Про подвиг Сайде Аріфової знімуть документальний фільм і напишуть книгу. Історія кримської праведниці також надихнула відомого кримськотатарського режисера Ахтема Сеітаблаєва, який планує зняти про Сайде ще й художню стрічку.
Про це говорили під час заходу, присвяченого праведниці світу Сайде Аріфовій, яка в 1941–1944 роках врятувала від нацистів 88 дітей євреїв і кримчаків. Відбувся він у кримськотатарській бібліотеці імені Османа Акчокракли в Бахчисараї.
Захід організувала завідувач бібліотекою Наджіє Халілова. Вона зазначила, що тривалий час «двері нашої історії були закриті», і тільки зараз, через роки, люди почали дізнаватися про своїх героїв, таких як Сайде Аріфова. Гості прочитали дуа (молитву) за праведницю, повідомляє QHA.
Присутнім продемонстрували документальний відеоролик «88 молитов матері». Про подвиг матері у фільмі розповідає її єдиний син Мустафа Аріфов, відомий ювелір-філігранщик Айдер Асанов та інші люди, яких ще дітьми врятувала і виходила Сайде Аріфова. Відеоролик можна подивитися на сайті.
Під час заходу також був показаний фрагмент програми «Чекай мене» − у 2001 році праведниця шукала через цю програму врятованих нею людей, щоб дізнатися, як склалася їхня доля. Бахчисарайська виконавиця народних пісень Гульнара Муртазаєва виконала кримськотатарську пісню «Шомпол», що розповідає про жорстокість нацистів у період окупації Криму, яку у передачі заспівала Сайде Аріфова.
Завідувач кримськотатарською бібліотекою Наджіє Халілова розповіла про те, як ця жінка, ризикуючи своїм життям і навіть життям своєї власної дитини, рятувала єврейських дітей під час фашистської окупації. Історія Сайде вразила всіх слухачів. Не менше потрясіння зазнала аудиторія, дізнавшись про те, як відплатила радянська влада цій жінці за порятунок стількох людей.
− Настає звільнення в 1944-му, а вже 18 травня всіх кримських татар висилають з Криму. І коли Сайде Аріфову саджали в поїзд, всі єврейські діти бігли слідом і кричали: «Залиште нашу маму! Залиште нашу маму!». Були звернення і в комендатуру, і в інші інстанції, але ніхто не допоміг. Матір, яка здійснила такий подвиг, депортували, − розповіла Наджіє-ханум.
Координатор проекту «88 молитов матері» Дінара Муртазаєва розповіла присутнім в бібліотеці про підготовку повнометражного документального фільму пам’яті цієї благородної жінки.
− Ми готує фільм, присвячений світлій пам’яті Сайде, яка врятувала 88 дітей в період війни і десятки після неї. У нас велика багатонаціональна команда, і вже близько року ми збираємо матеріал по всьому світу, шукаємо врятованих людей та їх родичів в Ізраїлі, Німеччині, США і в усьому пострадянському просторі, − розповідає Дінара Муртазаєва.
Вона зазначила, що команда вже знайшла п’ять осіб, врятованих Сайде Аріфовою:
− Когось знайшли в Ізраїлі, когось тут, в Бахчисараї. Наприклад, Олена Райгородська: її мама − одна з врятованих дітей.
Координатор проекту підкреслила, що одне з його завдань − довести, що історія Сайде Аріфової абсолютно правдива.
− На жаль, доводиться часто чути від певних людей, що життя цієї праведниці − міф, що це недоведена історія, вигадана, що не варто цим займатися. Але ми поставили для себе зрозуміле завдання − суворо документально викласти цю історію і раз і назавжди припинити наклеп і профанацію у бік цього світлоїго життя, − зазначила координатор проекту. − Сьогодні завдяки підтримці багатьох людей ми зібрали багато незаперечних доказів і свідчень її подвигу. І скоро ви побачите це в нашому документальному фільмі.
− Для чого ми це робимо? Для того, щоб зберегти в історії цей благородний подвиг, здійснений Сайде Аріфовою заради нашого з вами майбутнього, − підсумувала координатор.
Зараз команда проекту шукає кошти на реалізацію задуманого. Зйомки фільму проходитимуть у Криму, в Ізраїлі та в інших країнах, де проживають очевидці тих подій.
− Частину коштів на зйомки в Криму виділила Московська громада кримських татар, також кошти ми збирали всередині своєї численної команди, і тепер вирішили зробити цей проект загальнонародним. Тому ми запустили проект на міжнародному майданчику бумстартер. З одного боку, він дозволяє шукати людей (яких врятувала Сайде Аріфова, − ред.), з іншого — збирати кошти усім світом на створення документального повнометражного фільму, − зазначила Дінара Муртазаєва.
Команда, яка працює над створенням фільму, просить всіх підтримати проект. Йому можна допомогти інформаційно − розповісти в соцмережах і на інших інформаційних майданчиках. Також будь-який охочий може стати спонсором проекту або членом його команди.
Завідувач кримськотатарською бібліотекою Наджіє Халілова зазначила, що на могилі праведниці досі немає башташа:
− У мене прохання − наступного року Сайде Аріфовій виповниться 100 років, потрібно поставити на її могилі башташ.
Також перед присутніми виступили ветерани кримськотатарського національного руху Едіє Мурадосілова, яка особисто знала героїню, та Айдер Адаманов.
Нагадаємо, раніше про праведницю світу Сайде Аріфову писав й «Іслам в Україні».
Сайде-біта померла 9 серпня 2007 року на 91 році життя. Похована на мусульманському кладовищі, могила № 417, село Чистенька, Сімферопольський район. У 2016 році 13 лютого їй, праведниці світу, мусульманці, рятівниці євреїв від звірств нацистів, виповнилося б 100 років.
Довідка:
Праведники світу (праведники народів світу; «хасідей умот олам») − відповідно до Закону про Яд ва-Шем, ті, хто рятував євреїв під час голокосту, ризикуючи при цьому власним життям. До теперішнього часу Яд ва-Шем визнав Праведниками світу близько 15 тисяч осіб.