязі, хто б цю посаду не обійняв.
За матеріалами Радіо Свобода
Посилання на тему:
Новини
Експерт оголосив, що ООН визнала безправ'я кримських татар в Україні
В парламенті Туреччини виявилося більше кримських татар, ніж у Верховній Раді України
Радмін і Меджліс об'єднують зусилля у вирішенні проблем репатріантів
Президент кардинально змінив склад Ради представників кримськотатарського народу
Кримські татари обурені призначенням Могильова главою МВС України
Статті