«Не судіть про арабів тільки за серіалом «Клон», бо там багато неправди!»

1
Ісламський громадський культурний центр у Вінниці
03.02.2010
Оцініть статтю: 
(356 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

«33 канал», 27. 01.2010

«Не судіть про арабів тільки за серіалом «Клон», бо там багато неправди», - запевняють мусульмани з єдиної в області мечеті, яку за ініціативою арабської громади нещодавно відкрили у Вінниці. Про усі тонкощі життя на Сході вони радо розповіли «33-му каналу».

Колишній однокласник, який навчається у медуніверситеті, був здивований вчинком кількох іноземців-арабів під час спільної пари: в один момент вони встали і мовчки вийшли з аудиторії. «Молитись пішли», – пояснив викладач.

Раніше для приїжджих мусульман виділяли окреме місце у гуртожитку під цей ритуал. Невеличке приміщення не могло вмістити усіх бажаючих, яких на сьогоднішній день близько двох тисяч. З часом за власні кошти вони збудували мечеть по вулиці Матроса Кошки. На першому поверсі цегляної будівлі знаходиться громадська організація «Аль-Ісра», на другому – два зали для молитви – окремо для чоловіків та жінок. Двері відчинені для всіх бажаючих, навіть іншої віри, які хочуть безкоштовно вивчити арабську мову, також тут діє бібліотека.

«Деякі наші земляки не витримують такої свободи…»

Наші співрозмовники – теперішній голова громадської організації Мухамед Башамах та лікар Саадалдін Авад. Перший приїхав з Ємена, другий – палестинець.

– Я вже 11 років живу тут. Моя дружина – вінничанка, на цій землі народилась донечка Магдалина, зараз очікуємо поповнення, – каже Саад. – Все стало таким близьким серцю… Вболівав за «Шахтар», радів, як виграли Кубок чемпіонів. Але пригадую, як вперше зійшов з літака – наче на іншу планету потрапив.

Не кожен іноземець витримує такі зміни і моральне потрясіння – трапляються випадки, коли вже через кілька місяців деякі кидають навчання і повертаються на батьківщину (незважаючи на те, що освіта у вас одна з найдешевших у Європі!). Адже спокуси підстерігають скрізь.

– У нас релігією забороняється вживати спиртне, його продають лише у готелях для туристів, – пояснює лікар. – Щоб люди валялися серед білого дня під лавочками – ніде на Сході такого не побачиш. Курці зрідка трапляються. Але щоб жінка тримала у руках цигарку – це вважається ганьбою. На наркотики – також табу. Ви вже вибачте, але зовсім протилежне бачимо тут: буває, маленькі діти ідуть з пляшкою пива або вагітна затягується нікотином. Не всі приїжджі мусульмани витримують таке випробування: батьки не бачать, гроші висилають – от починають хлопці витрачати їх не на те… Ми проводимо з ними серйозні бесіди і нагадуємо, що око Аллаха – всевидяще і від його кари не сховатися. Це діє!

«У серіалі «Клон» – ні грама правди!»

Лікар Саад також переглядав серіал «Клон». Але він, на відміну від мільйонів фанатів, залишився не у захваті.

– Гарна картинка вийшла, але оманлива! Ні грама правди про нас, – каже він. – Одразу видно, що знімали не араби. Ще й майже всі актори не нашої національності, але європейці наївно повірили і тепер частенько сприймають мусульман як жорстоких деспотів чи фанатиків. Це не так. Не кажу, що ми всі святі, як і серед українців, трапляються люди хороші і не дуже. Розвію ще один «міф«: наша релігія зовсім не пропагує війни чи кровопролиття – визнаємо єдиного Бога Аллаха і його пророка Мухамеда. Коран, як і Біблія, вчить не красти, не вбивати, не брехати… Істинний мусульманин протягне руку допомоги кожному, незалежно від того, ходить той у мечеть, до церкви чи у синагогу.

73-річна вінничанка прийняла іслам

Мухамед Башамах стверджує, що щороку 10-15 вінничан приймають іслам. Мечеть збудували у 2004-му – легко підрахувати, що новонавернених за цей час близько сотні.

– Приходять як жінки, так і чоловіки, – продовжує Мухамед. – Наголошую, що за Кораном ніякого тиску – ні морального, ні фізичного – ми не вправі робити, лише добровільне бажання.

Вік подолян-мусульман різний – найстаршій вінничанці, яка зважилась на подібне, – 73. До цього була затятою атеїсткою. Спочатку її донька із зятем обрали іслам, а згодом і сама захотіла долучитись до цієї східної релігії.

Молитись треба 5 разів на день, починаючи з досвітку. Перед тим обов'язково вмиваються (роблять вуду - ритуальне обмивання певних частин тіла. – Прим. ред. «Іслам в Україні»). Найсуворіший піст під час Рамадану (священного місяця) – тоді майже цілу добу не можна їсти і пити (від світанку до заходу сонця. – Прим. ред. «Іслам в Україні»).

– Виняток роблять для вагітних, хворих і старих, – наголошує єменський співрозмовник. – У таких випадках можна роздати милостиню бідним, щоб очистити сумління.

Позичати гроші під проценти – гріх

Особливе ставлення у мусульман і до грошей. Виявляється, їх там не позичають під проценти, бо це… гріх!

А ще у них вважається, що коли у багатія лежить вдома велика сума грошей і він її не використовує, то повинен 2,5 відсотка раз на рік пожертвувати біднякам. (Виплата закяту прописана у Корані і є одним із п’яти стовпів Ісламу. – Прим. ред. «Іслам в Україні»).

Жити у східних країнах дешевше, ніж в Україні. Там за 200 доларів на місяць можна прогодувати і забезпечити усім необхідним велику родину. Найприбутковіша професія у лікаря.

Араби пишаються найнижчим показником злочинності у світі

– Коли ми дивимось ваші новини, то волосся на голові дибки стає! – вигукує палестинець. – На кожному кроці розбійні напади, маніяки, зґвалтування – жах! У наших країнах гуляйте хоч посеред ночі – ви у безпеці. Наприклад, у нас майже не крадуть, бо це суворо карається – буває, що руку можуть відрубати! Привселюдно, щоб інші боялись. Хоча потрібно, щоб вина була 100% доведена.

Є смертна кара. Вона передбачена і за навмисне вбивство, але якщо її вимагатимуть родичі убитого. Хоча можна заплатити штраф, який вони забажають, і уникнути навіть ув'язнення!

Арабське весілля – це 500 гостей

У світі мусульманську жінку прийнято вважати безправною.

– Нісенітниця! Спитайте у будь-якої – і почуєте, що жаліє вас, українок, бо і цеглу на будівництві тягаєте, і всю сім'ю, включаючи чоловіка, на шиї тримаєте, – переконує лікар Саад. – Носити паранджу їх ніхто не змушує – вони самі її ні за які гроші не знімуть, бо кожна береже тіло для свого чоловіка, а не виставляє на загал.

Здебільшого мусульманки втрачають цноту в законному шлюбі. Незайманість там цінується понад усе.

– Саме тому в нас нема такого поширення СНІДу та інших статевих хвороб, – впевнений лікар.

Насильне одруження проти волі нареченої – ще один міф. Сучасна арабка обирає судженого сама. Хоча молоді люди знайомляться трохи інакше. Не можна підійти на вулиці до незнайомої дівчини і попросити у неї номер телефону – це вияв неповаги. Його можна отримати через родичів або друзів. Побачення відбувається у присутності свідків, на самоті не залишають до весілля.

Східне весілля – це окрема тема! На найскромнішому – 500 запрошених! А буває, що приходить і під 3 тисячі гостей. Сім'ї великі, в середньому – по восьмеро дітей у родині.

– Багато танцюємо, співаємо. Ніхто не напивається, бо ж алкоголь на столі відсутній, і бійок нема, – сміється Саад. – Дарують найчастіше золото.

Обов'язково попередньо молодий сплачує калим, але не родичам чи батькам нареченої, а безпосередньо їй. Це можуть бути гроші або ювелірні прикраси. Шлюбні контракти – традиційні на Сході.

Простирадло після першої шлюбної ночі з доказами цнотливості ніхто не виносить. Цю тему закохані мають відверто обговорити до весілля. Якщо хлопець дізнається, що він не перший, то може відмовитись від дівчини, а може простити і прийняти. Ніхто за це не вбиває! Хіба що, коли неодружену парочку застукали «на гарячому» і є 4 свідки, які бачили сам процес на власні очі, то як покарання «грішники» можуть отримати 80 привселюдних ударів – не смертельних, а, скоріше, як засіб ганьби і сорому.

Дозволяються шлюби між двоюрідними родичами.

Багатоженство

За Кораном, араб може мати чотири дружини, але тут є ряд умов.

– На те мають бути вагомі причини, а не просто так, захотілось, – долучається до пояснення Мухамед. – Другу жінку можна взяти, якщо перша виявилась безплідною або важко хвора. І найголовніше – якщо людина заможна і в змозі задовольнити потреби обох однаково. Кожній по будинку і навіть до дрібниць – купив одній браслет, такого ж придбай і іншій. Ми не кидаємо дружин напризволяще, не замінюємо їх на молодих коханок. Розлучення дуже рідко відбувається – шлюби міцні.

Зрада карається смертю лише тоді, коли оступились одружена або жонатий. І то це повинно бути повністю доведено, а не просто здогадки. Обох винних закидають камінням. Але ще жодного разу такої страшної сцени не бачив ні Саад, ні Мухамед.

Щодо розлучення – це довгий процес. Чоловік має тричі сказати дружині: «талак!» (у перекладі «ти вільна!»). Але не в один день. Другий «талак» прозвучить через три місяці. Увесь час живуть під спільним дахом. Це для того, щоб одуматись і заодно перевірити чи, бува, вона не вагітна. 90 днів має пройти і після наступних «талак!» Після цього, навіть якщо і передумають розходитись, не зможуть бути разом. Треба, щоб жінка спочатку вийшла заміж за іншого, розлучилась з ним, а тоді вже – будь ласка! (Але при цьому шлюб з іншим чоловіком не може бути фіктивним або укладатися з наміром розлучитися. - Прим. ред. «Іслам в Україні»).

«Ми проти тероризму і не проти євреїв»

Найболючішими виявились питання про тероризм і євреїв.

– Істинні мусульмани – не екстремісти і не фанатики, – каже Саад, – а виступають проти насильницьких методів. Щодо євреїв – все не так жахливо, як здається і показують по телевізору. З деякими у Вінниці я нормально спілкуюсь і вчився. Всі претензії до держави «Ізраїль». Як корінному палестинцю образливо, що нас вигнали з рідної землі. Зрозумійте, ми не проти існування єврейської нації як такої, але не у нашому домі. Прошу,не судіть про арабів лише через негідні вчинки одного чи двох приїжджих, бо погана вівця у кожному стаді є. І не дивіться той «Клон» – краще спілкуйтесь вживу, тоді точно ніхто не прогадає: ні ви, ні ми…

Оригінал статті на сайті вінницької газети «33 канал»

Публікації на тему в українських ЗМІ:

Під знаком півмісяця. Поклонятися Аллаху у Луганську непросто («Молодогвардеец»)

Рамадан у Запоріжжі (ALEX TV)

Що громадяни України знають про Ісламську Республіку Іран? (Донецький комунікаційний ресурс)

Чи є у Дніпропетровську мечеть? («Комсомольская правда» в Украине»)

«Не треба вважати нас терористами» («Газета по-киевски»)

За Конституцію в Саудівській Аравії — Коран, за карний кодекс — шаріат («20 хвилин»)

Борщ на Рамадан. Іноземні студенти обіцяють покласти край посту у Вінниці (СТБ)

Києвлянин-ассирієць Ізмаїл Каді святкує Ураза-байрам («Газета по-киевски»)

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.